“Masrafların peşin ödenmesi yargıyı hızlandıracak“
Bakan Ergin, "Geçerli yargılama giderlerine ilave bir yük getirmiyor. Yargılama giderlerini ödeme gücünden yoksun olanların da adli yardım kurumundan yararlanmaları mümkün" dedi.


Bakan Ergin, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın yargılama giderlerinin dava açılırken avans olarak peşin ödenmesi sistemiyle ilgili soru önergesini yanıtladı. Yargılama sürecinin çok uzun sürmesi ve geciken adalet sebebiyle yargı kurumunun sık sık eleştirildiğini hatırlatan Bakan Ergin şunları söyledi:


"Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda, yargılama giderlerinin bir kısmını oluşturan dava dilekçesinin tebliği ve başka yerlerden getirtilecek belgeler için gerekli giderlerin peşin ödenmesi hususunun düzenlenmiştir. Ancak bu hüküm tanık, davetiye masrafları, keşif veya davanın ileri aşamalarında yapılması muhtemel diğer giderler gibi hussuları kapsamadığından, bu işlemler için erkeli masrafların zamanında ödenmemesi nedeniyle davalar gereksiz şekilde uzamaktadır. Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanununun taslağını hazırlayan Bilim Komisyonunca yargılamanın gecikmesine sebep olan yargılama giderlerinin tahsili aşaması ayrıntılı şekilde tartışılarak, yargılama giderlerinin dava açılırken avans olarak peşin ödenmesi sistemi benimsenmiştir."


Yeni düzenlemenin iddiaların aksine geçerli olan yargılama giderlerine ilave bir yük getirmediğini ifade eden Bakan Ergin, "Sadece yargılamanın değişik aşamalarında ödenen yargılama giderinin, davanın başında hesaplanarak toplu şekilde tahsil edilmesi, karar kesinleştiğinde ise avansın artan kısmının iade edilmesi amaçlanmaktadır" dedi.


Her dava için tanık, bilirkişi ya da keşif gideri avansı yatırılmasının da söz konusu olmadığını kaydeden Bakan Ergin, "Şayet davacı dilekçesinde hangi delilere dayanmış ise bunlara ilişkin avansı yatırılacaktır. Yeni düzenlemedeki peşin olarak tahsil edilmesi amaçlanan avans, önceki düzenlemede dava devam ederken ilgili tarafın yatırılması gereken miktarların alınmasından ibarettir" dedi.-YOKSULLAR ADLİ YARDIM TALEBİNDE BULUNABİLİR-


Yargılama giderlerini ödeme gücünden yoksun olan kimselerin adli yardım kurumundan yararlanmalarının da mümkün olduğunu ifade eden Bakan Ergin dava açılırken adli yardım talebinde bulunulması durumunda bu talebin UYAP'a işlendiğini ve davacıdan gider avansı tahsil edilmeden dava açılmış kabul edilerek dosyanın tevzi edildiğini söyledi. Bakan Ergin adli yardım talebinin yerinde olup olmadığını değerlendirme yetkisini de mahkemeye ait olduğunu, bu talep yerinde görülmediği takdirde mahkemenin gider avansını davacıya tamamlattırdığını açıkladı. Bakan Ergin, gider avansının kullanılmayan kısmının da kararın kesinleşmesinden sonra davacıya iade edileceğini söyledi.Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eyup Ceylan 6 yıl önce

cok güzel bir uygulama ama eksik, anlmadığım neden personel ile ptt arasındaki bu gereksiz ve anlamsız fiziki ortamdaki para alışverişi devam ediyor. bir an önce ptt ile mahkeme veznesi arasındaki entegrasyonun gelitirihip bu fiziki ortamdaki para alışverişi kaldırılmalıdır. önceden masraf sahibi memura veriyordu memurda ptt'ye pek fazla değişen bir şey yok gibi... traji komik :(