BEDELLİ NASIL ÇIKAR?

Kamuoyunu yıllardan beri meşgul eden bir konu bedelli askerlik meselesi. Tabii olarak bir beklenti oluştu ve bundan geri dönüş olmayacak gibi görünmektedir. Aslında tüm partilerde bu konudaki talepler açıkça dile de getiriliyor.

CHP Trabzon milletvekili M. Akif HAMZAÇEBİ ve CHP Edirne Milletvekili Rasim ÇAKIR tarafından TBMM'ye verilen Kanun teklifi ile, Askerlik Kanununa Bir Geçici Madde Eklenmesi suretiyle bedelli askerlik beklentilerine çözüm aranmaktadır.

Biz teklif metni içeriğinden ziyade, teklifin yasalaşma ihtimalindeki süreci aktarmaya çalışalım. Zira teklif metni adı üstünde bir teklif olup, üzerinde değişiklikler mutlaka yapılacaktır.

TEKLİFİN YASALAŞMASI İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Teklif, TBMM Kanunlar Dairesi’ne verilmektedir.

Kanunlar Dairesi’ne verilen teklif; TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında, TBMM Başkan yardımcıları, Parti Grup Başkan vekilleri’nin yer aldığı bir toplantıda değerlendirilecektir. Bu değerlendirme esnasında teklifin KOMİSYONA SEVKİNE karar verilirse yasanın önü açılmış demektir.

Ancak komisyona sevk edilmez ise yasa teklifi kadük olarak sonraki bahara bırakılmış olur.

Teklif komisyona sevkedilirse ilk geleceği yer MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU’dur.  

Milli Savunma Komisyonu’nda çoğunluk hükümetten olan üyelerdir. Komisyon üyelerinin yarıdan bir fazlası bu teklife evet derse teklif Milli Savunma Komisyonu’ndan da geçmiş olacaktır. Teklife bu şamadan sonra hükümet destek verdiği için tasarı da demek mümkün olacaktır. Ancak Milli Savunma Komisyonu tabii ki bu teklifin içeriğinde kendisini ilgilendiren konular başta olmak üzere değişiklikler ve yenilikler yapabilecektir.  Teklifin komisyondan değişikliğe uğramadan  aynen geçmesi beklenmemelidir.  

Mili Savunma Komisyonu’nda çoğunluk Ak Parti Milletvekillerinden oluşmaktadır. Ak Partili üyelerin  bu teklifi meclis tabiri ile “gömmesi” hali de ortaya çıkabilir. Bu ne demektir? Teklifin değişerek de olsa geçmemesi halinde ya teklif reddedilir, ya da ALT KOMİSYONA HAVALE EDİLİR. Teklife karşı olanlar ya da çıkmasını istemeyenler, ama bir taraftan da hele bir bakalım şeklinde düşünen üyeler Alt Komisyona havale yoluna gidilmesini sağlayabilir. Bu durumda ise alt komisyon oluşturulur. Alt komisyona havale durumunda, teklifin ilerlemeden geri kalması anlamı çıkarılabileceği gibi; oluşturulacak alt komisyonun iyi çalışması ve yeni bir irade oluşması halinde de buradan, daha sonra da olsa yine teklif veya yeni bir hükümet tasarısı oluşturulup asıl komisyonun önüne getirilebilir.

Hukukihaber.net’e açıklama yapan Av. Vedat ORUÇ devamla: Meclis çalışma sistematiği açısından bildiğim kadarıyla, bu teklifin Milli Savunma Komisyonundan geçmesi tek başına yeterli olmayacaktır. Milli Savunma Komisyonundan geçen(aynen veya değişerek) teklif, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA da görüşülecektir. Zira ortada devlete para getirecek bir öneri vardır ve bu komisyon da tabii olarak mevzuunun muhatabı konumundadır.

