Olağanüstü YÖK geliyor!
Hükümetin yeni tasarısıyla Doçentlik ünvanı verme yetkisi bağımsız bir kurum olan Üniversiteler Arası Kurul’dan (ÜAK) alınarak YÖK’e devrediliyor. Vakıf üniversitelerini baştan aşağı düzenleyen yetkilerin yanında tüm tıp fakültelerini personelleriyle birlikte yönetecek yeni bir yapı geliyor.

‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla Hükümet, doktora denkliği ve doçentlik konusunu bağımsız bir kurul olan Üniversiteler Arası Kurul’dan (ÜAK) devralıyor. Kimlerin doçent olacağına tasarıyla YÖK’ün karar vermesi öngörülüyor. Muhalefet ise bunun ‘Muhalif isimlerin doçent ve profesör olmalarının önünün kesilmesi ve akademisyenlerin hükümeti eleştiremez hale gelmeleri’ için yapıldığını savunuyor. Tasarıyla doktoralar konusundaki denklik de ÜAK’dan alınarak YÖK’e devrediliyor.

KOÇ VE SABANCI MÜTEVELLİ DIŞI KALABİLİR

 Tasarıda Vakıf üniversiteleriyle ilgili de sert önlemler dikkat çekiyor. Vakıf Üniversiteleri’nin mütevelli heyetini belirleme yetkisi YÖK tarafından devralınıyor. Bu durum Koç ve Sabancı dahil üniversite kuran ve büyük yatırımlar yapan isimlerin YÖK istemediği takdirde mütevelli heyeti dışında kalmaları sonucunu doğuracak. YÖK’e ayrıca idari ve akademik konularda Vakıf Üniversitelerine yaptırım uygulama yetkisi de veriliyor.

TIP FAKÜLTELERİ FİİLEN SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAĞLANIYOR

 Tasarıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Türkiye’deki tüm tıp fakülteleri üzerinde tasarruf yetkisine sahip olacak olan bu enstitü bir anlamda ‘Sağlık YÖK’ü gibi hareket edecek. Enstitü istediği doçent ya da profesörü istediği tıp fakültesine gönderip, tıp fakülteleri arasındaki kadrolarda oynama yapabilecek. Bu durum Hacettepe gibi tıp fakültelerinin kadrolarının dağıtılabilmesini de mümkün hale getiriyor.

 Tasarıyla gelenler özetle şöyle:

 Doçentlik yetkisi ÜAK’dan alınıp YÖK’e devrediliyor. Doktora denklik ÜAK’dan alınıp YÖK’e devrediliyor. Devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine hoca görevlendirilmesi sona erdiriliyor. Öğrencilikten atılma geri getiriliyor. Üniversiteleri 9 yılda bitirmeyenler öğrencilikten atılıyor. Vakıf üniversitelerinin Mütevelli Heyeti, YÖK Genel Kurulu’nun 2/3 çoğunluğuyla onaylanarak seçilecek. YÖK’e vakıf üniversitelerine çok geniş yaptırım uygulama yetkileri getiriliyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olacak olan İstanbul’da Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Tıp fakültelerinin akreditasyon yetkisi bu enstitüye devrediliyor. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Türkiye’deki tüm tıp fakültelerini kendi birimi haline getiriyor.


Haber: FATİH YAĞMUR / Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah Ak 4 yıl önce

i̇nşallah şu üak den alırlar ve yöke verirler.kafılarına göre jüri belirleyip pek çok insanı mağdur ettiler. kura usülü jüri belirlenmiyor..bir çok insan sözlüde perişan oluyor. bu çağ dışı, onur kırıcı sözlü imtihanın derhal kaldırılması gerekir.binlerce insan bu çağ dışı onur kırıcı keyfi sözlü mülakat imtihanından dolayı doçentliğe müracaaat bile etmedi. doktorada yeterlilik ve sözlü imtihanı zaten var ama belli bir yaştan sonra keyfi bir imtihan çok onur kırıcı yazık inşallah bu yeni yök yasasında üak yöke devrettiğinde bayramdan önce bilimsel sınavdan geçenlerin doçentliklerini yök tarafından gönderilmesi tam bir bayram olacaktır ve cumhurbaşkanlığı seçimine bir dopin olacaktır. tatilde olanlar bile değerli başbakanımızı cumhurbaşkanı yapacaktır. yolu ve uğru açık olsun durmak yok yola devam ama bu arada şu doçentlik sözlüsü kaldırılmış ve bilinden geçenlerin doçentlik diplomalarını yökün şimdiden göndermesini arzu ediyor ve bekliyoruz.saygılar