TOKİ, yöresel mimariye yönelecek
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare bünyesinde oluşturulan Tasarım Birimi ile artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı-Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini açıkladı. 

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel yaptığı açıklamada, TOKİ'nin önümüzdeki dönemde inşa edeceği konutların mimarisi hakkında bilgi verdi. TOKİ konutlarının tek tip olması konusundaki eleştirilere dikkat çeken Karabel, eleştirileri dikkate alarak TOKİ'nin gerçekleştirdiği işleri daha iyi seviyeye taşımayı amaçladıklarını dile getirdi.
 
-YÖRESEL MİMARİ ÖN PLANDA OLACAK-
 
Konut üretiminde bugüne kadar konuşulagelen çalışmaların dışına çıkmayı amaçladıklarına değinen TOKİ Başkanı Karabel, İdare bünyesinde Tasarım Birimi oluşturulduğunu ifade etti Karabel, "Bu birimle, artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı-Selçuklu mimarisine, yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceğiz. Yani bundan sonra TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak" dedi.
 
-BÖLGENİN YAPI MALZEMELERİ DE KULLANILACAK-
 
TOKİ Başkanı, yöresel mimari projelerine Gaziantep, Nevşehir, Erzincan, Düzce, Mardin, Kütahya gibi illerden başladıklarını ifade ederek, bu projelerin 1.5-2 yılda tamamlanacağını açıkladı. Bundan sonra bütün konutlar ve sosyal donatıları, bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapmaya çalışacaklarını ifade eden Karabel, bunu hem içeriden Tasarım Birimi ile hem de dışarıdan hizmet alımıyla gerçekleştireceklerini belirtti.
 Yerel mimari dendiğinde akla Safranbolu, Göynük, Kemaliye gibi yerlerin geldiğini ifade eden TOKİ Başkanı Karabel, 1950-60'lardan sonra yöresel mimari özelliklerinin, çarpık yapılaşmayla birlikte heba edilmeye başlandığını anlattı. Bugün yöresel mimari örneklerinin Türkiye'nin belli bölgelerinde, çok az sayıda görülebildiğini dile getiren Ahmet Haluk Karabel şunları kaydetti:
 "Ancak görsel olarak bunlara uygun binalar ürettirdiğimizde, Türkiye yine kendi yöresel ve kültürel mimarisine uygun yapılaşmaya başlayacaktır." 

-ZEMİNE GÖRE KONUT-
 
TOKİ binalarının yüksek katlı olmasına dair eleştirilere ilişkin de Ahmet Haluk Karabel, şu açıklamalarda bulundu:
 "New York, Hong Kong gibi büyükşehirlerde, metropollerde bütün binalar yüksek. Konu sadece yükseklik, tekdüzelik değil, o bölgede olması gereken dizayn neyi gerektiriyorsa onu yapmaktır. Yani kültürel bir çevrede konut üretimi yapıyorsanız, onları baskılamayacak şekilde, fazla yüksek olmayan, bölgesel şehircilik anlayışı çerçevesinde çalışmalar yürütülür. Deprem bölgesiyse sadece görsel olarak değil, zemine de bakarak buradaki konutların yüksekliğini ya da alçaklığını tayin etmeniz gerekiyor. Mesela "birinci derece deprem bölgesi, konutların hepsi üç, beş katlı olsun.' Böyle bir şey de yok. Örneğin toprak olan kısımda ayrı, kayalık kısımda ayrı yükseklikte bina yapılması gerekir. Kayalık kısımda hızlı titreşim olur, bu durumda yüksek katlı binaya bir şey olmaz, alçak katlı bina yıkılır. Ancak gevşek zeminde sıvılaşma olacağından ve yavaş salınım gerçekleşeceğinden, oralarda da yüksek katlı bina yapmamak gerekir. Bunu genel anlama taşıdığımız zaman ovalık bölgelerde alçak, daha kayalık bölgeler ve yamaçlarda yüksek katlı binalar yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyim." 
Kültürel bir yapılaşma çerçevesinde yeni imalat yapıldığında ise yükseklik olarak onların aşılmaması gerektiğini vurgulayan Karayel, şunları vurguladı:
 "Onlardan aykırı bir yapılaşmaya gitmemeniz gerekiyor. Bundan sonra buna dikkat edeceğiz. Bu konuda mimarlar odası olsun, şehir plancıları olsun, bu kuruluşlardan bilgilerini, katkılarını, yardımlarını, eleştirilerini bekliyoruz. Bunları hep beraber değerlendirebiliriz." 

-"TOKİ, 2013'Ü DEĞİŞEN İMAJIYLA KARŞILAYACAK"-
 
TOKİ'nin 2013 yılını yeni, değişen imajıyla karşılayacağını belirten Karabel, "Sadece TOKİ değil, hepimiz kendimizi sürekli yenilemek, geliştirmek, fikirlerimizi eleştirilere daha açık hale getirmek durumundayız. TOKİ olarak elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz" dedi. Karabel, İdarenin çalışmalarının tamamını vatandaş için yaptığını vurgulayarak, halkın her türlü eleştirisine, talebine her zaman açık olduklarını bildirdi. Tasarım Birimi ile birlikte binaların tamamını yeni bir dizaynla üretmeyi planladıklarını anlatan Karabel, bundan sonraki süreçte TOKİ konutlarının, görselliğe, yöresel mimariye uygun örneklerini sergileyeceklerini kaydetti. Karabel, TOKİ konutlarında, 2013 yılı itibarıyla artık özellikle ön cephelerde farklılığın görülmeye başlanacağını dile getirdi.(ANKA)
 (HGS/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet taskıran 5 yıl önce

2009 yılından berı tokı yamac evlerını yapacaktı 4 yıldır cıvı cakamadı bu kadar pasıf yonetım gormdım baska ılarde coktan yapılıp ıcıne gırdıler bız hala beklıyuruz bekle hele nolacak