Yeniden yapılandırma başvuruları internette


Gelir İdaresi Başkanlığı yeniden yapılandırma kapsamında vergi dairelerinde oluşabilecek yığılmaların önlenmesi ve kırtasiyeciliğin azaltılması bakımından tüm borçlarını yapılandırmak isteyen mükelleflere Başkanlığın internet adresinde
"https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC"
bağlantısından veyahut http://www.gib.gov.tr adresinde yer alan "Yapılandırma e-Başvuru" bağlantısından elektronik başvuru imkanı getirildiği bildirildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 25 Şubat 2011 tarihli ve 1'nci Mükerrer 27857 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış ve Kanunun bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı. Mükelleflere daha etkin ve kaliteli hizmet sunulması, vergi dairelerinde oluşabilecek yığılmaların önlenmesi ve kırtasiyeciliğin azaltılması bakımından 6111 sayılı Kanunun 2'nci maddesi kapsamında tüm borçlarını yapılandırmak isteyen mükelleflere Başkanlığın internet adresinde "https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC" bağlantısından veyahut http://www.gib.gov.tr adresinde yer alan "Yapılandırma e-Başvuru" bağlantısından elektronik başvuru imkanı getirildiği bildirildi.

Mükelleflerin internet Vergi Dairesi kullanıcısı, T.C. Kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri, Plaka, T.C. Kimlik numarası ve aracın tescil tarihi seçeneklerini kullanarak borçlarını yapılandırabileceği belirtilen açıklamada, "İnternet vergi dairesi kullanıcıları bu menüden; internet vergi dairesi kullanıcısı olmayanlar ise T.C. kimlik ve diğer kimlik bilgileri menüsünden giriş yaparak 6111 sayılı Kanun kapsamında olan kesinleşmiş tüm borçlarını yapılandırabileceklerdir. Mükellefler plaka, T.C. Kimlik numarası ve aracın tescil tarihi menüsünden ise adlarına kayıtlı araçlarının motorlu taşıtlar vergileri ile taşıtlarına ilişkin idari para cezalarını yapılandırabileceklerdir. Yapılandırılması istenen borcun davalı olması halinde, bu davalardan vazgeçildiğine dair yazılı olarak vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekmektedir" denildi. Borçların yapılandırılmasına ilişkin elektronik başvuru taleplerinin en kısa sürede sonuçlandırılacağı belirtilen açıklamada, mükelleflerin, elektronik başvuru sırasında ödeme tablosunu "elden alacağım", "posta ile istiyorum" ve "elektronik posta ile istiyorum" seçeneklerinden birini tercih edebileceği kaydedildi. Mükellef ödeme tablosunu elektronik posta ile gönderilmesini istemişse sistem tarafından, e-posta adresine ödeme tablosu iletileceği belirtilen açıklamada, "Elektronik başvuruda ödeme tablosu elden alınmak istenilmişse, mükellef tarafından bağlı olduğu vergi dairesinden teslim alınması gerekmektedir. Mükellef posta ile almak istediğini belirtmişse, ödeme tabloları vergi dairesince taahhütlü olarak mükellefin adresine gönderilecektir. Mükelleflerin ayrıca, elektronik başvurularına istinaden yapılandırılan borçlarına ilişkin ödeme tablolarını, elektronik başvuru yaptıkları alandan da görebilmeleri mümkün bulunmaktadır" ifadeleri kullanıldı.Anka


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.