BDDK'ya kredi kartı şikayeti yağdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK), 2010 yılında şikayet ve ihbar yağdı. BDDK'ya yapılan ihbar ve şikayetler geçen yıl yüzde 20.5 artışla 7 bin 627'ye ulaşırken, vatandaş en çok kredi kartlarından şikayetçi oldu. Kredi kartı şikayetleri 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 artışla 2 bin 112 "ye yükselirken, bin 383 şikayet ve ihbarla ikinci sırada bireysel krediler yer aldı.

BDDK Yıllık Faaliyet Raporu 2010'u yayımladı. Buna göre BDDK'ya 2010 yılında şikayet ve ihbar yağdı. BDDK'ya ulaşan talep ve şikâyetlerin incelenmesi sonucunda, Kuruma şahsen ve e-posta aracılığıyla ulaşan 7 bin 627 adet talep ve şikayet hakkında işlem yapıldı. İhbar ve şikayetler bir önceki yıla göre yüzde 20.5 düzeyinde artış gösterdi. İhbar ve şikayetlerin konu bazında dağılımına bakıldığında en çok şikayet ve ihbarın 2 bin 112 ile kredi kartlarından geldiği görüldü. 2009 yılında kredi kartı şikayetlerinin toplam şikayetler içindeki payı yüzde 27.2 iken, 2010 yılında bu yüzde 27.7'ye yükseldi. Kredi kartı şikayetlerindeki artış yüzde 23'e ulaştı. En çok şikayet ve ihbarın geldiği bir diğer alan ise bireysel krediler oldu. 2010 yılında BDDK'ya bireysel kredilerle ilgili bin 383 şikayet ve ihbar geldi ve toplam şikayetlerin yüzde 18.1'ini oluşturdu. Bunları 867 şikayet ve ihbarla mevduat ve katılım fonu hesapları, 678 şikayet ve ihbarla faiz, masraf ve komisyon şikayetleri izledi. Kuruma iletilen şikayet dilekçeleri konu bazında değerlendirildiğinde, en yoğun başvurunun kredi kartları konusunda gerçekleştiği görüldü.

-EN ÇOK KART ÜCRETİ VE KOMİSYONLAR ŞİKAYET EDİLDİ-

Kredi kartlarına ilişkin şikayetlerin dağılımına bakıldığında tüketicinin en çok kredi kartı ücret ve komisyonlarından geldiği belirlendi. Kredi kartlarına yönelik 2 bin 112 şikayetten 376'sının komisyon ve kart ücretinden şikayet ettiği görüldü. Borcun yeniden yapılandırılmasına yönelik şikayetler 310 ile ikinci sırada yer alırken, 181 şikayetin konusunu ise kredi kartının banka tarafından iptal edilmemesi oluşturdu.

-504 DENETİM RAPORU HAZIRLANDI-

BDDK, 2010 yılında 281 kuruluş denetimi yaptı. 2010 yılı sonu itibariyle BDDK'nın denetimi kapsamında 49'u banka, 122'si banka dışı mali kuruluş ve 110'u diğer kuruluşlar olmak üzere toplam 281 adet kuruluş yer aldı. Denetim yapılan bankalardan 32'si mevduat, 4'ü katılım, 13'ü kalkınma ve yatırım bankası olurken, 76 faktoring şirketi, 35 finansal kiralama şirketi11 finansman şirketi denetimi gerçekleştirildi. 2010 döneminde gerçekleştirilen denetimler sonucunda 504 rapor hazırlandı. Bunların 34'ü banka dışı mali kuruluşlara, 23'ü şube denetimlerine ilişkin raporlardan oluştu. Ayrıca 17 adet yurt dışı inceleme raporu düzenlendi. 504 raporun yüzde 40.1'i mevzuat denetimi çerçevesinde gerçekleştirilirken, yüzde 22.2'si ihbar ve şikayet, yüzde 7.9'u risk değerlendirme şeklinde yapıldı.

