Salıpazarı'na AVM projesi iptal
Uluslararası Katı Atık Su Kongresinin açılışının ardından soruları yanıtlayan Bayraktar, Salıpazarına AVM yapılmasıyla ilgili projenin iptaliyle ilgili,  "Bu proje bizim bakanlığımızın yapmış olduğu bir imar planıydı. Yoğun itirazlar oldu. Bu itiraz noktasında burasının halkımızın mesire alanı, park alanı, meydan yapmak için yeni bir düzenleme yaptık. İtirazları dikkate aldık" dedi. Bakan Bayraktar, "AVM projesi tamamen iptal edildi diyebilir miyiz" şeklindeki bir soruya da " Öyle diyebiliriz" yanıtını verdi.

Bayraktar'a Fikirtepe kentsel dönüşüm projesiyle ilgili bakanlığının aldığı durdurma kararı da soruldu. Bakan Bayraktar, "Devam eden projelere hız kazandırmak için biz bir atılım yaptık. Aslında orada 3'de 2 çoğunlukla, karar verme, harçlarda muafiyet, kira yardımı yapabilme, alınabilecek kredilere destek verme konularında işin önünü açmak için. Büyükşehir Belediyemize yardımcı olma bakımından böyle bir karar aldık. Fikirtepe'deki hak sahibi insanlarımıza, Kadıköy'ümüze hayırlı olsun" diye konuştu .

Fikirtepe'yle ilgili " Yeni bir plan mı yapılacak" sorusuna, " Olabilir " cevabını veren Erdoğan Bayraktar, "Emsal oranında bir değişiklik düşünüyor musunuz" sorusuna da "Şu andaki düşüncemiz, orayı daha sağlıklı bir hale getirmek. En güzel dizayn neyse onu yapacak. Araştırmalar devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte en güzelini yapacağız" yanıtını verdi. (Özgür ALTUNCU - DHA)

İşte tırpanlanan Kadıköy Salı Pazarı AVM projesi

KADIKÖY’ü isyan ettiren eski Salı Pazarı’na (Kuşdili Çayırı ya da Papazın Çayırı) AVM projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca iptali, ilk projeyi iptal ettiren Şehir Plancıları Odası’nı memnun etti. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Bakanlığın AVM projesini iptali ve ortaya koyduğu yeni plan bizi şaşırttı. Bizim de talep ettiğimiz gibi tarihi alan yeşil kalacak, sadece kültürel amaçlı yapılar inşa edilebilecek. İtirazımız yok” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, bugün Kadıköy'de Salı Pazarı'nın yerine  kurulacak AVM projesinin iptal gerekçesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu proje  bakanlığımızın yapmış olduğu bir imar planıydı. Çok yoğun itirazlar oldu. Bu  itirazlar noktasında burayı halkımızın mesire alanı, park, meydan yapmak için  yeni bir düzenleme yaptık. Halkımızın itirazlarını dikkate aldık. Yani AVM  projesi iptal oldu diyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN BAYRAKTAR'DAN SALIPAZARI AÇIKLAMASI

Yeni planda, İBB’nin iptal edilen projesinden farklı olarak emsal 0.50’ye düşüyor, ticari ofis ve konut yerine yüzde 30’u kültürel tesis, yüzde 70’i yeşil alan olarak kalıyor.

Yeni plan şöyle:

YÜZDE 70 KENT MEYDANI

“İstanbul ili Kadıköy ilçesi, Kuşdili Çayırı mevki 1 ada 71 ve 72 parseller ile kadastral boşluğa ilişkin 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği” başlıklı plan notlarında yeni plan şöyle anlatılıyor:

*Özel proje alanında açık ve kapalı sabit pazar, cafe, sinema, tiyatro, kültür merkezi, katlı otopark, seyir kulesi, yönetim merkezi, itfaiye alanı, botanik bahçesi, rekreasyon alanı, çocuk oyun alanı vs. fonksiyonlar yer alabilir.

