Mütalaaya Yansıyan Ergenekon
HABER: GÖKSEL GENÇ, EYÜP KARA, İNFOGRAFİK ABDULKERİM KESKİN

Duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş, 22 iddianameden oluşan dava dosyasında hazırladıkları 2271 sayfalık mütalaa ile Ergenekon terör örgütünün amaç ve eylemlerini bir bir anlattı. Ergenekon davasında mütalaasını sunan savcılar, terör örgütünün kaos çıkarıp darbeye zemin hazırlama planlarına dair delilleri tek tek sıraladı. Savcılar, Ergenekon örgütünün 17 farklı plan hazırladığını ortaya çıkardı. Dava dosyalarına giren binlerce belge arasındaki kritik delillerin başında İrtica ile Mücadele Eylem Planı geliyor. İşçi Partisi’ndeki aramalarda ele geçirilen belge ve krokilerde ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’a yönelik suikast planları yer alıyor. Dosyada internet andıcı, Fehmi Koru, Orhan Pamuk, Osman Baydemir ve Ahmet Türk’e silahlı saldırı hazırlığına dair telefon tapeleri, Ermeni Patriği Mesrof Mutafyan, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ile Başbakan Tayyip Erdoğan’a suikast planına dair kroki  ve belgeler de bulunuyor. Davada yargılanan 64 sanık hakkında TCK’nın 312. maddesi gereğince “hükümete yönelik darbe teşebbüsü” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Haklarında müebbet hapis talep edilen sanıklar arasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, eksi 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, eski Yükseköğretim Kurulu Başkanı Kemal Gürüz, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Sinan Aygün, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek bulunuyor. Ayrıca kanlı Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan ve bu saldırıyı azmettirmekle suçlanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. Söz konusu sanıkları hem darbeye teşebbüs yapma hem de Danıştay saldırısında hayatını kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin’in ölümünden sorumlu tutuluyor. Ergenekon yapılanmasındaki isimler mütalaada şöyle anlatılıyor.
 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ
 
İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nı Hasan Iğsız kontrolünde Dursun Çiçek’e hazırlattı. Planın deşifre olması sonrası karargahta belge temizliği yapıldı. Plan Erzincan’da yürürlüğe kondu. Ergenekon’un amaçları doğrultusunda, askerî bir darbe ortamı oluşturmayı amaçladı. İnternet sitelerini, kara propaganda ve dezenformasyon faaliyetlerini icra ve organize etti. Ergenekon’un amaçları doğrultusunda, basın açıklamaları gibi faaliyetlerle, devam eden Ergenekon soruşturma ve davalarını etkilemeyi amaçladı. Devlet yöneticilerini baskı altına almaya çalıştı. Kamu düzenini bozup ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturmak, anarşi ortamı oluşturmak, böylece cebir ve şiddet yöntemleriyle hükümeti devirmeye teşebbüs etmek suçunu işledi.
 
Emekli 1. Ordu Komutanı  Hurşit Tolon
 
Ergenekon’un sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili biriminde karar veren ve düzenleyen konumda örgüt yöneticisiydi. Ergenekon üyeleri arasındaki anlaşmazlıkları gidermeye çalıştı. Türkiye Cumhuriyeti devletine ait gizli belgeleri temin etti.Hükümet üyesi bazı bakanları, milletvekillerini, eski bir Genelkurmay başkanını, parti başkanlarını, vali ve kaymakamları fişledi. Emekli olduktan sonra Ergenekon’un re-organizesi kapsamında çalıştı. Şener Eruygur ile birlikte Ergenekon’un merkezî yapısı ile sivil toplum örgütleri arasında koordinasyonu sağladı.
 
Eski Jandarma Genel Komutanı Mehmet Şener Eruygur
 
Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde hükümete darbe yapmaya çalıştı. Yasa dışı dinleme ve fişleme çalışmaları yaptı. Cumhuriyet Çalışma Grubu adı altında yasa dışı bir yapı oluşturdu. Emekliliğinden sonra Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başına geçip illegal faaliyetlerine devam etti. Ergun Poyraz’a gizli askeri belgeleri verdi. İkametinde yapılan aramalarda bakan, milletvekili ve çok sayıda bürokratın gizli görüntüleri bulundu. Muvazzaf olduğu dönemde Ergenekon terör örgütünün İstihbarat Komutanlığı görevini yürüttü.
 
Eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız
 
Ergenekon Terör Örgütünün yöneticilerinden. Ergenekon’un amaçları doğrultusunda askeri müdahale ortamı oluşturmak için internet siteleriyle kara propaganda ve dezenformasyon faaliyetlerini icra ve organize etti. Sitelerin  yeniden yapılandırılması için andıc hazırlanmasında görev aldı. Andıcı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a arz etti. Kamu düzenini bozup, ülkede kaos oluşturmak, böylece Ergenekon’un nihai hedefi olan darbe teşebbüs suçuunu işledi.
 
