HSYK açıklamasına farklı tepkiler
İşte HSYK tartışmasıyla ilgili yapılan açıklamalar:

>>YARSAV: Hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı rafa kalkar

>>CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HSYK düzenlemesine ilişkin 'Aklı başında olan bütün hukukçulara sorun, bu düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu söyler' dedi.

>>Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, HSYK düzenlemesinin yargı ile yürütme arasındaki flu alanları belirginleştirmeye dönük olduğunu savundu.

ANKARA BAROSU: BAKANLIĞIN ŞUBESİ OLUR

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören düzenleme ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "HSYK ile ilgili teklifte Yönetmeliklerin çıkarılması yetkisinin dahi Adalet Bakanına verilmesi, HSYK’nın bütün personelinin görevinin sona erdirilmesi ve yeni şekillendirmenin Adalet Bakanı tarafından yapılmasının sağlanması, HSYK’nın bağımsız ve tarafsız bir Kurul olmaktan çok Adalet Bakanlığının bir şubesi konumuna düşeceğinin göstergesidir."

>>ANKARA BAROSU'NUN AÇIKLAMASININ TAMAMI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ AKİF HAMZAÇEBİ:

HSYK ile ilgili tasarının olduğu şekliyle geçmesi durumunda Anayasa Mahkemesine başvuracaklarının altını çizen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi,, "Biz HSYK tasarısının bu şekliyle Anayasa'ya aykırı olduğunu düşünüyoruz. Hükümet bir yargı reformundan söz etmiyor, tam tersine Anayasa'ya aykırı bir yasal düzenleme ile yargıyı kendine tabi kılmaya çalışıyor. Bu tasarı bu şekilde yasalaştığı taktirde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Adalet Bakanlığı'nın yetkisi olağan üstü artırılmakta. Bağımsız olan her türlü siyasi etkinden arınmış olarak çalışması gereken HSYK'da Adalet Bakanı'nın bu şekilde yetkilere sahip olması Anayasa'ya aykırıdır" diye konuştu.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI CELAL ADAN:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Türkiye gündeminin sürekli bir "hukuk garabeti, hukuk cinayeti" tartışmalarıyla işgal edildiğini belirterek, "Hukuk yapboz tahtası değildir. Hukuk ve adalet Türkiye'nin ve demokrasinin temelidir. Bu temelle oynamanıza, bu temeli tahrip etmenize, Türkiye'nin sadık vatandaşları ve milliyetçileri olarak izin vermeyeceğiz. Kendi batağınızda, kendi çamurunuzda istediğiniz kadar debelenebilirsiniz. Fakat bu çamuru etrafa sıçratmanıza müsaade etmeyeceğiz" dedi.

HSYK BAŞKAN VEKİLİ AHMET HAMSİCİ:

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamsici, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan HSYK yapısındaki değişiklik ön gören yasa teklifi ile ilgili açıklama yaptı. 66 sayfa olan ve özeti 5 sayfadan oluşan açıklamada, yeni düzenlemenin anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Hamsici, yapılmak istenen kanun değişikliği ile ilgili olarak "Kurulun fiilen Adalet Bakanı'na bağlı ve bağımlı, ayrı bir erkten daha çok yürütmenin emir ve gözetimi altında görev yapan bir yapı haline getirilmesi söz konusudur. Bu durum, yapılan Anayasa değişikliği ile kurulan bağımsız bir kurulun oluşumuna aykırıdır." ifadelerini kullandı.

İZMİR MİLLETVEKİLİ ERTUĞRUL GÜNAY:

İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay, HSYK'da yapılması planlanan düzenlemenin Anayasa ve demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, "Önerilen bu düzenleme Anayasa'nın 2010'da değiştirilen 159. Maddesine ve yine bütün demokratik yönetimlerin vazgeçilmez ilkesi olan 'kuvvetler ayrılığı' anlayışına açıkça aykırıdır" dedi. AK Partinin, "Bütün bu düzenlemelerin -çok yakın bir geçmişte- yargı bağımsızlığı, AB müktesebatı ve demokratikleşme konusunda reform niteliğinde adımlar olduğunu savunduğunu" hatırlatan Günay, "Bugün Anayasa ve yasa ile oluşturulan yapının özünü zedeleyecek yeni önermeler yapması, gerçekten -siyaset adına üzüntü verici- bir ilkesizliktir" dedi.

AİHM ESKİ YARGICI VE CHP MİLLETVEKİLİ RIZA TÜRKMEN:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, hükümetin HSYK'nın yapısını değiştirmenin zamanlamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türmen, HSYK'nın 17 Aralık'ta yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptığını, kurulun bazı üyelerinin adli kolluk yönetmeliğinin değiştirilmesine karşı çıktığını belirterek, "Bunun ardından Başbakan, 'Yetkim olsa HSYK'yı hemen yargılardım' dedi ve hemen değişiklikler gelmeye başladı" diye konuştu. Türmen, hükümetin Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştirmek için TBMM'ye verdiği kanun teklifinin yasallaşması durumunda, Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açacaklarını söyledi.

CİHANER: "BU BİR MEYDAN OKUMADIR"

CHP Milletvekili, Cumhuriyet eski Başsavcısı İlhan Cihaner, HSYK Başkanvekilinin 'kişisel' olarak yaptığı açıklamanın bakana bir meydan okuma olduğunu söyledi. Ancak Cihaner, HSYK ile ilgili gelmiş bir yasa teklifi konusunda HSYK'ya 'açıklama yasağı' getirilmesinin yanlış olduğuna dikkat çekti.