PLAN BÜTÇE komisyonu, Milli Savunma Komisyonu’ndan geçen teklifin özüne dokunmayacaktır. Ancak kendisini ilgilendiren kısımlarına bakacak ve gerekirse o kısımlarda değişiklik yapacaktır. Bu hususlar’da, bedelli askerlik bedelinin ne olacağı, ödeme şekli, TBMM ye CHP tarafından sunulan tasarıdaki önerilerden olan kimden ne şekilde para alınıp alınmayacağı hususlarında, gelir vs hususlarda düzenlemeler yapacaktır.

Plan Bütçe Komisyonu’nda da Ak Parti vekillerinin çoğunlukta. Ekseriyetle yani üyelerin yarıdan bir fazlasının oyu ile teklif, Plan Bütçe komisyonundan da geçecektir.

Milli Savunma Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonundan da muhtemelen değiştirilerek geçen teklif TBMM Genel Kurulu’na gelecektir.  

Komisyonlardan geçen teklife müdahale edilmesi artık mümkün değildir. Ancak TBMM Genel Kurulu’nda maddelerin görüşülmesi öncesi veya görüşülmesi esnasında milletvekillerince ÖNERGE verilerek değişiklik yapılması istenebilir. Burada önerge veren milletvekillerinin hükümet milletvekillerinden olması verilen önergenin kabul  edilmesi ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Uygulamada genellikle diğer parti milletvekillerinin verdiği önergelerin reddedildiği görülmektedir.


 
BEDELLİ ASKERLİK KANUN TEKLİFİ METNİ

Şu ana kadar ifade ettiğimiz hususları özetlersek:

1-    Teklifin, TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında, TBMM Başkan yardımcıları, Parti Grup Başkan vekilleri’nin yer aldığı bir toplantıda değerlendirilerek KOMİSYONA SEVKİNE karar verilmesi,

2-    MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU’NDAN geçmesi,

(Burada değişiklikler yapılabilir.)

3-    PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDAN geçmesi,

(Burada değişiklikler yapılabilir.)

4-    TBMM GENEL KURULU’NDA oylanarak kabul edilmesi,

(Önerge ile değişiklikler yapılabilir.)

5-    CUMHURBAŞKANINCA ONAYLANMASI,

(Onaylayıp onaylamamak ya da kısmen onaylamak Sayın Cumhurbaşkanımız’ın takdirindedir.)

6-    RESMİ GAZETE DE YAYINLANMASI gerekmektedir.

k  İktidar Partisi’nin toplumsal bir gerçek ve çözüm bekleyen bir sorun haline dönüştüğü görülen Bedelli Askerlik konusunu çözeceğini düşünüyoruz. Ak Parti, teklifi zaten komisyonlarda kendi süzgecinden geçirecektir. Komisyonlarda Ak Parti’nin istemediği bir teklif veya teklif metni geçmeyeceğine göre, Ak Parti’nin 1 milyonu aşkın gencin bu sorununu çözmesinin siyasi istikbal açısından da lehine olacağını düşünüyoruz. CHP’nin teklifi ve MHP’nin de kabulünü bulan Ak Parti’nin bu olayı daha fazla uzatmadan istismarlara mahal vermeden müdahale ederek seçim öncesi bu yasayı çıkarması, kamuoyunu da rahatlatacaktır.

İktidar tarafından, sürpriz bir biçimde mevzuu tasarı olarak ta gündeme getirilebilir. İlerleyen günlerde hep beraber gelişmeleri göreceğiz.

Bu  mevzunun gündemden düşmeyeceği ve sorun çözülene kadar temcit pilavı gibi devamlı ısıtılıp ısıtılıp kamuoyu gündemine geleceği aşikar. Konunun istismara açık bir kapı olduğu herkesin malumu. Demir tavında dövülür. CHP’nin uzattığı kordan çıkmış demire AK Parti ustalarının el atma zamanı gelmiştir. Bu ham demire komisyonlarda şeklini siz verin, ister keskin bir kılıç, ister şaşmaz bir terazi yapın.

