2B'de rayiç bedelin yüzde 70'i ödenecek
 

Düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgi veren Şimşek, arazilerin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü kaydetti. Arazileri alacak kişilerin rayiç bedelin (kurumlarca belirlenen değer) yüzde 70'ini ödeyeceğini vurgulayan Maliye Bakanı, peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim yapılacağının altını çizdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden bir değerleme öngördüklerini, taksitliye göre ise peşin satışı cazip kılan bir düzenleme olacağını söyledi. Şimşek, 2B Kanun Taslağı'nın temel parametrelerini açıklarken, 2B arazilerinde taksitli satışlarda, farklı bir düzenleme öngörüldüğünü söyledi. Taslakta, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurgulayan Şimşek, 2B arazilerinin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü de kaydetti. Şimşek, peşin alımlarda yüzde 20 indirim yapılacağını kaydetti. Taslağın yakın bir zamanda Meclis'e sevk edileceğini belirten Bakan Şimşek, "Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak." dedi.

Gelir Vergisi Kanun Taslağı'na ilişkin olarak Şimşek, taslak çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bakan Şimşek, yılın ilk çeyreğinde taslakla ilgili her kesimden görüş almış olunacağını belirterek, ilk çeyrekte tasarının Meclis'e sevk edilmiş olacağını da bildirdi. "Henüz kaba bir taslak" diyen Şimşek, taslağın, belli bir noktaya gelmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti. Bakan Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Taslağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine, "Şu anda nereden buldun gündemimizde yok." dedi.

ELEKTRİK ŞİRKETLERİ İYİ HESAP YAPAMADI

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde bazı bölgelerde devrin gerçekleşmemesi ve firmaların teminatlarının yanması ile ilgili olarak da elektrik dağıtım ihalelerinde amacın 'reform' olduğunu belirtti. Şimşek, 2011 yılındaki özelleştirmeleri ise şöyle değerlendirdi: "Maalesef geçtiğimiz yıl şirketler, hesaplarını iyi yapamadılar. Global ekonomik şartlarda da hızlı bir değişim yaşandı. Birçok firma bizim arzulamadığımız bir çerçevede, teminatlarını yakmak durumunda kaldı. Biz teminatları nakde çevirmektense, bu reformun tamamlanmasını tabii ki tercih ederdik, ediyoruz. Gelinen noktada yine de şu anda elektrik dağıtım şirketlerinin yarısından fazlası özel sektör tarafından işletiliyor. Bu bir başarıdır." Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde gerek üretim, gerekse dağıtım şirketlerinin hisse devri konusunda çalışmalara devam edileceğini bildirdi. Şimşek, söz konusu elektrik dağıtım bölgelerinde önce birincilere, sonra ikincilere, sonra varsa üçüncü, dördüncü ve beşincilere gidileceğini kaydederek, "Dolayısıyla bu süreç bazı bölgeler için devam ediyor. Sürecin sonuna geldiğimizde bir takvim açıklayacağız." dedi. Bakan Şimşek, devri gerçekleşmeyen elektrik dağıtım bölgelerinde bu yıl ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Şimşek, 2012 yılı hedeflerini de değerlendirdi. Şu anki enflasyon rakamının son 12 ayın rakamını temsil ettiğini belirten Şimşek, vergilerden kaynaklı etkinin ve liradaki değer kaybının etkisinin enflasyon endeksinden çıkmasının ardından enflasyonun, Merkez Bankası'nın hedeflerine yakın bir noktaya doğru ineceğini söyledi. Bakan Şimşek, "Yani enflasyon yılın ikinci yarısında, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankası'nın hedefleriyle paralel, en azından yakın bir noktaya gelecek." dedi. Cari açığın yılın son çeyreğinden itibaren düzelmeye başladığını kaydeden Şimşek, en azından artış hızında bir yavaşlama olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, rakamların gecikmeli geldiğini hatırlatarak, açık ve net bir şekilde yılın ilk çeyreğinde cari açığın daralmaya başlayacağını bildirdi. Şimşek, şöyle devam etti: "Çünkü kredi hacminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama var. Kurda çok ciddi bir düzelme yaşandı. Bunların etkisi mutlaka hissedilecek." Şimşek, OECD'nin büyümeye ilişkin son tahminlerini açıkladığını ve Euro Bölgesi'nin yüzde 0,3 büyüyeceği tahmininde bulunduğunu söyledi. Bakan Şimşek, "Şimdi siz yüzde 3 dahi büyüseniz, Avrupa'nın 10 katı bir hızla büyümüş oluyorsunuz." dedi. ANKARA AA

Bakan Şimşek'ten satırbaşları

2B arazilerinin hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışını öngörüyoruz.

Cari açık yılın ilk çeyreğinde daralmaya başlayacak.

Yılın ilk çeyreğinde yüksek kalmaya devam edecek olan enflasyon ikinci yarıdan itibaren, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankası'nın hedefleriyle paralel bir noktaya gelecek.

Yüzde 4'lük büyüme hedefi mevcut küresel konjonktürde güçlü bir büyüme. Euro Bölgesi yüzde 0,3 büyüyecek.

Gelir Vergisi Taslağı'nı bu yılın ilk çeyreğinde Meclis'e sevk etmiş oluruz.

Devri gerçekleşmeyen elektrik dağıtım bölgelerinde bu yıl tekrar ihaleye çıkılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.