Bütçe kanunu Resmi Gazete'de
2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 396 milyar 705 milyon 4 bin 350 TL, özel bütçeli idarelere 45 milyar 2 milyon 167 bin 100 TL, düzenleyici ve denetleyici kurumlara 2 milyar 363 milyon 741 bin TL ödenek verildi.

-GENEL BÜTÇE GELİRLERİ 363 MİLYAR TL OLARAK TAHMİN EDİLDİ-
 
Genel bütçenin gelirleri 362 milyar 960 milyon 518 bin TL, özel bütçeli idarelerin gelirleri 6 milyar 617 milyon 837 bin 200 TL'si öz gelir, 38 milyar 766 milyon 47 bin 450 TL Hazine yardımı olmak üzere toplam 45 milyar 383 milyon 884 bin 650 TL olarak tahmin edildi. Düzenleyici ve denetleyici kurumların gelirleri 2 milyar 342 milyon 150 bin TL'si öz gelir, 21 milyon 591 bin TL'si Hazine yardımı olmak üzere toplam 2 milyon 363 milyon 741 bin TL olarak planlandı.
Özel bütçeli idarelerin net finansmanı 125 milyon 296 bin Türk Lirası olarak tahmin edildi.

-MİSAFİRHANELERDE MERKEZİ BÜTÇEYLE DÖNER SERMAYE VE FONLARDAN ÜCRET ÖDENMEK ÜZERE YENİ PERSONEL GÖREVLENDİRİLEMEYECEK-
 
Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idareler tarafından kanun, kararname ve uluslararası anlaşmalar gereği üye olunan uluslararası kuruluşlar dışındaki uluslararası kuruluşlara, gerekli ödeneğin temini hususunda Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınmadan üye olunmayacak ve katılma payı ile üyelik aidatı adı altında herhangi bir ödeme yapılmayacak.
Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerince işletilen eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, çocuk bakımevi, kreş, spor tesisi ve benzeri sosyal tesislerin giderleri, münhasıran bu tesislerin işletilmesinden elde edilen gelirlerden karşılanacak. Bu yerlerde, merkezi yönetim bütçesi ile döner sermaye ve fonlardan ücret ödenmek üzere 2013 yılında ilk defa istihdam edilecek yeni personel görevlendirilemeyecek.

-YATIRIM PROGRAMI PROJELER DIŞINDA HERHANGİ BİR PROJEYE HARCAMA YAPILMAYACAK-
 
2013 Yılı Yatırım Programına ek yatırım cetvellerinde yer alan projeler dışında herhangi bir projeye harcama yapılmayacak. Bu cetvellerde yer alan projeler ile ödeneği toplu olarak verilmiş projeler kapsamındaki yıllara sari işlere (kurulu gücü 500 MW üzerinde olan baraj ve HES projeleri, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı Projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca gerçekleştirilecek şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro yapım projeleri ile diğer demiryolu yapım projeleri hariç) 2013 yılında başlanabilmesi için proje veya işin 2013 yılı yatırım ödeneği, proje maliyetinin yüzde 10'undan az olmayacak. Söz konusu oranın altında kalan proje ve işler için gerektiğinde projeler 2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar esaslarına uyulmak ve öncelikle kurumların yatırım ödenekleri içinde kalmak suretiyle revize edilebilecek.
2013 yılında, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna göre sağlanacak, garantili imkân ve dış borcun ikrazı limiti 3 milyar doları aşmayacak. (ANKA)
 (EBR/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.