Ak Partili usta/üstad hukukçular, iyi bir eser ortaya çıkarsa, alın terlerini silerken Sayın Başbakanımız’ın bu konuda söz verdiğini de hatırlayacaklardır elbet. (www.hukukihaber.net)Anahtar Kelimeler:
BEDELLİ NASIL ÇIKAR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Baba 7 yıl önce

Aile reisi olup ev geçindiren, çocuk büyüten babalar için kesinlikle çıkmalı. Bilgiler için teşekkür.

Avatar
GEÇİM DERDİ 7 yıl önce

Evet Başbakanımızın yerine getiremediği ender sözlerden.
Ama eminim kendisi de söz verdik yapamadık diye üzülüyordur.
O zaman tam zamanı.
Avukat beyin söylediği gibi DEMİR TAM TAVINDA.
SAHNE SİZİN AK PARTİLİLER.
Gönülleri rahatlatın artık.

Avatar
Vekil 7 yıl önce

Bazı MS komisyon üyelerinin emailleri:
hasan.kemal.yardimci@tbmm.gov.tr,
yilmaz.helvacioglu@tbmm.gov.tr,
nurettinakman@akparti.org.tr,
mehmet.alp@tbmm.gov.tr,
ihsanarslan@tbmm.gov.tr,
yahya.dogan@tbmm.gov.tr,
mdomac@tbmm.gov.tr,
muharrem.candan@tbmm.gov.tr,
ahmetbuyukakkaslar@tbmm.gov.tr,
zekeriya.akinci@tbmm.gov.tr,
ensar.ogut@tbmm.gov.tr,
fatihatay@tbmm.gov.tr,
ytugrulturkes@tbmm.gov.tr


BAzı AKP vekillerin,
bulentgedikli@tbmm.gov.tr,
ktuzmen@basbakanlik.gov.tr,
nurettincanikli@akparti. org.tr,
fazilet.ciglik@tbmm.gov.tr,
alaattin.buyukkaya@tbmm.gov.tr,
ozelkalem@kulturturizm.gov.tr,
faruk.celik@tbmm.gov.tr,
mercan@tbmm.gov.tr,
lokman.ayva@tbmm.gov.tr

Meclis İletişim Bilgileri:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mvtelefon.liste

Siyasi Parti İletişim Bilgileri:

MHP:
Telefon : +90 - 312 - 472 55 55
Belgegeçer (Fax) : + 90 - 312 - 473 15 44
E-posta : bilgi@mhp.org.tr

CHP:
Telefon : (+90) 312 207 40 00 (pbx)
Faks : (+90) 312 207 40 39
Web : http://www.chp.org.tr
E-Posta : chp@chp.org.tr


AKP:
Telefon: (+90) 312 444 25 45 ve 0312 204 50 00 (Pbx) F
Fax : 0312 204 50 00
E-Posta : http://basvuru.akim.akparti.org.tr/vatandas/

Avatar
bedelliaskerlik2010.net 7 yıl önce

Arkadaşlar yarın ya da en geç Çarşamba CHP kanun teklifi verecek, onumuzdeki 1 kaç gün inanılmaz kritik günler, lütfen herkes kendisi ve eşine dostuna da e-posta ve sms attırsın, twittertan yazsın ve yazdırsın.

Aşağıda öncelikle Milli Savunma Komisyonu üyelerinin mailleri sonra da 3 partinin iletişim bilgileri var. Lütfen herkes yaşadığı sıkıntıları, bedelli askerliği neden beklediğini, zengin çocuğu olmadıklarını yazsın. Şu videoyu da lütfen tüm mesajlarınıza ekleyiniz. Bu video iktidar tarafından verilen bedelli askerlik sözleri yer almaktadır. Bu videoyu herkesin izlemesi lazım. http://www.youtube.com/watch?v=6PwQd0NbbeU

Arkadaşlar buarada bedelli askerlik gündeme geldiğinde ortaya çıkan zengin-fakir ayrımı ve adaletsizlik muhalefetinin önüne geçmek lazım ve bu çok kolay. BELİRLİ BİR YAŞIN ÜSTÜNE ÜCRETSİZ TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ talep ediyoruz, bu şekilde işin içine para girmeyecek ve maddi durumu kötü olan belirli yaştaki tüm vatandaşlar bundan yararlanabilecektir. Eğer buna yanaşılmıyorsa veya teknik veya siyasi olarak mümkün görülmüyorsa da, herkesin ödeyebileceği ÇOK CUZİ TUTARLI BEDELLİ ASKERLİK uygulaması olmalıdır. Ve hepsinden önemlisi buradan elde edilecek gelir de şehit ve gazi aileleriyle terör bölgelerinde askerlik yapan askerler ile ailelerinin maddi durumu kötü olan askerlere dağıtılmalıdır. Bu kısmı çok önemlidir.

