Baro: Cübbeyle türban bir arada olmaz

İSTANBUL - İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı avukat Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosuna ''Başörtülüler giremez'' yazılı afiş asılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Bugünkü İstanbul Barosu yönetiminin türban takan insanları hiçbir biçimde kategorize etmediğini belirterek, ''Bizim türbana ilişkin bakış açımızı belirleyen tek unsur, cübbeyle türbanın bir arada olmayacağıdır'' dedi.

Durakoğlu, haberlere konu olan yazının Staj Eğitim Merkezindeki dersliklerin kapısına asıldığını doğrulayarak, şunları kaydetti:
''Biz burada bir anlamda avukatlık eğitimi veriyoruz. Kanun eğitimi veriyoruz bir anlamda. Bizim temel yaklaşımımız şudur; cübbenin üzerinde herhangi bir biçimde simge olabilecek, buna şapka da dâhildir bakın, herhangi bir şekilde kişinin konumunu ifade edebilecek, tarafsız bir yargı ortamı içerisinde onun hangi taraftan olduğunu, bir sosyal taraf olur, bir siyasal taraf başka şeyler olur, taraf olabilecek herhangi bir şey bulunmaması gerektiğini anlattığımız bir eğitim veriyoruz.''

Bu nedenle de bütün stajyerlerden belli şeyler istediklerini kaydeden Durakoğlu, ''Biz mesela erkek stajyerlere ruhsatını verirken onların kravatsız olanlarını da almıyoruz. Onlara kravat da mutlaka taktırmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de bunu bir düzenleme şeklinde ortaya koymaya çalışıyoruz. Staj eğitiminde de anlatıyoruz. Diyoruz ki avukatlık mesleğinde mesleğin etik ve estetik değerlerine uymak gerekiyor'' diye konuştu.

Durakoğlu, avukatlık mesleğinin belli kuralları olduğunu kaydederek, avukatların bu meslek kurallarına aykırı davrandığı zaman disiplin kuruluna giderek ceza aldığını hatırlattı.

'KARARLILIK İÇERİSİNDEYİZ, BUNU SÜRDÜRECEĞİZ’
Bu meslek kurallarından bir tanesinin de kılık-kıyafet olduğunu dile getiren Durakoğlu, şöyle konuştu:
''Biz türbanlı hukuk fakültesi mezunlarının staja kabul edilip edilmemesi konusunu tartışmıyoruz. Böyle bir konu yok. Türbanlı avukat buraya geliyor, biz kendisini staja kabul ediyoruz. Burada bir sorun yok. Sorun, bunların anlattığımız bir staj eğitiminin olduğu noktada fiilen dersin yapılması sırasında başında türban olup olmaması. Bir avukat yarın nasıl duruşmaya girerken türbanını çıkarmak zorunda kalacaksa, bu işi öğrettiğimiz yer olan staj eğitim merkezinde de bunun olmasını istemiyoruz.

Biz türbanlı avukatın, adliyede işlem yapmasına, kaleme girip işlem yapmasına karışmıyoruz. Ona her türlü baro hizmetini adliyede veriyoruz. Biz sadece cübbeyle türbanı, cübbeyle şapkayı, cübbeyle bir parti rozetini karıştırmamaya özen gösteriyoruz. Yaklaşımımız bu. Bunları öğrettiğimiz yerde de türban takılmasını istemiyoruz. Toplantı değil o, o bir ders. Böyle olduğu için de kararlılık içerisindeyiz, bunu sürdüreceğiz.''

Durakoğlu, bu durumun genel olarak türbana bakış açısının burada somutlanmış biçimi olmadığını vurgulayarak, ''Bu çok özel bir bakış açısının somutlanmış biçimi. Bugünkü İstanbul Barosu yönetimi, türban takan insanları hiçbir biçimde kategorize etmiyor. Onları belli görüşlerin mensupları gibi görmüyor. İnsanların dini inançları nedeniyle giyimlerine, kuşamlarına karışılmayacağını düşünüyoruz. Bunlar bizim işimiz değil ama staj eğitiminin bizim açımızdan özel bir konum olduğunu, avukata nasıl avukatlık yapacağını öğretilen yer olması bakımından, bunun bir özel konumu olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

''Bizim türbana ilişkin bakış açımızı belirleyen tek unsur, cübbeyle türbanın bir arada olmayacağıdır'' diyen Durakoğlu, cübbesiz bir avukatın türban takıp takmamasıyla meşgul olmadıklarını dile getirdi.

