500 milyon dolarlık fabrika için şok karar!
ARACI OLDU EVCİL FABRİKAYA GİRDİ

Temeli 1955 yılında Özsaruhan Ailesi tarafından Metaş olarak atılan tesis zaman içinde TMSF denetimine geçti. Fon’un 2006 yılında satışa çıkardığı fabrikayı Cer Metal’in sahibi Tanyeri Ailesi satın aldı. Tesise 130 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapan Tanyeri Ailesi 2008 krizine yakalandı. Aile bireyleri içinde yaşanan sorunlar da eklenince tesis için zorlu bir süreç de başladı.


Hürriyet Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Fabrikanın sahibi Rıza Kerim’in avukatı da olan Aydoğan Semizer’in aracılığı ile tesis, Nesim Malki cinayeti hükümlüsü Erol Evcil’in denetimine geçti. Şirketin yüzde 42 hissesine sahip Zeki Tanyeri'nin devre dışı bırakılması da, Evcil'in denetimi ele almasına olanak sağladı. Halen İzmir Aliağa'da tutuklu bulunan Erol Evcil ile, Tanyeri Ailesinin bazı üyeleri arasında yapılan satış sözleşmesi sürecinde, şirket hisse senetleri  yeddi emin olarak Av. Aydoğan Semizer’e teslim edildi. Evcil tarafı ödemeleri yaptıktan sonra hisseler de kendisine geçecekti. Ancak ödemeler de sorun yaşanmaya başladı. Verilen çekler de karşılıksız çıkınca aile üyeleri sözleşmeye uyulmadığı gerekçesi ile Av. Semizer’den hisselerin iadesini istedi. Ancak, Av. Semizer, taraflar arasında hukuki sorunların olduğunu gerekçe göstererek hisseleri iade etmedi.


Cer Çelik'in üzerinde bulunduğu arazi de İzmir'in en değerli arazilerinden biri.


MAHKEME SON NOKTAYI KOYDU

Zeki Tanyeri ve ablası Füsun Tanyeri fabrikalarını kurtarmak için, bir yandan İstanbul ve İzmir’de dava açarken, Av. Semizer’in ise Erol Evcil ile ortak hareket ettiğini öğrendi. En son İstanbul 11. Asliye Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz 20 Ekim’de Tanyeri kardeşleri rahatlatan bir karar verdi. Mahkeme, sözleşme şartlarının yerine gelmediğini bu nedenle Erol Evcil’e geçen hisselerin Tanyeri ailesine iadesine karar verdi.  Tanyeri Ailesi, 5 yıla yakın süre devam eden hukuki süreç sonunda yeniden fabrikasını devralma planları yaparken yeni bir şok yaşadı. Aile İzmir İcra Müdürlüğü’nün fabrikayı icradan satışa koyduğunu öğrendi.


135 BİN TL SERMAYELİ ŞİRKET SATIYOR

Fabrika için belirlenen bedel 199 milyon 631 bin TL olarak kayıtlara geçti. İcra ihalesi fabrika binası bazı makine teçhizatı ve üzerinde kurulu olduğu dev araziyi kapsıyor. İlk ihale günü için 14-15 Aralık belirlendi. İlk ihalede satış olmaması durumunda ikinci ihale 12-13 Ocak 2016’da yapılacak. İcra ihalesi dosyasında yer alan belgelere göre dev fabrikanın satışını Aycan Yatçılık ve Turizm İşletmeciliği A.Ş. istedi. Şirketin tek yetkilisi Av. Aydoğan Semizer. 135 bin TL sermayeli adresi de Av. Semizer’in Beyoğlu’nda bulunan avukatlık ofisi ile aynı yerde bulunuyor. Av. Semizer, aynı zamanda fabrikanın 2010 yılında Evcil’e satışı sürecini organize ettiği gibi hisselerin yeddi emin olarak teslim edildiği isim olarak kayıtlara girdi.

TEMLİĞİ ALDI TAKİBE GEÇTİ

Dosyada yer alan belgelere Aycan Yatçılık’ın fabrikayı icradan satışa koymasına, aldığı bir temlik dosyasının sebep olduğu anlaşıldı. Aycan Yatçılık, Türkiye’deki yabancı bir bankadan Cer Çelik Endüstrisi A.Ş.’nin borçlarını, bir kısmını peşin bir kısmını belli bir vade ile 24 milyon dolara temlik aldı. İcra takibi de bu temlik sayesinde yapıldı. Temlik tutarı 24 milyon 
dolar olmasına rağmen Aycan Yatçılık, ipoteğin üst sınırı olan 97 milyon dolar üzerinden takibe geçti. Zeki Tanyeri ise yapılan takibe itiraz etti. Ancak şirket yönetimini ele geçiren Evcil’in belirlediği yönetim bu takibe itiraz etmeyerek işlemin kesinleşmesini sağladı.


Baba Rıza Kerim Tanyeri'nin sahibi olduğu tesisi kurtarmak için, Zeki-Füsun Tanyeri kardeşler 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.


‘FABRİKAYI ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR’

Yapılan itirazlara göre, yabancı bankaya olan borçları ile ilgili Paris’te görülen bir tahkim davası devam ediyor. Borç miktarı kesinleşmiş değil. Üstelik Aycan Yatçılık’ın yaptığı icra takibine ilişkin yapılan tebligatlarda bir dizi usulsüzlük yapıldığı iddia edildi. Tanyeri kardeşlere göre, esas davayı kaybeden Erol Evcil ile Av. Semizer ortak hareket ediyor. Mahkemeye yapılan itirazlarda “Aycan Yatçılık bir varlık yönetim şirketi değil. Dolayısı ile bankanın alacağını devralamaz. Başından beri şirketin mal varlığını ele geçirme amacı ile hareket ettiler. Ortada akıl almaz bir mal varlığına el koyma olduğu açıktır” denildi.


'SENİ TOPRAĞA GÖMERLER KİMSE DE BULAMAZ'

DAVA dosyalarında yer alan belgelere göre Cer Çelik'in sahiplerinden Zeki Tanyeri, İzmir Emniyet'ine verdiği ifadede, ailesine ait fabrikayı kurtarmak isterken ölüm tehditleri aldığını söyledi. Tanyeri ifadesinde "Erol Evcil fabrikamıza çöktü. Silahlı adamlar fabrikaya yerleşti. İçeri dahi giremedim.  Av. Aydoğan Semizer yanıma gelerek 'Sen kiminle uğraştığının farkında değilsin. Ege Metal'inin sahibi Sezai Rahmi Özden, yerin 4 metre altında beş yıl sonra bulundu. Sen ne zaman bulunursun bilmiyorsun. Erol Evcil'in ne kadar kötü bir insan olacağını tahmin bile edemezsin' dedi. Ölüm korkusu yaşadım. Dört ay evimin dışında bir yerde kaldım" dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.