Cihaner, HSYK ile ilgili radikal bir değişiklik yapılırken, HSYK'ya 'sen konuşma' demenin yanlış olduğunu belirterek, "Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin tüm günahlarına rağmen, çünkü bugüne kadar birçok hakim ve savcıya mobbing ve sürgüne tabi tuttular. Yüzlerce, binlerce insanın adil yargılanma haklarını ellerinden alan hakim ve savcılarla ilgili yapılan yüzlerce şikayet başvurusunu görmezden gelerek, soruşturma izni vermediler.. Tüm bu yaptıklarına rağmen, HSYK konusunda radikal bir değişiklik yapılırken, onlara konuşma demek, doğru değildir. Elbette ki konuşacaklar. Bakanın konuşmayın demesine rağmen konuşması, bir tür meydan okumadır" dedi.

Cihaner, Hamsici'nin bu açıklamayı hukuki kaygılar ve adalet için yaptığına da inanmadığını belirtirken, mevcut pozisyonlarını korumak için yaptığını savundu.

BAKANIN CEZA YETKİSİ YOK

Bakanın konuşmayın, demesine rağmen Hamsici'nin açıklama yapması dolayısıyla hakkında ne tür bir işlem yapılabileceği sorumuza ise Cihaner, "Kurul Başkanı olarak Bakan Bozdağ, bir şikayet dilekçesi verebilir. 3 kişilik bir soruşturma komisyonu oluşturulur; inceleme yapar ve gerekli görürse yargılanmasını ister. Ancak HSYK Genel Kurulu bu kararı alabilir; kurul yargılanması kararını alırsa dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderir" dedi.

CEMİL ÇİÇEK: SON ŞEKLİNİ GÖRMEK LAZIM

HSYK'nın açıklaması TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e de soruldu.

Çiçek konuyla ilgili şunları söyledi:
"Anayasaya uygunluk ilk önce incelenecek husustur. İçerik olarak son şeklini görmek lazım. Adalet Komisyonu bugün anayasaya uygunluğunu değerlendirecek. Gerekirse Anayasa Komisyonuna, Uzlaşma Komisyonuna soracaktır."

BDP'Lİ HASİP KAPLAN: TBMM'DE BAĞIMSIZ YARGI KOMİSYONU KURULSUN
 
HSYK Başkan vekili Ahmet Hamsici'nin bugün 66 sayfalık açıklama ile  Ak Parti'nin HSYK'nın yapısında gerçekleştirmek istediği değişikliği eleştirmesine, BDP'li Hasip Kaplan da "HSYK'nın açıklama yapmasının yasaklanmasına da, bu yasağın demeçlerle delinmesine de karşıyız" dedi.
 
"SADECE KENDİLERİNİ İLGİLENDİREN KONUDA..."
 
HSYK üyelerinin sadece kendilerini ilgilendiren bir konu olunca açıklama yapmalarına da eleştiri getiren Kaplan, "Türkiye'de pekçok dava oldu. Uludere konusu  oldu, Hrant Dink davası oldu. HSYK üyeleri bu konularda hiçbir açıklama yapmadılar" dedi.
 
"BU KONUNUN ÇÖZÜM YERİ MECLİS'TİR"
 
Bağımsız yargı konusunun "partiler üstü bir konu" olduğunu da kaydeden Kaplan, "Bu konu basın üzerinden demeçler vererek çözülmez. Bu konunun çözüm yeri Meclis'tir. Dört partinin bir araya geleceği bir çalışma grubu oluşturulmalıdır" dedi.

HİKMET SAMİ TÜRK: “BU, BOĞULMAKTA OLAN BİR İNSANIN İMDAT ÇIĞLIĞIDIR”

Adalet eski Bakanı ve Anayasa Hukukçusu Prof. Hikmet Sami Türk, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici’nin yaptığı bu açıklamanın, “Sanıyorum artık bu bir imdat çığlığıdır. Boğulmakta olan bir insanın imdat çağrısıdır” dedi.

"HSYK ÜYELERİNE SİZ ÇAYINIZI İÇİN, GİDİN" DENİLMEKTEDİR

Türk, bu çığlığa herkesin destek vermesi gerektiğini belirtirken, “Bakan, konuşmayı yasaklamış, boşverin artık bunları. Öyle bir günde değiliz artık. Hukuk devletine sahip çıkan herkesin bu yasa teklifine itiraz etmesi, sesini çıkarması gereken bir gündeyiz” diye konuştu. 1960 öncesinde böyle bağımsız bir yargı yönetiminin olmadığı o dönemde bile, Adalet Bakanlarının, hükümetlerinin böyle davranmadığını anlatan Türk, bu girişimin hukuk devletini bitirme girişimi olduğunu söyledi.
Hükümetin, milletvekilleri aracılığıyla verdiği yasa teklifinin; HSYK’nın yargı yönetimini bitiren, her şeyi bakana bağlayan hükümler içerdiğine dikkat çeken Türk, “HSYK, diye bir şey kalmıyor. Bakan ne derse o! Onlar da gelsinler çaylarını içip, gitsinler” dedi.


DEMİRTAŞ: “TEHLİKELİ VE YANLIŞ”

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  “AKP’nin  HSYK ‘nın  yapısını değiştirme girişimi tehlikeli ve yanlıştır. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun  ayrı ayrı düzenlenmesi gerekir. Biz AKP-Cemaat çatışmasında taraf değiliz. Pozisyonumuz haktan ve   adaletten yanadır.
Türkiye’ deki ulusal çevreler hep derin yapılarla uzlaşma içerisinde oldular. Şu anda cemaatin ipiyle kuyuya inmeye çalışıyorlar. Bu kriz çözüm sürecini etkiliyor. AKP çözüm sürecini unutmuş ve rafa kaldırmış büyük bir krize yol açmış durumdadır” dedi.


>> HSYK Başkan Vekili: Düzenleme Anayasa'ya Aykırı


Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.