Ticari araçlara hurda teşviği
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, can ve mal güvenliğinin artırılması amacıyla 1990 modele kadar, 1990 modeller de dahil tüm ticari araçları hurda teşvikiyle trafikten çekecek. Kamyonet, kamyon, tanker, çekici, minibüs ve otobüs cinsi motorlu taşıtlar hurda teşvikinden yararlanacak. Hurda destekleri taşıt ağırlığına göre verilecek. 1973 model ve öncesi taşıtlar için kilo başına 0,80 TL destek ödenirken, taşıt gençleştikçe verilecek destek tutarı da artacak. 1984 ve 1985 modeller için kilo başına verilecek destekler 1,30 TL, 1986 ve 1987 modeller için 1,40 TL, 1988, 1989 ve 1990 modeller için 1,50 TL şeklinde hesaplanacak. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ, karayolu taşımalarının ekonomik, seri, elverişli, güvenli, verimli, kaliteli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde düzenlenmesi çerçevesinde, ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesine destek sağlamayı amaçlıyor. 

-YAŞLI TİCARİ ARAÇLAR TRAFİKTEN ÇEKİLECEK-

Tebliğ, modeli 1990 ve öncesi yıllar olan yük veya eşya taşımak için imal edilmiş bulunan kamyonet, kamyon, tanker ve çekici cinsi motorlu taşıtları, insan taşımak için imal edilmiş bulunan minibüs ve otobüs cinsi motorlu taşıtları kapsıyor. 
Bu Tebliğ kapsamına giren motorlu taşıt sahipleri, ilgili mevzuata uygun olarak hurdaya ayırma işlemlerini Maliye Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2012 tarihli Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nin yayımlanmasından sonra yapmış olmaları halinde hurda desteğinden yararlanacak. Hurdaya ayrılan taşıtı "taşıt olma özellikleri korunmuş veya mevcut olarak" ve "hurdaya ayrılmıştır" kaşeli trafik tescil belgesinin aslı ile ödeme yapılacak hak sahibine ait banka adı ve IBAN numarasının belirtildiği dilekçe aslını "Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü"nün "İzmir-Aliağa Hurda Müdürlüğü" ve "Kocaeli-Seymen Hurda Müdürlüğü"nden herhangi birine bu Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren, Kırıkkale Hurda Müdürlüğü'ne ise 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren teslim etmiş olmaları halinde bu tebliğ kapsamına giren araçların sahipleri, belirlenen ödentiyi almaya hak kazanacak.

-ÖDEME İŞLEMLERİ EN GEÇ BİR AY İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK-

Tebliğ ile taşıt sahiplerine veya kanuni temsilcilerine yapılacak ödemenin şekli, süresi ve ödemeye ilişkin hususlar da belirlendi. Buna göre hurdaya ayırma ve teslime ilişkin belgelerin MKEK tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na iletilmesini müteakip ödeme işlemlerine başlanacak ve en geç bir ay içinde sonuçlandırılacak.

-MKEK TAŞITLARIN 90 GÜN İÇİNDE TAŞIT OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİRECEK-

MKEK hurda işletmesi müdürlükleri bu Tebliğ kapsamında teslim aldığı taşıtları, doksan gün içinde taşıt olma özelliğini kaybettirecek şekilde parçalara ayırmak veya preslemek veya benzeri yöntemlerle kullanılamaz hale getirmek zorunda olacak. Söz konusu taşıtları hiçbir şekilde "taşıt" olarak satamayacak. MKEK hurda işletmesi müdürlükleri bu Tebliğ kapsamında teslim alarak taşıt olma özelliğini kaybettirecek şekilde parçalara ayırdığı veya preslediği veya benzeri yöntemlerle kullanılamaz hale getirdiği taşıtlara ait "hurdaları" satabilecek. MKEK hurda işletmesi müdürlükleri; bu Tebliğ kapsamında teslim aldığı taşıtların bilgilerinin doğruluğunu tespit ettikten sonra, taşıtın teslim alındığına ilişkin dört nüsha tutanak düzenleyerek beş iş günü içerisinde tutanağın bir nüshasını aracın tescilli olduğu trafik kuruluşuna gönderilmek üzere hurda müdürlüğü içerisindeki trafik tescil birimlerine verecek. Bir nüshasını taşıt sahibine verir, bir nüshasını ilgili vergi dairesine bilgi verilmek üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderir, diğer nüshasını ise muhafaza edecek. Hurdaya ayrılma işlemleri tamamlanmış taşıtlarla ilgili olarak MKEK'nin diğer iş, işlem ve yükümlülüklerine ilişkin hususlar 2 Kasım 2012 tarihli Protokole göre yürütülecek.