-12 KİŞİNİN İMZA YETKİSİ ALINDI-

BDDK, 2010 yılında denetim, gözetim sonuçları ile ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi sonucunda muhtelif bankalarla ilgili olarak sorumlulukları tespit edilen kişiler hakkında toplam 12 adet suç duyurusunda bulundu.12 kişinin bankalarda imza yetkisi geçici olarak kaldırılırken, daha önce imza yetkisi kaldırılan 10 kişinin imza yetkileri de iade edildi. Muhtelif faktoring şirketleri ve izinsiz faktoring işlemleri ile ilgili olarak sorumlulukları tespit edilen kişiler hakkında 8 adet suç duyurusu yapıldı.

-İDARİ PARA CEZALARININ YÜZDE 89.9'U BANKALARA-

Kalkınma ve yatırım bankaları hakkında 24, finansal kiralama ve faktoring şirketleriyle ilgili kişi ve kurumlar hakkında ise 13 adet idari para cezası uygulandı. Buna göre idari para cezalarının yüzde 89.9'u bankalara, yüzde 8.2'si finansal kiralama ve faktoring şirketlerine, yüzde 1.3'ü ise bağımsız denetim şirketlerine yönelik verildi.

-BDDK 7 ŞİRKETE KURULUŞ İZNİ VERDİ-

BDDK, 2010 yılında 7 şirkete kuruluş, 17 şirkete ise faaliyet izni verdi. Faaliyet izni verilenlerden 10'u değerleme, 2'si bağımsız denetim, 4'ü faktoring, 1'i finansal kiralama şirketiydi. BDDK 1 şirkete ise faaliyet izni vermedi. BDDK, 6 faktoring, 1 varlık yönetim şirketine ise kuruluş izni verdi. Bu arada 9 faktoring ve 13 adet finansal kiralama şirketinin faaliyet izni çeşitli nedenlerle iptal edilirken, bir adet bağımsız denetim kuruluşunun denetim yetkisi ilgili yönetmelik hükümlerine aykırılık nedeniyle geçici olarak kaldırıldı.
Kuruluş ve yetkilendirme işlemleri ile ilgili olarak 2010 yılında Danıştay'ın muhtelif tarihli yürütmeyi durdurma kararları ile Net Factoring A.Ş.'ye kuruluş izni verilmiş, 2009 yılı içerisinde faaliyet izinleri iptal edilen EDF Finans Faktoring Hizmetleri A.Ş. ile Çağdaş Finans Faktoring Hizmetleri A.Ş.'nin de faaliyet izinleri iptal edildi. Yıl içinde BDDK'ya intikal eden ve halen değerlendirilmekte olan 47 adet kuruluş ve yetkilendirme talepleri de bulunuyor.

-BİLANÇO TOPLAMI YÜZDE 27.4 ARTTI-

Kurumun bilanço toplamı 2010 yılsonu itibarıyla bir önceki yıla göre yüzde 27.4 oranında büyüyerek 317.4 milyon TL'ye ulaştı. Aktifler içerisinde en yüksek pay 173.6 milyon TL ile maddi duran varlıklara ait iken ikinci sıradaki hazır değerler kapsamında yer alan 142.9 milyon TL'nin hemen hemen tamamı banka hesaplarından oluştu. Bir önceki yıla göre bir miktar alarak 364 bin TL olarak gerçekleşen ticari alacaklar kalemi ise katılma payından doğan alacakları içerdi. Pasifler tarafında ise en büyük kalemleri 186.4 milyon TL ile özkaynaklar ve 129.2 milyon TL ile gelecek yıllara ait gelir ve gider tahsilatları oluşturdu. Kurumun 1.8 milyon TL kısa vadeli borcunun 1.4 milyon TL'si Aralık 2010 dönemine ilişkin olarak Ocak 2011 içerisinde ödenen vergi borcunu gösterdi.(ANKA
(HGS/ÖMR)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ozcan elmas 7 yıl önce

yasalarda yasaklanmasına ragmen bankalar hala kart aıdatı almaktadır.herkes sıkayetcı olsa belkı o zaman caydırabılıtız.olmadımı herkes kartını ıptal ettırırse o zaman gorun.nasıl yola gelıp kart parası ıstemeyeceklerdır...sesımızı yukseltelım......