*Özel proje alanında 39668 metrekare alanın yüzde 30’u, 11900 metrekare tek parsel olarak yapılaşmaya açılacak, yüzde 70 kent meydanı yeşil alan olacak, emsal hesabı 1 ada ve 71 ve 72 parsellerin kadastral alan toplamı 39668 metrekare üzerinden hesaplanmak üzere, planlama alanında emsal 0.50,  H (yükseklik) serbest uygulama, bakanlığın onaylanacak avan projeye göre yapılacak yüzde 30 alanda yapılaşmaya açılan taks vaziyet planına göre birden fazla bodrum katı yapılabilir, bir bodrum katı iskan edilebilir, emsale dahildir. Kent meydanı bölümünde imara kapalı alanda yeraltı otoparkı yapılabilir. Kent meydanı park ve yeşil alan özel kullanıma açılamaz. Özel proje alanın 0.00 kotu yapının oturacağı alanın köşe kotları ortalamasından alınır. Yeşil alan kendi amacı dışında kullanılamaz, hiçbir koşulda yapı yapılamaz.

KORUMA KURULU KARARI VE İTİRAZLAR ETKİLİ OLDU

 Yeni planla ilgili askı ilan tutanağında ise şöyle deniliyor:

 *İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Osmanağa Mahallesi Kuşdili Çayırı 1 ada, 71-72  no’lu parsellere ait 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği, Bakanlık Makamının 11.12.2012 tarih ve 10081 sayılı Olur’ları ile 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 13/A Maddesi uyarınca onanmış olup, 3194 sayılı İmar Kanununun 8/b maddesi uyarınca 16.01.2013 – 16.02.2013 tarihleri arasında 1 ay (30) gün süre ile Müdürlüğümüz binasında askıya çıkarılmış ve söz konusu plana yapılan itirazlar ve askı tutanağı 11.03.2013 tarih ve 13834 sayılı yazımız ile değerlendirilmek üzere Bakanlığımıza (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) gönderilmiştir.

15 HAZİRAN’A KADAR İTİRAZ SÜRESİ VAR

*Bakanlığımıza Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü  tarafından yapılan değerlendirme neticesinde; İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Osmanağa Mahallesi Kuşdili çayırı 1 ada, 71-72 no’lu parsellere ait 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifine yapılan itirazların kısmen kabulü ile üzerinde düzeltmeler yapılarak Bakanlık Makamının 09.05.2013 tarih ve 4733 sayılı Olur’ları ile 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 13/A Maddesi uyarınca onanmıştır. Söz konusu planlar 3194 sayılı İmar Kanununun 8/b maddesi uyarınca 15.05.2013 –15.06.2013 tarihleri arasında 1 ay (30) gün süre ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü binasında askıya çıkarılmıştır. İtirazlar İl Müdürlüğümüze yapılabilecektir. İş bu imar planı değişikliğine ait askı ilan tutanağı tarafımızca düzenlenerek imza altına alınmıştır.

 ODA BAŞKANI: ÇOK ŞAŞIRDIK

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman yeni planla ilgili şöyle konuştu:

“Daha önce yapılmış planlarda yoğun konut, ofis ve alışveriş merkezi yoğunluğu vardı, ilkini iptal ettirdik. 2 ay önce bir plan daha yapıldı, bakanlığa gönderildi ve onaylandı. Daha önceki itirazlarımızı içerecek şekilde konut, ticaret ve ofis yapılaşmasını öngören bir ünite olarak tasarlanmıştı. Bizler bu tarihi alanın kamu mülkiyetinde kalması gerektiğini, Kadıköy bölgesinin ihtiyacı olan park ve sosyal, kültürel alan olarak kalmasını savunuyorduk. Yeni plan bizlerin istemiş olduğu şekilde çıktı, çok şaşırdık. Bu plan, Kuşdilini savunmak için sürekli eylem yapan Kadıköylülerin de bir kazancı.” (Hürriyet)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.