-ÖDEME MİKTARI-

Tebliğ ile hurdaya ayırma iş ve işlemleri tamamlanmış her taşıt sahibi veya vekilinin dilekçesinde beyan ettiği banka hesap numarasına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca taşıt ağırlığına göre yatırılacak ödeme miktarları da belirlendi. Buna göre 1973 model ve öncesi taşıtlar için kilo başına 0,80 TL destek verilecek. 1974, 1975 ve 1976 model taşıtlar için kilo başına verilecek destek 0,90 TL, 1977, 1978 ve 1979 model taşıtlar için kilo başına 1 TL, 1980 ve 1981 model taşıtlar için kilo başına 1,10 TL, 1982 ve 1983 model taşıtlar için kilo başına 1,20 TL, 1984 ve 1985 model taşıtlar için kilo başına 1,30 TL, 1986 ve 1987 model taşıtlar için kilo başına 1,40 TL, 1988, 1989 ve 1990 model taşıtlar için kilo başına 1,50 TL şeklinde hesaplanan para miktarı yatırılacak. 
Destek hesaplamalarında kullanılan taşıt ağırlığı, boş olarak tartıldığı kantar tartı değeri olacak. Taşıtın kantar tartı değerinin, trafik tescil belgesinde yazılı olan ağırlık değerinden fazla olması halinde, trafik tescil belgesinde yazılı net ağırlık ödemeye esas alınacak. Taşıtlar, Protokol hükümlerinin yerine getirilmesi kaydıyla, MKEK'nin ilgili hurda işletmesi müdürlüğünün malı olmuş sayılacak ve yapılan ödemeden dolayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca söz konusu taşıtlar üzerinde bir hak ve pay istenmeyecek. Ancak, MKEK hurdaya ayrılan taşıtlardan Bakanlığın talep edeceği taşıtları sergi, fuar, müze ve benzeri malzemesi olarak kullanılmak veya ihtiyaç sahibi ülkelere yardım amacıyla hibe edilmek üzere teslim aldığı şekliyle muhafaza edecek. MKEK bu araçlar için Bakanlığa hurda ve nakliye bedeli ödemeyecek.

-TESLİM TAKVİMİ-

Tebliğ ile hurdaya ayırma iş ve işlemlerde uyulacak takvim de belirlendi. Buna göre taşıtların teslim takvimi şöyle olacak:
"-1980 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 15 Kasım 2012-31 Temmuz 2013,
-1982 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 15 Aralık 2012-31 temmuz 2013, 
-1984 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 1 Şubat 2013-31 Temmuz 2013,
-1986 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 15 Mart 2013-31 Temmuz 2013,
-1988 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 1 Mayıs 2013-31 Temmuz 2013,
-1990 model ve öncesi taşıt sahibi olanlar 15 Haziran 2013-31 Temmuz 2013,
-Taşıtını birinci fıkradaki takvime uygun olarak teslim edemeyenler ise 1 Ağustos 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında teslim edebilecek."

-DAHA ÖNCE ARAÇLARINI HURDAYA AYIRIP, SÜRESİNDE TESLİM EDEMEYENLERE BİR ŞANS VERİLDİ-

Bu Tebliğden yararlanmak ihtiyari olup getirilen imkanlardan, belirtilen takvime uyan gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilecek. 4 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ kapsamında araçlarını hurdaya ayıran ancak süresi içinde teslim edemeyenler; söz konusu taşıtlarını, 31 Aralık 2013 tarihine kadar teslim ederlerse bu Tebliğ ile getirilen haklardan yararlanacaklar. Tebliğ bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.(ANKA)
(HGS/ES/HF)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.