Durakoğlu, staj eğitiminin de cübbesiz yapıldığını ama staj eğitiminin avukatlığın nasıl yapılacağını anlattıkları yer olduğu için bu noktada olduklarını kaydederek, ''Ben hiçbir zaman başörtülü bir avukatın üzerindeki başörtüsüyle meşgul değilim. Sadece bir şey var bu cübbeyle birleşmemeli. Cübbeyle bir simge birleşmemeli. Bırakın türbanı, saçınız açık olsun ama saçınıza taktığınız tokanızda CHP amblemi olsun. O da olmaz'' diye konuştu.

Mehmet Durakoğlu, yapılan uygulama kapsamında başörtülü öğrencilerin Staj Eğitim Merkezinde başörtüleriyle derse alınmadığını da sözlerine ekledi.

Bu arada, İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezinde dersliklerin kapılarında söz konusu yazının asılı olduğu görüldü.


AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ASLI 6 yıl önce

AVUKAT ROZET KULLANAMAZ MI SAYIN DURAKOĞLU?
YAA BARİ ROZET KULLANMAMIZA İZİN VERİN

Avatar
Osman 6 yıl önce

Cüppeyi giydiğinde başörtüsünü çıkarsın. Sap la samanı ve ne zaman neyin yapılacağını karıştırmışsınız gibi.... mahkemede çıkarsın ama siz eğitim hakkına staj hakkına engel olmamalısınız. Yavrularımıza bu ülkeye yazık ediyorsunuz. Başörtülü kızlarımızın da avukat olma hakkı vardır.

Avatar
Hindistan dan Mehmet 6 yıl önce

Tüm dünyada her şey serbestleşirken siz haala bunlarla mı uğraşıyorsunuz. Lütfen Avukatlık kanunundaki saçmalıkları düzeltmekle meslektaşların şerefli bir şekilde işlerini yapabilmeleriyle ilgilenin. Hindistan da bir sih (singh=müslüman değildir) sarığını takar. Dini inancından dolayı. Her mahkemeye de girer, memur da amir de olur. Başbakanda. Şu anki başbakanları mesela. Sizin hor gördüğünüz Hindularda bile demokrasi bilinci sizden çoook çok ileride. Okullarda çocuklar başlarını saçlarını sarmaya başlar (erkekler) kimse onlara yan gözle bakmaz.

Avatar
Uğur 6 yıl önce

Bir avukatın işini güzel yapması, güzel konuşması, güzel giyinmesi mesleğe yaraşr şeylerdir. Şİmdi türban güzel mi değil mi? Renkli renkli cıvıl cıvıl türbanlar yerine cübbeye uyumlu siyah ve ciddi türban takanlar mesleğe yaraşır olsun diğerleri olmasın:) Renkli takanlar siyasi mesaj veriyor olabilirler. Kırmızı takan Sol/CHP, Sarı turuncu Ak partili ayrımına neden olabilir. BENCE BMC PARDON SİYAHA ZİN VERİN TAKIM OLSUN. Renkli takanlar ayrıca soruşturmaya tabii tutulsun. ŞAPKA KANUNUNA MUHALEFET EDEN TÜM AVUKATLAR MESLEĞE YARAŞIR HALE GETİRİLSİN. BARO BARO ODALARINDA CÜBBENİN YANINDA ŞAPKA DA DAĞITSIN. VESTİYETR ÜCRETLERİ DE 2 TL OLMUŞ OLSUN BU ARADA. O KADAR ŞAPKA. ŞAPKALAR TEK KULLANIMLIK OLSUN. CİN DE ÜRETTİREBİLİRSİNİZ. UCUZA GELİR....

Avatar
Turan 6 yıl önce

Baro için "Yaşasın başı açıklar faşizmi!"

Avatar
Pınar 6 yıl önce

Bu olay ciddi bir olay. Ülke elden gitmiş. Staj eğitim merkezi kalsın bari.

Avatar
Haluk Demir 6 yıl önce

Notta Avukatlık ofisleri de kamusal alan denerek ofisler için de kozmos yasaları uyarınca çıkarımsal diyalektiklere kapı aralanıyorr... Yesinler, yerseler... Yaahu milletin ofisinin içindeki giyim tarzı kimi ne ilgilendirir. İstar "Rötro Şambıırr" giyer ister, Gucci takım elbise. Bu kadar basitleştirmeyin olayı. Avukat olmayanlar gülüyorlar size...

Avatar
Aylin 6 yıl önce

Başörtüsü ile cübbe giyip duruşmalara girmemeliler. Ama bunun dışında kimsenin ekmeğine de mani olmamalı bence.