'İlk 3 madde değişebilir demedim'


AA / ANKA

Ankara- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa'nın ilk üç maddesi dışındaki 173 maddenin demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler ile ilgili evrensel hukuka uygun bir şekilde değiştirilmesinden söz ettiğini, bu şekilde, ilk üç maddenin zenginleştirileceğini söylediğini kaydetti.

Kılıç, TBMM'de verilen resepsiyonda yaptığı açıklamada, referandum sonrası bazı medya gruplarının kendisinden randevu talebinde bulunduğunu ve dört medya grubuna randevu vererek açıklamalar yaptığını belirtti.

Açıklamalarının bugün bir gazetede manşette yer aldığını ifade eden Kılıç, ancak ''Gerçekle uyuşmayan bir şekilde verildiğini'' söyledi.

''Ben anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesini bırakın, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini bilen bir insanım'' diyen Kılıç, sözlerinin Anayasa'nın ilk üç maddesi dışındaki 173 maddesiyle ilgili olduğunu kaydetti.

Kılıç, şöyle konuştu:

''İlk üç madde dışındaki 173 maddenin, demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler ile ilgili evrensel hukuka uygun bir şekilde değiştirilmesinden söz ettim. Bu şekilde, ilk üç maddenin zenginleştirileceğini, evrensel hukuka uygun bir şekilde hayata geçirilebileceğini söyledim. Anayasa Mahkemesi'nin bununla ilgili daha önce vermiş olduğu kararlardan bahsettim. İlk üç madde dışındaki maddelerde yapılan değişikliklerle ilgili, hukuka, hukuk devletine, demokrasiye, özgürlüklerin geliştirilmesine ilişkin konu varsa Anayasa Mahkemesi'nin bunu iptal etmediğini, bu konuda geçit vermediğini söyledim. Son referandumla ilgili karar da bu yöndedir.

Hukuk devletine, laikliğe, demokrasiye, demokratik hukuk devletine aykırı bir şey olursa, bunlarla ilgili Anayasa Mahkemesi'nin buna geçit vermeyeceğini, vermemesi gerektiğini ifade ettim.''

Kılıç, manşetten verilen ''Anayasa'nın ilk üç maddesine dokunulabilir'' şeklinde bir ifadesinin olmadığını vurgulayarak, sözlerinin Anayasa'nın ilk üç maddesi dışında kalan 173 maddesi ile ilgili olduğunu söyledi.

Haşim Kılıç, ''İlk üç madde dışındaki maddelerle ilgili, ilk üç maddenin evrensel hukuka uygun zenginleştirilmesine yönelik ifadelerde bulundum. Bunun dışındakilerin benim açıklamalarımla ilgisi yoktur. 173 madde değiştirilebilir. Nasıl değiştirilir? İlk üç maddenin zenginleştirilmesi, geliştirilmesiyle. Pozitif anlamda içinin doldurulmasını, evrensel hukuka uygun bir şekilde doldurulmasını ifade ettim'' diye konuştu.

CHP'den tepki

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın Anayasa'nın ilk üç maddesini dondurmanın evrensel hukuka uygun olmadığına yönelik sözlerini değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın bu görüşünü bir entelektüel seviyede tartışma olarak değerlendirmediğine işaret eden CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, "Teknik bir değerlendirmede tabi ki Anayasayı yapan millet Anayasayı yapan irade olan millet her şeye karar verebilir. Demokrasilerde halkın iradesidir önemli olan. Ama Sayın Başkan burada böylesi bir teknik değerlendirmenin içerisinde gibi konuşmuyor" dedi.

'AKP'nin Abant toplantılarındaki görüşe paralellik arz ediyor'

"Sayın Başkan'ın konuşması 2007 seçimlerinden sonra AKP ile gündeme gelen ve AKP'nin Abant toplantılarında tartışılan ilk üç maddenin değiştirilmesi yönündeki görüşe paralellik arz etmektedir" diyen Hamzaçebi, şöyle devam etti: "Ve ilk üç maddenin değiştirilmesi yönünde Türkiye'de belli kesimler talepte bulunmaktadır. İlk üç maddenin değişmesi demek; Cumhuriyetin temel niteliklerinin değişmesi demektir. Başkan'ın açıklamasının böyle olmamasını umarım, bunu kastetmemiş olmasını temenni ederim. Umarım bu sözlerine açıklık getirecektir. Yine de böyle bir tartışmayı Sayın Başkan'ın Türkiye'nin gündemine sokmuş olmasını üzüntü verici buluyorum. Bir yandan hükümet Kuzey Irak'a giderek birtakım temaslar yaparken, terör örgütüyle dolaylı olarak temaslar yürütülürken, eş zamanlı olarak Sayın Başkan'ın açıklamasını hükümete bu konuda bir destek olarak yorumlamakta mümkündür. Her açıdan talihsiz bir açıklama, bunu düzeltmesini bekliyorum. CHP böyle bir niyete kesinlikle karşı duracaktır."Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.