'Sayıştay denetimi etkisiz kılınıyor'
KAMUOYUNUN DİKKATİNE!!!
 
6085 Sayılı Sayıştay Kanununda önemli değişiklikler yapılmasını öngören birkanun teklifi Meclis’e sunulmuştur.

Söz konusu teklifin hazırlanması safhasında ne Sayıştay’ın ne de Derneğimizin görüşüne başvurulmamış, yapılan çalışmalarla ilgili tarafımıza bilgi de verilmemiştir. Daha önce basın ve yayın organlarında bu teklif ile Sayıştay yargısının güçlendirileceği, Sayıştay raporlarının Meclis’e gönderilememesineilişkin soruna çözüm getirileceği yönünde yer alan haberlerin ne yazık ki gerçeği yansıtmadığı görülmektedir.
 
Kanun teklifi ile;

1-Genel nitelikli değerlendirme raporları dışında kalan Sayıştay raporlarının Meclis’e gönderilmesi engellenmektedir. Bu şekilde Sayıştay denetiminin etkisiz ve sonuçsuz hale geleceği açıktır. Teklife göre Sayıştay, 5018 sayılıKanun gereği bütçe görüşmeleri sırasında denetlediği idarelerin faaliyet raporlarını Meclis’e sunacak, ancak, bu idarelerle ilgili denetim raporlarını sunamayacaktır. Bu düzenleme ile kamu idarelerinin Meclis’e hesap verme sorumluluğu ortadan kaldırılmakta, Meclis’in bütçe hakkı zedelenmektedir.
 
2-Sayıştay yargısı hukuk bilgisine ve tecrübesine dayalı adil bir yargı yeri olmaktan çıkarılmakta, keyfiliğe açık, idari bir işleve dönüştürülmektedir. Sayıştay üyeliğine seçilmede asli unsur olan Sayıştay denetçilerinin kontenjanı kaldırılarak mahkeme niteliğindeki Sayıştay dairelerinin tümüyle idari görevlerden gelen kişilerden oluşmasına imkân tanınmaktadır. Diğer yandan, yine idari görevlerde bulunan kişiler arasından 5 yıllık süre için iddia makamı olarak görev yapmak üzere Sayıştay savcısı seçilmesi öngörülmektedir. Savcılık ve hâkimlik işlevlerinin müfettişlik veya yöneticilik görevlerinden gelen kişiler tarafından yürütülmesi uygun değildir. Bu düzenlemelerin yargıyı güçlendirmek yerine zayıflatacağı, Sayıştay yargısına olan güveni temelinden sarsacağı açıktır.
 
3-Sayıştay denetçiliğine müfettişlerden ve yöneticilerden atama yapılması öngörülmektedir. Sayıştay denetçiliği uzmanlık gerektiren bir kariyer meslek olup ciddi bir bağımsızlık ve tarafsızlık anlayışı içinde uluslararası standartlara göre yürütülmelidir. Dışarıdan Sayıştay denetçiliğine atanması öngörülen müfettiş ve yöneticilerin yetki kullanma ve yaptırım uygulama alışkanlıkları denetlenen kişi ve kurumlar açısından ciddi sorunlara yol açabilecektir. Diğer yandan, kurul üyeliği gibi pasif bir görev olmayan Sayıştay denetçiliği son derece detaylı prosedürlere göre titiz bir şekilde bizzat icra edilmesi gereken bir meslektir. Kamuda belirli yönetim seviyelerine ulaşmış kişilerin tamamen yeni bir meslek anlayışı içinde bu zahmetli prosedürlere adapte olmaları ve kendi başlarına etkin bir denetim çalışması yürütmeleri beklenemez. Sayıştay denetçiliğine bu şekilde dışarıdan yapılacak atamalar denetimi zaafa uğratacaktır.
 
Sayıştay denetçilerini temsil eden Derneğimiz, yasadan ve uygulamadan kaynaklanan sorunların çözümü için yapılan çalışmalara katkıda bulunmaya her zaman hazırdır.
 
Kamuoyuna önemle duyurulur.
 

SAYIŞTAY DENETÇİLERİ DERNEĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Sayıştay Kanunu'nda değişiklik teklifi - Tam metin için TIKLAYINIZ


memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.