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek
 
Ergenekon yöneticilerinden. İşçi Partisi, irtibatlı kuruluşlar ve yayın organlarını Ergenekon’un amaçları doğrultusunda yönetti. TSK içinde örgütlendi. Milli ve manevi değerleri istismar etti. Psikolojik harp sanatı ve propagandayı etkin ve yaygın şekilde kullandı. Danıştay cinayeti sonrasında İşçi Partisi amblemli kâğıtlarla basın açıklaması yaparak Ergenekon’un psikolojik harekat ve propaganda faaliyetlerini organize etti. Ergenekon’un Danıştay eylemi sonrasında hedef saptırma, kara ve gri propaganda yapma, ön alma gibi psikolojik harp ve propaganda teknikleri uyguladı. Olayı karartma girişiminde bulundu.
 
Akademisyen Yalçın Küçük
 
Ergenekon yöneticilerinden. “Ergenekon” ve “Panzehir” isimli örgüt belgelerinde öngörüldüğü şekilde PKK’yı ve liderlerini yönlendirme, onlara ideolojik eğitim verme, Ergenekon’un amaçlarına uygun faali-yetlerde bulunmalarını sağlamakla görevli. PKK faaliyetlerinin düzenlenmesinde, kararlarının alınmasında ve uygulanmasında emir ve talimat verme yetkisine sahip. TV programı, söyleşi, panel vb. toplantılarda Ergenekon’un darbe yapma yönündeki ideolojik fikirlerini yaymaya çalıştı. Danıştay saldırısını darbenin başlangıcı olarak el yazısıyla ajandasına not etti.
 
Eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay
 
“Yakamoz”, “Ayışığı”, “Eldiven” adı verilen darbe teşebbüsü faaliyetleri içinde Ergenekon’un üst düzey sivil yöneticileri ile üst düzey askerî yöneticileri arasında irtibatı ve koordinasyonu sağlamak için aktif görev yaptı. Dönemin Genelkurmay başkanını baskı altına almak, korku ve kaos ortamı oluşturarak darbeye zemin hazırlamak için faaliyet yürüttü. Kent Otel ve Patalya Otel’de düzenlenen örgüt toplantılarına katıldı. Bilgisayarında silinmiş günlükleri bulundu. Günlüklerinde darbe çalışmalarının notlarına ulaşıldı.
 
Eski Özel Harekât Dairesi Başkanı İbrahim Şahin
 
Sivas Ermeni cemaati ruhanî lideri Minas Durmazgüler’e suikast hazırlığındaydı. Ergenekon’un suikast timi S-1’i kurdu. Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız’a, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’a ve Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç’e yönelik suikast planları ele geçirildi. Ergenekon’un nihai amaçları doğrultusunda darbeye zemin hazırlamak için kaos ortamı oluşmasına yönelik suikast planları yaptı.
 
Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu
 
Askerî darbe çalışmaları kapsamında, Cumhuriyet Çalışma Grubu faaliyetlerinde aktifti. Bazı üniversite rektörleriyle birlikte Şener Eruygur’dan brifing aldı. Rektörlük görevinin sağladığı imkânları kullanarak getirttikleri öğrenci ve akademik personel ile birlikte Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katıldı. Yürüyüşte İstanbul Üniversitesi’nin bazı öğrencileri “Ordu Göreve“ pankartları açtı. Jandarma Genel Komutanlığı sosyal tesislerindeki gizli toplantıya katıldı. Kariyeri ile ulaşıp etkileyebileceği kesimleri askeri darbe için tahrik ve teşvik etti.
 
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz
 
Ergenekon terör örgütü adına resmî görevindeki imkanları kullanarak istihbarat topladı. Şener Eruygur’un Genel Komutan olduğu dönemde Jandarma İstihbarat başkanı olarak çalıştı. Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun etkin isimlerindendi. Yasadışı olarak başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda kamu görevlisini dinledi. Ergün Poyraz’a destek vererek kara propaganda amaçlı kitaplar yazdırdı. Kent Otel’de düzenlenen gizli örgüt toplantılarına katıldı. Soruşturma sırasında Rusya’dan sahte pasaportla dönerken yakalandı.
 
Avukat Alparslan Arslan
 
Ergenekon terör örgütünün üyesi. Ergenekon’un hedeflerini gerçekleştirmek ve hükümeti ortadan kaldırmaya yönelik eylemler düzenledi. Cumhuriyet Gazetesi’ne bir defa bomba attı. İki defa da bomba atmaya azmettirdi. Veli Küçük ve Muzaffer Tekin’in azmettirdiği Danıştay saldırısını düzenledi. Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’i öldürdü. Mustafa Birden, Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Ahmet Çobanoğlu’nu öldürmeye teşebbüs etti. Muzaffer Tekin’le telefon irtibatları sabit.Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.