Özel okula gidenlere büyük destek
Aysel ALP

Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığı'nın,  2014-2015 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre;

Özel bir okul öncesi eğitim kurumuna giden 50 bin öğrencinin her biri için bakanlık 2 bin 500 lira; ilkokula giden 50 bin öğrencinin her biri için 3 bin lira; ortaokula giden 75 bin öğrencinin her biri için 3 bin 500 lira ödeyecek. Özel liseye giden 75 bin öğrenci de  destekten yararlanacak. Ancak Lise türüne gidenler için 3 bin 500 lira; temel liseye giden öğrenci içinse 3 bin lira destek verilecek. Böylece bakanlık toplamda özel eğitim kurumuna giden 250 bin öğrenciyi desteklemiş olacak.

Ancak hangi öğrencinin ve hangi eğitim kurumunun bu desteklerden yararlanacağına ise Milli Eğitim Bakanlığı karar verecek.

YASA 2007'DE ÇIKMIŞTI

Maliye ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı tebliğ, 2007 yılında çıkan 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa dayanıyor. Bu kanunun ek birinci maddesinde,

"Özel eğitim ve öğretim desteğinin; yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu, öğrencinin ailesinin gelir düzeyi, eğitim bölgesinin öğrenci sayısı, desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak verilebilir" deniliyor.

HANGİ İLDE KAÇ ÖĞRENCİ DESTEKLENECEK?

Tebliğde illere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türlerinin, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtileceği yer aldı.

DESTEK GELİŞMİŞLİĞE GÖRE VERİLECEK

Tebliğde, özel okul desteğinin illere göre dağılımında sosyo ekonomik gelişmişlik katsayısının dikkate alınacağı vurgulandı. Türkiye'nin dört bölgeye ayrıldığı bu sistemde, birinci ve ikinci bölgede yer alanlar için katsayı 0,95; üçüncü ve dördüncü bölgede katsayı 1; beşinci bölgede 1.2; 6.bölgede ise 1.3 olarak uygulanacak.

ANAOKULUNA DA DESTEK

İlkokul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay grubunda olanlar da eğitim öğretim desteğinden yararlanabilecek.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.