banner487

Türkiye'nin en iyi 10 Hukuk Fakültesi
banner488
EN İYİLER LİSTESİ

"Ölçme-değerlendirme" çalışmalarına 2014 yılında başlayan Türkiye Barolar Birliği, 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla kurduğu komisyonda, bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi. Çalışmaya YÖK Başkanlığı ile son şekli verildi. Akademik kadro, kütüphane olanakları, eğitim-öğretim faaliyetleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme formu Türkiye'de aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderildi. Verilen cevaplar doğrultusunda en iyiler listesi hazırlandı.

BİLİNÇLİ TERCİH YAPILMALI

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şunları söyledi: "Kontrolsüz şekilde açılmış ve sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim-öğretim kalitesi ne yazık ki istenilen seviyede değil. Üniversiteye girecek adaylar tercihlerini yapmadan önce önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıraladığımız cetveli bulacaklar. Bu cetvel, hukuk fakültelerinin tercih edilme sıralamasının oluşumunda en önemli etken olacak. Amacımız, üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapabilmelerinde yol gösterici olmak. Ayrıca hukuk fakültelerinin de eksikliklerini görerek kendilerini geliştirmelerini sağlamak."

Çalışma sonuçlarına göre Türkiye'nin en iyi 10 hukuk fakültesi sıralaması şöyle:

1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi

9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Listenin tamamı şöyle;

>> Hukuk fakültelerinde lisans eğitimi değerlendirme formu için tıklayınız

>> Hukuk fakültelerinde lisans eğitimi değerlendirme ölçütleri için tıklayınız


hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avukat Mehmet 1 yıl önce

Paran varsa her yer hukuk fakültesi oldu...
Dirsek çürütmek gariban çocuğuna mahsus artık...
TBB ne yapar? Gelsin avukatlar gelsin aidatlar...
Gerisi kimi umurunda?
Bağ kur 600 TL
Kira 750 TL
KYK kredi geri ödemesi aylık 300 TL
Adli yardım yılda bir ya gelir ya gelmez.
CMK ücretlerinin yüzde 33 ü vergiye gider.
TBB bastırsana Uzlaştırmayı neden avukatlar yapmıyor açık kanun hükmüne rağmen diye. Bastırsana hakkın olanı almak için... Kanun değişeli bir yıl olacak, hâlâ uzlaştırmayı adliye personeli yapıp parasını yiyorlar. EY TBB, herkes 50-100 bine Fetö dosyası almıyor, bürosunu döndüremeyen avukatlar var. Başkasının yanında 1500 e köle gibi çalışan avukatlar var. Bizim buralarda bir söz vardır "gıvız bol, dene yok" , aynen öyle sizin işiniz de. Yok ilk on üniversite de yok şu da yok bu da... Ha eğer diyecekse sayın Feyzioğlu "benim avukatım işini bilir" eyvAllah. Ama düzen böyle gitmez...Savunmanın bağımsızlığı için önce ekonomik bağımsızlık şarttır... Herkese saygılarımla..

Avatar
herkesicinadalet 1 yıl önce

açıklanan listede Selçuk Hukuku'a gereken değerin verilmemesi listenin güvenirliğini sarsıyor

Avatar
Y.Emre 1 yıl önce

Meseleyi şahsileştirmeden söylüyorum liste objektif değil, örneğin selçuk ve dicle hukuk daha üst sıralarda olması gerekirdi bu fakülteler köklü ve rüştünü ispat etmiş fakültelerdir.Diğer bir sıkıntı ise il sıkıntısı devlet üniversitesine yerleşen hukuk öğrencileri arasında puan niteliği yok denecek kadar az iken bu öğrencilerin gittigi iller arasında sosyal imkanlar açısından uçurum var bu da göç veren illerin hukuk fakültesini kazanacak kadar disiplin edinebilmiş öğrenci ile doldurulması saiki nedeniyle ortaya çıkan bir sıkıntı böyle bir saik olmasa neden yozgat yalova gibi illere fakülte açılsın icap ederse istanbula çok rahat açılabilir ancak yineliyorum saik başka ; yazık bu milletin evlatlarına buna benzer bir cümleyi Prof.İlber Ortaylı çok güzel açıklamıştı.Kimse kimseyi kandırmasın küçük çıkarlar için ne oyunlar dönüyor.Heryere üniversite açılmaz ,hukuk fakültesi hiç açılmaması gerekir zaten taşradaki fakülteler hoca sıkıntısı çekiyor.İstanbul'da bir kürsüye asgari 3 hoca düşerken taşrada bazı hocalar 2 kürsünün dersine girmek zorunda kalıyor bunun sebebi de işte böyle kendi insanının bile yaşayamadığı illere fakülte açılması...

Avatar
ist hukuk mezunu 1 yıl önce

istanbul hukukun neresi kaliteli? Daha doğrusu 1.olmayı hak edecek kadar kaliteli mi? Bir dünya eksiği var. Objektif bir araştırma olduğunu düşünmüyorum.

Avatar
Komik 1 yıl önce

Bu kadar çok hukuk fakültesi bu kadar çok kontenjan olur mu?

Avatar
mehmet 1 yıl önce

objektif bir araştırma olduğuna inanmıyorum.İnandırıcı değil.Selçuk hukuk, hakim savcılık sınavlarında ankaradan sonra ikinci sırada yer alır.Adalet bakanlığı istatiklerine bakılabilir.

Avatar
kriter 1 yıl önce

bu kriterlere sahip olup olmamak başarıyı göstermez
başarı fakülteden çıkan öğrencinin nasıl olduğudur.
ancak söz konusu kriterlerin daha iyi olduğu fakültelerden çıkacak öğrencinin daha başarılı olması beklenir.

Avatar
Avukat 1 yıl önce

Mesele üniversite ile pek alakalı değil, özellikle hukukta. Zaten sınavda başarılı olan öğrenci, fakültede eğitim alsın almasın, hukuk kitaplarını okuyarak bile başarılı olur. Önceden temeli vardır.
Eğer ÖSS'de ilk 10.000 yer alan öğrenciler KTO Karatay Üniversitesi'ne giderse (ilk defa görüyorum bunu) burayı da 1. sıraya taşırlar.
Mesele üniversite'nin kalitesinden çok bulunduğu şehrin tercih edilebilitesidir.