Bununla beraber bedelli askerliğe adaletsizlik gibi bakan herkese 1980 yılından bu yana 30 yıldır yurtdışında 1095 gün çalışan yada çalışıyor görünen (!), yani yurtdışında üreten ve vergi veren vatandaşlara "işlerini kaybetmesinler" diye tanınan ve YAŞ SINIRI BİLE OLMAYAN 21 günlük dovizli askerlik hakkı, yurtiçinde üreten, bu ülkede istihdam yaratan ve vergi yaratan YAŞI İLERLEMİŞ Türk vatandaşlara da tanınmalıdır. Bu direk, Anayasanın 10.maddesindeki eşitlik ilkesine aykırıdır.

Tüm mesajlarınızda lütfen yukarıda yazanları yazınız. Hepimizin son 1kaç günü, lütfen kimse yatmasın bu birkaç gün elinizden geleni yapın.Ankara'ya gidemeyenler bari bu birkaç gün işi gücü bırakıp sabah akşam e-posta, sms, faks, twitter aracılığıyla tüm siyasi partilere ve gazetecilere mesaj bombardımanı yapsınlar. Bu kanun çıkacaksa bizim çabalarımızla ve AK Parti dahil tüm partilere bizim sıkıntımızın ne kadar büyük olduğunu, her türlü ayrımın ve eşitsizliğin farkında olduğumuzu, verilen ve tutulmayan sözleri unutmadığımızı, sayımızın ne kadar çok olduğunu ve demokratik olarak çok etkili tepkiler verebileceğimizi göstermemizle çıkacaktır. O yüzden şuandan itibaren herkes tüm işlerini bıraksın ve bilgisayar başında yazmaya,sms atmaya, twittera girmeye başlasın.

Avatar
ümit özdemir 7 yıl önce

haberiniz çok güzel olmuş bunca zamandır ciddi bir beklenti oldu iş ve ticaret hayatının içinde olan onbinlerce/yüzbinlerce insan bedelli askerlik konusunu bekliyor chp nin adımı atmış olması önemli hükümet "yok zamanlaması iyi değil" "spekülatif bir teklif" v.s dememeli meselenin insanımız için ihtiyaç boyutuna bakılmalıdır
ayrıca ekonomiye doğrudan ve dolaylık katkılarının da gözardı etmemek gerekir karşı çıkanlar da olacaktır ama çıkmasını isteyenlerin çoğunlukta olduğu bilinmelidir. aksi halde hükümet sınıfta kalacaktır seçimde de acısı çıkacaktır bu duruşun

Avatar
serkan tekin 7 yıl önce

sonuna kadar destekliyoruz

Avatar
Ali Adalı 7 yıl önce

Eminiz ki Başbakanımızın sözü yerinde kalmayacaktır.
"Gün olur hesap döner" bu hal için söylenmiş olmalı.
Düne kadar CHP karşı idi şimdi CHP istiyor.
AKP kurmayları yavaştan almamalı meseleyi.
Sorunu Çözen kazanır.

Avatar
Baran Taşpınar 7 yıl önce

Hasan Celal Güzel'in sitenizde de yayınlanan bu günkü yazısını okudum.
CHP den geldi diye mi teklife sahip çıkmadı acaba diyorum Hasan Celal Bey.
Lütfen realist olun.
Bu sorunun çözümüne katkı sağlayın.
Tu kaka ile iş çözülmüyor.
Toplumsal bir kangren var ortada.