Alkol ve alkollü içki tesisleri ile ilgili izin bedelleri belirlendi

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Karara göre, 2012 yılı için tesis kurma izin bedeli, distile alkollü içki işletmelerinde her bin litre proje kapasitesi başına 58,24 lira, şarap, meyve şarabı, aromatize şarap, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli işletmelerinde, her bin litre proje kapasitesi başına 5,80 lira, bira işletmelerinde, her yüz bin litre proje kapasitesi başına 291,27 lira olarak hesaplanacak. Başvuru sırasında hesaplanan bedelin dörtte biri, tesis kurma izni verilirken bakiyesi tahsil edilecek.
Üretim izin bedeli, kendi projesine ait tesis kurma izin bedeli kadar hesaplanacak. Bu şekilde hesaplanan üretim izin bedellerinin distile alkollü içkilerde 44 bin 719 lirayı, şarap ve birada 7 bin 638 lirayı geçmesi halinde, maktuen bu bedeller tahsil edilecek. Proje tadilatı izin bedeli ise, sadece kapasite artırımı ve ürün çeşitlemesinde, tesis kurma izin bedelinin uygun katları şeklinde hesaplanıp izin verilmeden önce tahsil edilecek.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun bir diğer kararıyla da hizmet bedeli de aylık satış raporuna göre beher bin litre başına distile alkollü içkiler için 44,72 lira, şarap, meyve şarabı, aromatize şarap, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için 6,62 lira, biralar için 1,66 lira olarak uygulanacak.
Alkol Geri Kazanımı Amacıyla Etil Alkol veya Metanol İçeren Ürün, Yan Ürün ve Üretim Artıklarını İşleme Tesislerine İlişkin 17 Ağustos 2005 tarihli, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu Kararları da yürürlükten kaldırıldı.(AA)

23 Aralık 2011 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 28151

KURUL KARARI

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan:

ALKOL VE ALKOLLÜ İÇKİ TESİSLERİNİN HAİZ OLMALARI GEREKEN TEKNİK

ŞARTLAR, KURULMALARI, İŞLETİLMELERİ VE DENETLENMELERİNE

İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ YÖNETMELİĞİN

21 İNCİ MADDESİNİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ TÜTÜN

VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURULU KARARI

Karar No : 6628 Karar Tarihi : 7/12/2011

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu;

A- 26/9/2002 tarihli ve 24888 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Alkol ve Alkollü İçki Tesislerinin Haiz Olmaları Gereken Teknik Şartlar, Kurulmaları, İşletilmeleri ve Denetlenmelerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin 31/12/2002 tarihli ve 24980 sayılı, 30/12/2003 tarihli ve 25332 sayılı, 7/11/2006 tarihli ve 26339 sayılı, 12/7/2007 tarihli ve 26580 sayılı Resmî Gazetelerde yayımlanan Yönetmeliklerle değişik 21 inci maddesi gereğince 2012 yılında, tesis kurma izni, üretim izni ve proje tadilat izni bedellerinin aşağıdaki şekilde uygulanmasını,

“Tesis kurma izin bedeli, distile alkollü içki işletmelerinde her bin litre proje kapasitesi başına 58,24 TL; şarap, meyve şarabı, aromatize şarap, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli işletmelerinde, her bin litre proje kapasitesi başına 5,80 TL; bira işletmelerinde, her yüz bin litre proje kapasitesi başına 291,27 TL olarak hesaplanır. Başvuru sırasında hesaplanan bedelin dörtte biri, tesis kurma izni verilirken bakiyesi tahsil edilir.

Üretim izin bedeli, kendi projesine ait tesis kurma izin bedeli kadar hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan üretim izin bedellerinin distile alkollü içkilerde 44.719 TL’yi, şarap ve birada 7.638 TL’yi geçmesi halinde, maktuen bu bedeller tahsil edilir. Proje tadilatı izin bedeli ise, sadece kapasite artırımı ve ürün çeşitlemesinde, tesis kurma izin bedelinin uygun katları şeklinde hesaplanıp izin verilmeden önce tahsil edilir.”

B- Bu Kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasını,

Karar altına almıştır.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.