“Haksız Atamalara Yargıdan İptal“
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Görevde Yükselmeye dair yönetmeliğin değiştirilen bazı maddeleri ile sınavsız kadro atamalarına yargıdan verilen kararla iptal edildiğini bildirdi. Bostan, "Danıştay'ın almış olduğu atamalarla ilgili yürütmenin durdurma kararı beklediğimiz bir karardır" dedi. Bostan, Türk Büro-Sen tarafından söz konusu yönetmeliğin iptali için Danıştay'a açtığı davanın sonuçlandığını ifade ederek atamaların yargıdan iptal edildiğini söylemedi. Bostan yaptığı açıklamada, "Hükümet bazı kamu kurum ve kuruluşlarında sınava tabi olan, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü, Yurt Müdürü ve İlçe Müdürlerinin atamalarında sınav şartını kaldırmıştı. Görevde Yükselmeye dair Genel Yönetmeliğin bazı maddelerini 27.03.2012 tarihinde, Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik ile değiştirilerek, bu kadrolar sınavsız hale getirilmişti. Türkiye Kamu Sen'e bağlı sendikalarımızdan Türk Büro-Sen tarafından söz konusu yönetmeliğin iptali için Danıştay'a açılan dava sonuçlanmıştır. Danıştay 5. Dairesinin Esas No: 2012/4710 sayılı kararıyla, düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir" dedi. 

ATAMALAR İPTAL EDİLECEK

Yapılan atamaların iptal edildiğini ifade eden Bostan, "Söz konusu kararla KHK'nin yürürlüğe girdiği 27.03.2012 tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'nda Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde Gençlik ve Spor Merkez Müdürü, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nde Yurt Müdürü ve tüm İlçe Müdürü kadrolarına yapılan atamalar iptal edilmiştir. Danıştay 5. Dairesi kararının Başbakanlığa ulaştığı tarih tebliğ tarihi olacaktır. Tebliğ tarihinden sonraki 30 gün içinde tüm atamalar iptal edilecektir" şeklinde ifade etti. İptal edilen müdürlüklere ilişkin bilgiler veren Bostan, "Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bu tarihten sonra atanmış olan toplam 450 Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde atanan 5 adet Gençlik ve Spor Merkez Müdürü, 12 adet İlçe Müdürü ile 30 adet Yurt Müdürü olmak üzere, sınavsız ataması yapılan toplam 497 kişinin Müdürlük ve İlçe Müdürlüğü kadroları iptal edilmiş olacaktır. İlçe Müdürlükleri bulunan diğer Bakanlıklarda da söz konusu tarihler arasında atama yapılmışsa, onlar da iptal edilecektir" diye ifade kullandı. 

"SİYASİ KADROLAŞMA SINIR TANIMIYOR"

Kararı beklediklerini belirten Bostan, "Danıştay'ın almış olduğu atamalarla ilgili yürütmenin durdurma kararı beklediğimiz bir karardır. Kamu yönetimi açısından oldukça önemlidir. Siyasi iktidar sınavsız atanabilen bakanlık merkezlerinde ki Daire Başkanından, Müsteşar unvanına kadar tüm kadrolarda defalarca değişiklik yapmıştır. Aynı şekilde taşrada İl Müdür Yardımcılığından, Bölge Müdürlüğü arasında bulunan tüm kadroları değiştirmiştir. Görevden alınan binlerce üst düzey yöneticisinin mahkeme kararlarıyla göreve iadeleri ise, Mahkeme kararına uyulmayarak, yöneticilerin mağdur edilmesine sebebiyet vermiştir" dedi. Bostan, "Hükümet söz konusu değişiklik ile Görevde Yükselmeye dair Genel Yönetmelikte memurların liyakat ve birikimleriyle sınavla atanabileceği Şef, İlçe Müdürü, Merkez Müdürü, Yurt Müdürü, Gençlik Merkezi Müdürü ve Şube Müdürü kadrolarından bazılarını sınavsız hale getirmiş, böylece siyasi kadrolaşmada sınır tanımadığını göstermiştir. Ayrıca yandaş olmayan ve siyasi iktidardan torpil bulamayan hiçbir memur hak ettiği yere gelemeyecek duruma düşürülmüştü" diye ifade kulandı. 

"HÜKÜMET YANDAŞLARINI ATIYOR"

Bostan sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümet Şef kadrosundan Müsteşar kadrosuna kadar tüm unvanlara yandaşlarını atayarak, parti devleti oluşturmaya çalışmıştır. Bu adaletsiz ve hukuksuz çabalara artık son verilmesi gerekmektedir. Yargı kararlarına uyulmalıdır. İptal edilen 497 müdürlük için, sınavlar açılarak ehliyetli, liyakat sahibi ve bu kadroları hak edenler sınav sonuçları doğrultusunda kadrolara atanmalıdırlar. Aynı şekilde Milli Eğitim ve bazı üniversitelerde haksız ve hukuksuz olarak yapılan bütün atama ve görevlendirmelerin iptal edilmesi bir zorunluluktur. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.