İşçinin maaşını eksik bildiren işveren hapse girebilir
Yani çalışanların bir kısmının sosyal güvenliği yoktur, SGK ya bildirim yapılmadan sigortasız olarak çalışırlar. Son dönemlerde özellikle denetimlerin sıklaşması ve bunun yanında cezaların da ağırlaşması sonucunda işverenler çalışanlarını sigortalı yapmaktadırlar. İşverenler , çalışanlarını sigortalı yapmaya başladılar fakat sigortası başlatılan işçilerin SGK ya bildirimleri yapılırken işverenlerin büyük bir bölümü yıllardır çalışanlarının SGK primlerini almış olduğu ücretten değil de ya daha düşük ücretten  bildirilir yada asgari ücretten SGK’ya bildirilir. Çalışanların özellikle yeter ki sigortam yapılsın mantığıyla bu konuyu fazla sorun etmedikleri görülmekteydi. Fakat 1999 ve 2008 yıllarında çalışanların emekli olduklarında alacakları maaşların asgari ücret yada asgari ücretin bir miktar üzerinde bildirilmesi sonucunda her ay emekli maaşlarının düşmesi, çalışanların emekli olduklarında aldıkları az maaşlar, çalışırken kendileri için ödenen primlerin önemini ortaya çıkardı.

Bu durumda çalışanlar emekli olduklarında düşük emekli maaşlarıyla karşılaştığında soluğu Sosyal Güvenlik Kurumlarında almaya başladılar. Sosyal Güvenlik Kurum yetkilileri düşük maaş alıp Kuruma itiraz edenlere sizin için ödenen primler asgari ücretten ödenmiş yada düşük rakamdan ödenmiş bu nedenle düşük emekli maaşı alıyorsunuz dediklerinde bu seferde işçiler soluğu iş mahkemelerinde alıyorlar.

İş mahkemelerinde son dönemle açılan davaların büyük bir bölümünü de bu konu yani düşük bildirilen primler ve sonucunda düşük emekli maaşları almaktadır. Almış olduğu maaşın gerçek dışında bildirildiğini iddia eden işçi Çalışma Bakanlığına işvereni şikayet ederse yada bu durumda dava açar ve bildirimlerin gerçek rakamlardan değil , düşük bildirildiğini kanıtlarsa işveren bir yandan, eksik ödediği vergi ve sigorta primlerini,  cezalarıyla birlikte ödeyecek, diğer yandan da olay “kapsamı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme” kabul edilip, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle, savcılığa intikal ettirilecek.

Muhteviyatı (kapsamı) itibariyle, yanıltıcı belge düzenleme sayılan gerçeğe aykırı bordrolar nedeniyle, işveren hakkında, (anonim şirketlerde yönetim kurulu hakkında) 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek (VUK Md. 359/a-2).

Ayrıca, bununla da yetinilmeyecek, ücretin vergisi de, üç kat ceza ve gecikme faizi ile birlikte istenecek. Kuşkusuz, sigorta primi de cezalı olarak istenilecek.

Bu nedenle, işverenlerin dikkatli olması gerekir.

 
Özgür Erdursun/alosgk.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.