Metin Feyzioğlu'na törende 'plaket' şoku!
Karatekin, "Baroların seçimlerine karışmayan, barolar arasında ayrım yapmayan, odasının bulunduğu katı güvenlik çemberi içine almayan, siyasi ikbal yerine, mesleğin ve meslektaşların sorunlarıyla ilgilenen bir barolar birliği başkanı özlüyorum. Bu düşüncelerle bu plaketi kabul etmem kişiliğime, meslek etiğime, inandığım değerlere aykırı olacaktır. Bu nedenle bu plaketi sayın barolar birliği başkanına aynen iade ediyorum. Saygılar sunuyorum" dedi.


TBB’nin 33’üncü Olağan Mali Genel Kurul toplantısı Van’da başladı. Bir otelde yapılan toplantıya TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Bekir Kaya, CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, tüm illerin baro başkanları, delege ve avukatlar katıldı. Mali Genel Kurulu’nda konuşan Feyzioğlu, geçen süre içinde avukat meslektaşlarının dövüldüğünü, saldırıya uğradığını, fiili saldırılara maruz kaldıklarını, özel güvenlik görevlileri tarafından hastanelik edildiklerini söyledi.

Türkiye’de örgütlü gücü bulunan ve haklarının peşinde koşan avukatların birçok sorunla karşılaştığını belirten Feyzioğlu, şöyle devam etti:
"Bir ülkede avukatların başına bunlar geliyorsa avukat olmayanların başına nelerin geldiğini artık tahmin bile edemiyoruz. Bu saldırılara karşı barolarımız omuz omuza mücadele etmektedir. Adalet mekanizmasına güvendeki büyük düşüş ve siyasi atmosferin hiç olmadığı kadar kutuplaşması, avukatları sistemin aksaklığının mağduru yapmaktadır. Barolarımız her meslektaşımızın başında bir polis bulunmasını sağlayamaz ama esasa müessir olan çözüm kuşkussuz adalet mekanizmasını adalet dağıtır hale getirmek ve toplumdaki keskin dili sona erdirmek olmalıdır." 


Haklarında dava açılan baro başkanlarının dava tarihlerini açıklayan ve hepsini izleyeceklerini anlatan Feyzioğlu, 77 milyon kişinin insan hakları ve katılımcı çoğulcu demokrasinin sağladığı eşit vatandaşlık paydasında zulmün her türlüsünden arındırılmış ülkelerinde yaşayacaklarını söyledi. Feyzioğlu, şöyle devam etti:
"Bu tarihi kucaklaşmayı sağlayacak olan ortak lisan şu an sadece biz hukukçuların sahip olduğu lisandır. Bu lisan, hak, hukuk, adalet ve demokrasinin evrenselleşmiş ilkeleri ve hukukun üstünlüğüdür. Türkiye’nin her yerinde aynı insan hakkı için mücadele etme kararlılığı içindeyiz. Türkiye Barolar Birliği hiç bu kadar önemli bir tarihi sorumluluğun altına girmemişti. Bu tarihi sorumluluğu el birliğiyle götürmekten onur duyuyorum."
FEYZİOĞLU PROTESTO EDİLDİ

Konuşmaların ardından önceki dönemlerde TBB kurullarında görev yapan avukatlara plaket verildi. Bu sırada kendisine plaket verilmesi için çağrılan Ankara Barosu saymanı Mahmut Karatekin, TBB Başkanı Feyzioğlu’nu protesto ettiğini açıklayarak plaketi masaya bıraktı. 

Karatekin yaptığı konuşmada, "Baroların seçimlerine karışmayan, barolar arasında ayrım yapmayan, odasının bulunduğu katı güvenlik çemberi içine almayan, siyasi ikbal yerine, mesleğin ve meslektaşların sorunlarıyla ilgilenen bir barolar birliği başkanı özlüyorum. Bu düşüncelerle bu plaketi kabul etmem kişiliğime, meslek etiğime, inandığım değerlere aykırı olacaktır. Bu nedenle bu plaketi sayın barolar birliği başkanına aynen iade ediyorum. Saygılar sunuyorum" diyerek kendisine verilen plaketi yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu masaya bıraktı. Karatekin’i bazı meslektaşları alkışlayarak destekledi. 

TBB 33’üncü Olağan Mali Genel Kurulu diğer gündem maddelerinin görşülmesiyle devam etti.

Gülay KUYUCU/VAN (DHA) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cisimcik 2 yıl önce

hukuğun üçüncü erk olduğunu ve avukatlığında bu erkin temel ayaklarından birisi olduğunu düşünemeyen pek sayın avutay bey; kararlarından dolayı hakimlerin hapishanelere tıkıldığı, savcıların yaptıkları soruşturmalardan dolayı sürgün edildiği veya açığa alındığı, avukatların hergün adliyelerde tasmalı yürütme güçlerince darb edildiği, müvekkillerinin savunma haklarını yerine getirdiklerinden dolayı müvekkillerinden daha ağır cezalara çarptırıldığı ve emireri gibi çalışan mahkemelerin yürütmenin eli sopalı kadılarına dönüştüğü bir ülkede avukatlık mesleğinin sorunları baro odasındaki çay-kahve makinelerinin su sıcıklık derecesi veya oturma gruplarının yumuşaklık sorunsalı değildir. eğer sizin için hukuğun rafa kalktığı bir ülkede hukuk mücadelesi vermek avukatlık mesleğinin meslek sorunlarının ötesine geçmekse ozman ne diyoruz? akparti̇li̇yi̇z hüloğ