Ankara Büyükşehir'in 1 milyar TL'ye yakın borcuna af
 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 24 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile uzlaşmaya varıldığını, uzlaşma kapsamına giren 1 milyar 922 milyon 555 bin 695 TL borç için 1 milyar 41 milyon 599 bin 231 TL tutar üzerinde uzlaşmaya varıldığını söyledi.
 Babacan, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in soru önergesini Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan bilgi notuyla yanıtladı.
 
-8,1 MİLYAR TL VADESİ GEÇMİŞ BORÇ UZLAŞMA SONRASI 5,3 MİLYAR TL OLDU-
 
Babacan, 28 Şubat 2007 tarihinde tamamlanan uzlaşma çalışmalarında Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında Hazine Müsteşarlığına vadesi geçmiş borcu olan büyükşehir belediyeleri ve bağlı kuruluşlarının 31 Aralık 2004 ve öncesine ait 8,1 milyar TL tutarındaki vadesi geçmiş borcun uzlaşma kapsamına alındığını, bahse konu bu miktarın uzlaşma sonrası 5,3 milyar TL olarak belirlendiğini bildirdi.
 Babacan, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 167. maddesi, Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 3.maddesi kapsamında daha önce uzlaşmaya girmemiş olan büyükşehir belediyeleri ve bağlı idareleri ile Hazine Müsteşarlığına borcu olan ve üyeleri belediyelerden oluşan mahalli idare birliklerinin borç ve alacaklarının Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 3. maddesi kapsamında takas ve mahsup edileceğinin hüküm altına alındığını belirtti.
 Söz konusu kanun kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve EGO Genel Müdürlüğü'nün uzlaşma başvurusunda bulunduğunu ifade eden Babacan, ASKİ ve EGO ile ilgili uzlaşma işlemlerinin 6 Mayıs 2012 tarihinde tamamlandığını kaydetti.
 Babacan, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yürütülen uzlaşma çalışmaları kapsamında Uzlaşma Komisyonu kararının 24 Mayıs 2013 tarihinde imzalandığını belirtti.
 6 Mayıs 2012 tarihinde tamamlanan uzlaşma çalışmaları kapsamında ASKİ Genel Müdürlüğünün 374 milyon 508 bin TL vadesi geçmiş borcunun uzlaşma kapsamına alındığını, 175 milyon 34 bin 929 TL üzerinde uzlaşma sağlandığını belirten Babacan, aynı tarih itibarıyla EGO Genel Müdürlüğünün 679 milyon 588 bin 562 TL vadesi geçmiş borcunun uzlaşma kapsamına alındığını, 353 milyon 493 bin 991 TL üzerinde uzlaşma sağlandığını kaydetti.
 
-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN BORCU-
 
Babacan, 24 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile uzlaşmaya varıldığını, uzlaşma kapsamına giren 1 milyar 922 milyon 555 bin 695 TL borç için 1 milyar 41 milyon 599 bin 231 TL tutar üzerinde uzlaşmaya varıldığını söyledi.
 
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ VE BAĞLI KURULUŞLARININ BORÇLARI-
 
Büyükşehir belediyeleri ile bağlı kuruluşlarının 30 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Hazine Müsteşarlığına 5,8 milyar TL vadesi geçmiş, 6,1 milyar TL vadesi gelmemiş olmak üzere 11,9 milyar TL borcu bulunduğunu açıkladı. (ANKA)
 (MG/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
levent bal 5 yıl önce

oh ne ala memleket,bizim 100 tl olan borca haciz koy.gırtlamıza basın ama belediyelerin zararlarını silin.bunun hesabu burda olmasa.ahrette çıkar bu haklar helal edilmez