Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin vatandaşlara satılmasını öngören yasanın yürürlüğe girmesinin ardından gözler Maliye Bakanlığı’na çevrildi. Maliye Bakanlığı, arazi satışları konusunda ön çalışma yaptı. Buna göre, 2B arazileri, sadece mülk sahibi vatandaşlar tarafından değil, mülk sahibinin mirasçıları tarafından da satın alınabilecek. Ayrıca vatandaşlar arazilerin üzerinde bulunan yapılar için ek ücret ödemeyecek. Son beş yıl içinde ödedikleri ecrimisil bedelleri de satış bedelinden düşülecek.


BAŞVURMAYANINKİ DEVLETE
: Kanun, vatandaşlara Hazine arazilerini rayiç bedelinin yüzde 70’ini ödeyerek sahip olma imkanı sağlıyor. Yasadan yararlanmak için başvurmayanların arazileri devlete geçecek. Başvuruda bulunmayan vatandaşların, Hazine arazileri üzerindeki yapıları eğer 2003 yılından önce yapılmışsa devlet yapıların bedelini ödeyecek. Bu tarihten sonraki yapıların bedelleri ise ödenmeyecek. Ayrıca bu kapsamdaki araziler için dava açılacak. Va-tandaşın satın alma hakları kaybolacak. Ve ecrimisil bedelleri de tahsil edilecek.

BEDELLERİ NASIL ÖDENECEK: Uygulamada, satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70’i olarak belirlenirken, peşin veya taksitle ödeme seçeneği bulunuyor. Peşin ödemede ayrıca yüzde 20 indirim uygulanacak. Yarısının peşin ödenmesi halinde de yüzde 10 indirim uygulanacak. 2B arazilerine peşin ödeme yapacak vatandaşın ödeyeceği tutar, yapılacak  indirimle rayiç bedelin yaklaşık yüzde 56’sına düşecek. Taksitli ödemelerde bedelin yüzde 10’u peşin, kalanı, belediye ve mücavir  alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitle, bu sınırlar dışında ise  en fazla 4 yılda 8 eşit taksitle faizsiz, olarak ödenebilmesi imkanı getirildi.

ECRİMİSİLLER NE OLACAK: Taşınmaz-ların üzerindeki yapı ve tesislerden ayrıca bedel alınmayacak. Satışı mümkün olmayan taşınmazlar yerine rayiç değerine eşdeğer başka bir taşınmaz satılabilecek. Hak sahiplerinden, ecrimisil alınmayacak ve son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedelinden mahsup edilecek.  

  

BAŞVURULAR NEREYE: Başvurular, defterdarlıklar ve mal müdürlüklerine yapılabilecek. Başvuruları hak sahipleri yapacak. Ancak yasada, hak sahiplerinin mirasçılarına da satın  alma hakkı getirildi.(Star)2B yasa tasarısı TAM METNİ için tıklayınız


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.