Otomotivcilere 277 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu, motorlu taşıtlar sektöründe faaliyet gösteren 23 teşebbüs hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna göre, birbirlerine fiyatlarını açıklayarak rekabeti ihlal ettikleri gerçeksiyle açılan soruşturmayı tamamladı.

Soruşturmaya ilişkin nihai karar, Rekabet Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Yardımcı tarafından, sektör temsilcilerine okundu.

Buna göre, 4054 sayılı kanunu ihlal ettikleri gerçeksiyle 2010 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren binde 3'ü oranında olmak üzere Mercedes Benz Türk A.Ş.'ye 10 milyon 452 bin 449,44 lira, binde 5'i oranında olmak üzere Mermerler Otomotiv Taşımacılık Turizm Tekstil İnşaat Gıda ve Pazarlama A.Ş.'ye 107 bin 708,11 lira idari para cezası verildi.

Ayrıca, 2010 yılı mali yılı sonunda oluşan gayri safi gelirlerinin binde 6'sı oranında olmak üzere Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye 5 milyon 429 bin 255,32 lira, binde 7,5'u oranında olmak üzere TOFAŞ Türk Otomobil'e 47 milyon 803 bin 884,07 lira, Ford Otomotiv'e 68 milyon 844 bin 704,73 lira, yüzde 1 oranında olmak üzere ALJ Otomotiv A.Ş.'ye 220 bin 220,11 lira, Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş.'ye 268 bin 99,35 lira, Baylas Otomotiv A.Ş'ye 7 milyon 61 bin 480,69 lira, Çelik Motor Ticaret A.Ş'ye 3 milyon 285 bin 999,41 lira, Hyundai Assan Otomotiv'e 15 milyon 871 bin 642,95 lira, Mais Motorlu Araçlar'a 26 milyon 638 bin 46,81 lira, Nissan Otomotiv'e 4 milyon 481 bin 563,73 lira idari para cezası verildi.

Gayri safi gelirlerinin yüzde 1,5'u olmak üzere Doğuş Otomotiv'e 49 milyon 785 bin 993,99 lira, Peugeot'a 20 milyon 328 bin 827,73 lira, Toyota'ya da 16 milyon 841 bin 607,41 lira idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile Danıştay yolu açık olmak üzere karar verildi.

Rekabet Kurulu tarafından rekabeti ihlal ettikleri gerçeksiyle soruşturulan 23 teşebbüsten 15'ine ceza geldi.

Borusan, General Motors, Honda, İsotlar Oto, Karsan, Mazda, Otokar ve Şahsuvaroğlu ceza almaktan kurtulurken, rekor ceza 68,8 milyon lira ile Ford'a kesildi.

Motorlu taşıtlar sektöründe faaliyet gösteren 23 teşebbüs hakkında açılan soruşturmaya ilişkin nihai karar Rekabet Kurulu'nun dünkü toplantısında alındı.

Karar, bugün de Rekabet Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Yardımcı tarafından, taraflara okundu. Yardımcı, Rekabet Kurulu'nun 9 Eylül 2009 tarihli kararıyla otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 23 teşebbüs hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 41. maddesi uyarınca soruşturma açıldığını hatırlattı.

Yardımcı, soruşturmada, teşebbüsler arasında geleceğe yönelik fiyat stratejisine ilişkin görüşmeler ile stok, hedef ve satış stratejilerine ilişkin görüşmelerin ele alındığını, soruşturma sonucunda, tespitler ve ilgili tarafların savunmaları, toplanan tüm bilgi ve belgeler ile soruşturma raporu, ek yazılı görüş ve sözlü savunma toplantısındaki açıklamaların değerlendirilerek, 18 Nisan 2011 tarihinde yapılan Kurul toplantısında nihai kararın alındığını bildirdi.

Erkan Yardımcı, bu çerçevede ALJ Otomotiv A.Ş., Anadolu Araçlar Ticaret A.Ş., Baylas Otomotiv A.Ş., Çelik Motor Ticaret A.Ş., Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş., Mercedes Benz Türk A.Ş., Mermermer Otomotiv Taşımacılık Turizm Tekstil İnşaat Gıda ve Pazarlama A.Ş., Nissan Otomotiv A.Ş., Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş., Temsa Golabal Sanayi ve Ticaret A.Ş., TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. ve Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş'ye idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini söyledi.
Haklarında soruşturma yürütülen tüm teşebbüslere ve ilgili teşebbüs birliklerine 4054 sayılı Kanunu ihlal edebilecek nitelikte karar ve uygulamalardan kaçınmaları gerektiğine ilişkin görüş bildirilmesine de oybirliği ile karar verildiğini belirten Yardımcı, kararla ilgili Danıştay yolunun açık olduğunu, gerekçeli kararın da daha sonra tebliğ edileceğini kaydetti.

CEZADAN KURTULANLAR

Cezadan kurtulan teşebbüsler ise şöyle sıralandı;

''Borusan Otomotiv, General Motors, Honda Türkiye, İsotlar Grup, Karsan Otomotiv, Mazda Motor, Otokar Otomotiv ve Şansuvaroğlu Kimyasal Ürünler Otomotiv Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.''

SORUŞTURMA HEYETİNİN RAPORU

Soruşturma raporunda ''özellikle ÖTV indiriminden 3 gün sonra 19 Mart 2009'da 13 firmanın katıldığı ve bulunan elektronik posta çerçevesinde 'tüm markaların kısa vadede zam yapmayı planladıklarını' açıkladıkları ve tamamına yakınının da fiyat artışına gittikleri toplantı, Haziran 2009 tarihinde gene ÖTV'de değişim üzerine 3 firmanın iletişimde olmaları, 2006 yılında 4 büyük teşebbüsün avro kurundaki artışı fiyatlara yansıtıp yansıtmamaya yönelik görüşmeleri ve ardından fiyatlarını aynı gün artırmaları, 2008 yılında avro kurundaki değişim üzerine toplam 15 firmanın katılımının olduğu iki ayrı toplantıda fiyatlarda artışın olup olmayacağı tartışmaları ile çeşitli diğer fiyat, stok, hedef ve satış stratejisine ilişkin görüşmeler sebebiyle 19 teşebbüse ceza verilmesi gerektiği'' sonucuna ulaşılmıştı.

Soruşturma raporuna göre, ''Otokar, Honda, Karsan ve General Motor Türkiye Ltd. Şti. unvanlı teşebbüsler hariç olmak üzere 19 teşebbüsün 4054 sayılı Kanunun ilgili maddesi çerçevesinde idari para cezası verilmesi gerektiği, söz konusu 4 teşebbüs hakkında ise kanunu ihlal etmedikleri sonucuna varıldığı ifade edilmişti.Sabah
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.