ÖTV genel tebliğinde değişiklik

İmalatçı, teslimin yapıldığı döneme ait beyanname ile birlikte satıcının bağlı olduğu vergi dairesine teminat verecek. Genel ve özel bütçeli idareler ile il özel idareleri ve sermayesinin yüzde 51'i veya daha fazlası bunlara ait olan kuruluşlar ile özelleştirme kapsam ve programına alınmış olup hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan kuruluşların bu kapsamda yaptıkları mal teslimlerinde veya mal alışlarında teminat aranmayacak.
Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği'nde değişikliğe gitti. Tiner üretmek amacıyla solvent alan imalatçılar için getirilmiş bulunan indirimli vergi uygulamasında tecil-terkin sistemindeki uygulamaya paralel olarak, teminat ve bu teminat için gecikme faizi alınması ile bu teminata ilişkin yüzde 5 oranında indirimli teminat uygulaması getirdi.
Maliye Bakanlığı'nın Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliği (Seri No:21) Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'e göre Bu Kararname kapsamında teslim edilecek mallar için (solventler) ödenen ÖTV tutarı ile söz konusu malların normal teslimlerinde uygulanan ÖTV tutarı arasındaki fark ve bu farkın 12 aylık gecikme faizinin tutarı toplamı kadar teminat alınacak. Buna göre söz konusu Kararname kapsamında teslimin yapıldığı döneme ait beyanname ile birlikte satıcının bağlı olduğu vergi dairesine teminat verilecek. Genel ve özel bütçeli idareler ile il özel idareleri ve sermayesinin yüzde 51'i veya daha fazlası bunlara ait olan kuruluşlar ile özelleştirme kapsam ve programına alınmış olup hisselerinin yarısından fazlası kamuya ait olan kuruluşların bu kapsamda yaptıkları mal teslimlerinde veya mal alışlarında teminat aranmayacak.
Öte yandan, son iki takvim yılında düzenlenen vergi inceleme veya yeminli mali müşavir üretim raporlarında söz konusu uygulama kapsamında bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara uygun olarak kullanıldığı belirtilen mal miktarları esas alınmak suretiyle tespit edilecek azami miktar ile sınırlı olmak üzere, hesaplanan teminat tutarının yüzde 5'i kadar teminat verilmek suretiyle bu uygulama uyarınca mal teslimi yapılabilecek. İndirimli teminattan yararlananlara bu kapsamda mal teslim eden mükelleflerin teslim ettikleri mal miktarı için yüzde 5 oranında teminat verilmek suretiyle Kararname uygulamasından yararlanılabilecek. (I) sayılı listenin (B) cetvelindeki yer alan malların aynı cetvelde yer alan malların (üretiminde kullandığını (solvent türlerinin tiner yapımında kullanımını) tevsik edemeyen imalatçıların Kararname uygulaması kapsamında yapılan mal teslimlerinde yüzde 5 oranında indirimli teminat uygulamasından yararlanması mümkün bulunmayacak.

-VERGİ DAİRELERİNE BAŞVURULACAK-

İmalatçılar, indirimli teminattan yararlanabilmek amacıyla bir dilekçe ekine ekleyecekleri söz konusu raporların birer örnekleri ile bağlı bulundukları vergi dairelerine başvuracak. Bu başvuru üzerine, vergi dairesi ÖTV mükellefi satıcıların vergi dairelerinden söz konusu raporlar uyarınca Kararname uygulaması kapsamında gerçekleşen kullanım miktarlarına dair teyit alarak, imalatçıların indirimli teminattan yararlanabilecekleri azami miktarı hesaplayacak ve bu Tebliğ ekinde yer alan "2002/4930 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde yüzde 5 oranındaki "İndirimli Teminattan Yararlananlara İlişkin Bilgi Formu"nu düzenleyerek imalatçılara verecek.

-İTHAL EDİLEN MAL MİKTARI İÇİN YÜZDE 5 TEMİNAT-

İmalatçılar, ÖTV mükelleflerine bu formu ibraz ederek işlem yaptırmak suretiyle indirimli teminattan yararlanabilecek. Söz konusu formun ilgili bölümleri mal teslimi sırasında teslim yapılan miktarla sınırlı olmak üzere, ÖTV mükelleflerince doldurulup kaşe tatbik edilerek imzalanacak. Bu şekilde kayıt düşülen belgenin imalatçı tarafından kaşe ve imza ile onaylanmış bir nüshası ÖTV mükellefine verilecek.
Diğer yandan, indirimli teminattan yararlanabilecek olan imalatçıların, Kararname kapsamında kullanacakları malları doğrudan ithal etmeleri halinde, vergi dairesinden alınan formu gümrük idaresine ibraz etmek suretiyle ithal ettikleri mal miktarı için yüzde 5 oranında teminat vererek ithalat işlemini gerçekleştirmeleri mümkün olacak. Söz konusu formun ilgili bölümleri ithalat sırasında ithal edilen miktarla sınırlı olmak üzere, gümrük idaresince doldurulup mühür tatbik edilerek onaylanacak. Bu şekilde kayıt düşülen belgenin imalatçı tarafından kaşe ve imza ile onaylanmış bir nüshası gümrük idaresine verilecek. Bilgi formundaki indirimli teminattan yararlanılabilecek azami miktarın aşılması halinde, aşılan kısım için indirimli teminattan yararlanılamayacak.

-YMM'LERİN SORUMLULUKLARI-

Tecil-terkin sistemi ile söz konusu indirimli vergi uygulamaları için ilgili vergi dairelerine ibraz edilecek olan Yeminli Mali Müşavir (YMM) üretim tasdik raporlarında bulunması gereken bilgilerin düzenlendiği Tebliğ çerçevesinde, YMM'lerin bu raporlarla ilgili sorumluluklarına da değinildi. Tebliğ'e göre tecil-terkin uygulamasında imalatçılar tecil işleminin yapıldığı takvim yılını takip eden yılın mart ayı sonuna kadar uygulama kapsamındaki kullanımın YMM tarafından düzenlenen üretim raporu ile tevsik edilmesi gerekiyor. Bu raporun gerek imalatta kullanılan gerekse imal edilen mala ilişkin G.T.İ.P. numarası bilgileri, bu malların stok bilgileri ve imal edilen malın teslim bilgilerini (alıcının vergi kimlik numarası, adı, soyadı veya unvanı, teslim edilen malların G.T.İ.P. numarası itibarıyla miktarı, tutarı ve Gelir İdaresi Başkanlığınca istenecek bilgileri) kapsaması zorunlu olacak. YMM'ler; yaptıkları tasdikin doğru olmaması nedeniyle, tasdik raporunda yer alan mevzuata aykırı hususların tespit edilmesi halinde; alınması gereken vergilerden, kesilecek cezalar, hesaplanacak gecikme faizi ve zamlarından mükellefler ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulacak. Usulüne uygun düzenlenen raporun ibrazı ve uygulama kapsamında hesaplanan vergiden tecil edilen kısım düşüldükten sonra kalan tutarın ödenmiş olması halinde, tecil edilen vergi terkin edilecek ve teminat çözülecek.(ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.