Avukatlar 'savunma' için yürüdü
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı V.Ahsen Coşar ile 30 baro başkanı ve yaklaşık bin avukat, cübbeleriyle yürüyüp, avukatlara yönelik sözlü ve fiili saldırılar ile avukatların tutuklanmasını protesto etti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Coşar, Türkiye'deki tutuklamaların fazla çığrından çıktığını söyledi. Yargıtay ve Danıştay'ın kaldırılıp yerine Temyiz Mahkemesi'nin kurulacak olmasına ise model olarak karşı çıktıklarını belirten Coşar, "Şahsen tek yargı fikrini savunan biriyim. Bu modele karşıyım. Mahkemelerde görev yapacak yargıçların büyük bir kısmı yürütmeyle iç içe olur, bu tehlikeli ve kuvvetler ayrılığı ilkesine de aykırı" dedi.

Adana Barosu tarafından düzenlenen ‘Savunma Susmayacak' mitingine Türkiye Barolar Birliği Başkanı V.Ahsen Coşar, Ankara, İzmir, Bursa dahil 30 baro başkanı ile yaklaşık bin avukat katıldı. Coşar ve baro başkanları önde olmak üzere Mimar Sinan Açık Hava Tiatrosu önünden yürüyüşe geçildi. Avukatlar ellerinde pankartlar tutup, 'Baskılar bizi yıldıramaz', ‘Eşitlik, özgürlük, adalet', ‘Bağımsız yargı, bağımsız savunma', ‘Barolar halkın avukatıdır', ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur', ‘İstanbul Barosu yalnız değildir' sloganları attı. Bazı avukatların çocuklarını da mitinge getirdiği görüldü.

"SESİMİZİ DUYURMAK İSTEDİK"
TBB Başkanı V.Ahsen Coşar, miting öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Avukatların sorunlarının müvekkillerden, yargılama aşamasında yargıçlardan ve bir kısmının da iktidarın savunmaya bakışından kaynaklandığını belirten Coşar, "Farkındalık yaratmak, sesimizi duyurabilmek için miting manevi destek vermek amacıyla geldik" dedi.

"TUTUKLAMALAR ÇIĞRINDAN ÇIKTI"
Tutuklamaların Türkiye'de biraz çok fazla çığrından çıktığını söyleyen Coşar, "Hep söylüyoruz tutuklama bir tedbirdir, tutuklama ceza değildir. Ama ne yazık ki Türkiye'de keyfi şekilde uygulanıyor ki tedbir olmaktan çıktı, infaza ve cezaya dönüştü. Buna avukat arkadaşlarımız da dahil, onun dışında vatandaşlarımız, devam eden davada sanık ve şüpheli konumundaki kişiler de dahil" dedi. Başbakan Erdoğan'ın da tutuklamalardan rahatsızlığını ifade ettiğini belirten Coşar, "Rahatsız olunmayacak gibi değil. Yani birçok şey telafi edilebilir, kaybedilen birçok şey geri gelebilir, özgürlüğünüzden giden bir saati geri getirmek mümkün değil. Onun için hepimizin ortak güvencesi hukuk, o konuda duyarlı olunması lazım" diye konuştu."MODELE KARŞIYIZ, TEHLİKELİ"
Yargıtay ve Danıştay'ın kaldırılıp yerine temyiz mahkemesi kurulmasıyla ilgili sorular üzerine Coşar, tek yargı fikrini öteden beri savunan bir kişi olduğunu söyledi. Coşar, şöyle devam etti:
"Ama bu şekliyle değil. Ayrıca, Türkiye Barolar Birliği yönetimi olarak başkanlık modeline de karşıyız. Türkiye'nin yapısına, bünyesine uygun değil. Şahsen yargıda birliğe karşı değilim. Böyle parçalanmış bir yargı olmaz. İdari, adli, askeri yargı olmaz. Bir tek yargı olması lazım. İçinde departmanlar olur. İşbirliği yapmak suretiyle yargıda birlikten yanayım. Getirilen bu modele karşıyım. Burada yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla ilgi bize göre yanlışlar veya ciddi tehlikeler var. Örneğin, Başkana o konuda verilmiş bir yetki var. Cumhurbaşkanı şimdiki anayasal düzenimize göre tarafsız, ama başkanlık modelinde başkan tarafsız değil. Başkan siyasi kişilik. Dolayısıyla siyasi bir kişiliğe o denli bir güç vermek yasamayı da Türkiye'de genel olarak bir iktidar partisinin yasama çoğunluğuna da sahip olduğunu düşünürsek bir kısmı da meclis tarafından seçilecek o zaman mahkemelerde görev yapacak olan yargıçların büyük bir kısmı yürütmeyle iç içe olur, bu tehlikeli ve kuvvetler ayrılığı ilkesine de aykırı.""AYRICALIK YAPILSIN TALEBİ İÇİNDE DEĞİLİZ"
Tutuklu bulunan 46 avukat ile ilgili ise Coşar, "Avukat suç işlemez diye kural yok. Hepimiz suç işleyebiliriz. Hiç kimsenin dokunulmazlığı yoktur. Suç işlemiş avukatları kolluyor, ayrıcalık yapılsın filan gibi beklenti ve talep içinde değiliz, olamayız zaten biz hukukçuyuz. Suç suçtur, suçlu da suçludur. Neyse uygulanacak, hepsi hukukun çizdiği sınırlar içinde olmalıdır. Avukat arkadaşlarımız bizim mensubumuz. Tabii ki, mesleki yardımlaşma, dayanışma içindeyiz. Tabii onların yanında oluruz. Şu aşamada onlar hakkında mahkumiyet kararı olmadığı için masumdurlar. Şu aşamada sağlıklı bir bilgimiz de yok. Polisin yaptığı açıklama var, doğru mu değil mi ortada soyut bir iddia var. Savunmayı da delilleri de gördükten sonra daha sağlıklı açıklama yapacağız" dedi."BİZE SAYGI DUYMAK DÜŞER"
İstanbul Barosu'nun olağanüstü genel kurul kararı almasıyla ilgili bir soruya da Coşar, "Onların kararı. Bize saygı duymak düşer. Söyleyecek bir şeyim yok. Barolarımızın aldığı kararları eleştirme ve değerlendirme hakkına sahip değiliz. En azından benim meslek terbiyem buna izin vermez. Her baro bağımsız, özerk bir kurumdur. Kendi kararlarını kendileri alır ve uygulamaya koyarlar biz saygı duyarız" diye konuştu.

Avukatların mitingi yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

‘MİTİNGİNİZE DEĞİL, GÜVENLİĞİNİZ İÇİN GELDİM'
Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan da, güvenlik önlemlerini yerinde izledi. Gürkan, TBB Başkanı Coşar ile görüşmek istedi. Coşar'ın henüz yürüyüş alanına gelmemesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Emniyet Müdürü Gürkan'a, "Mitingimize hoş geldiniz" dedi. Gürkan da, "Mitinge gelmedim, sizin güvenliğiniz için geldim" diye cevap verdi.

Avukatların Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden hareketi öncesinde yürüyüş güzergahı boyunca sıkı güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 500 polis memuru 10-25 metre aralıklarla etten duvar ördü.

Yapılan görüşmeler sonucunda avukatların üzeri aranmadı.

Neşet KARADAĞ / ADANA (AHT)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cafer Aydoğmuş 5 yıl önce

eyleme gelip 3 dakika durduktan sonra kaçan tbb başkanı fotoğraflarda sanki eylemi organize etmiş gibi ne olacak bu basının hali :)