DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, tepkilere karşın Meclis'ten geçirilen Torba Yasa'nın yeni saldırılara zemin hazırladığını vurguladı. DİSK'in, kimi emek örgütlerinin suskunluğuna rağmen, mücadeleyi ortaklaştırmak ve büyütmek adına önemli bir çaba gösterdiğini ifade eden Çelebi, Torba Yasa'dan "uzaktan ve evden çalışma, denkleştirme ve deneme süreleri" ile ilgili düzenlemelerin geri çekilmesinde, DİSK'in yaptığı bilgilendirmelerin rolünün büyük olduğunu kaydetti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin, Torba Yasa'nın Meclis'ten geçirilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptık. Açıklamasında, DİSK'in kamuoyunda Torba Yasa ismi ile bilinen ve 29 Kasım 2010'da ilgili komisyona sunulan "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" içerisinde yer alan emek düşmanı kimi düzenlemelere dair, ilk günden itibaren kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığını vurgulayan Çelebi, DİSK'in, kimi emek örgütlerinin suskunluğuna rağmen, mücadeleyi ortaklaştırmak ve büyütmek adına önemli bir çaba gösterdiğini ifade etti. Gerçekleştirdikleri eylem ve etkinlikler sonucunda kamuoyunun konuya ilişkin duyarlılığının sağlandığına ve Torba Yasa'nın içinde yer alan sakıncalara dikkat çekildiğinin görüldüğüne işaret eden Çelebi, "Böylelikle hükümetin, yasanın tarafları ile hiçbir mutabakat aramaksızın, sadece işveren çevrelerinin beklentilerini dikkate alarak çıkarmaya çalıştığı düzenlemeler görünür kılınmış ve kimi düzenlemeler seçim süreci de dikkate alınarak geri çekilmiştir" dedi.

-"MADDELERİN GERİ ÇEKİLMESİNDE DİSK'İN YAPTIĞI BİLGİLENDİRMELERİ ROLÜ BÜYÜK"-

DİSK'in Torba Yasa'ya dair görüşlerini 3 Aralık 2010 tarihinde kamuoyuna sunmuş ve mücadele programını ortaya koyduğunu anımsatan Çelebi, "Çırakların asgari ücretlerinin düşürülmesi; 16-18 yaş arası gençlerin asgari ücretlerinin düşürülmesi; engellilerin çalışma yaşamından tecrit edilmesi gibi kimi hükümler kamuoyundan gelen tepkiler üzerine komisyona aşamasında geri çekilmek zorunda kalınmıştır.
TBMM Genel Kurul görüşmeleri sürecinde DİSK, KESK, TMMOB, TTB gibi emek örgütleri olarak, TBMM önünde, yasa ile ilgili protesto hakkımız, gaz bombaları ve joplarla engellenmek istemiştir. Ancak kamuoyu bu eylem ile emek örgütlerinin sesine biraz daha kulak vermek durumunda kalmıştır. Sonuç olarak Torba Yasa dün TBMM Genel Kurulu'ndan geçmiştir. Kanun taslağında yer alan esneklikle ilgili, uzaktan ve evden çalışma, denkleştirme ve deneme süreleri ile ilgili düzenlemeler geri çekilmiştir. Bu maddelerin geri çekilmesinde, esneklik uygulamalarının başlı başına bir hak gaspı olduğu konusunda konfederasyonumuzun yaptığı bilgilendirmelerin rolü büyüktür."

-"UZAKTAN VE EVDEN ÇALIŞMANIN GERİ ÇEKİLMESİ ŞÜPHESİZ BİR KAZANIM"-

Gerekçesinde kısmi zamanlı çalışmanın yaygınlaştırılmasının hedeflendiğinin belirtildiği "uzaktan ve evden çalışma" düzenlemesinin geri çekilmesinin şüphesiz bir kazanım olduğunu ifade eden Çelebi, ancak, esnekliğin 4857 sayılı yasa da yer alan diğer hükümlerinin de, istihdamı olumsuz etkileyen yapısı dikkate alınarak gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu maddelerin geri çekilmesinin, Torba Yasa'da yer alan emek düşmanı yaklaşımların ortadan kalktığı anlamına gelmediğini vurgulayan Çelebi, bu anlamda emekçilerin hayatlarını olumsuz etkileyecek diğer hususların Genel Kurul'dan geçirilmiş olmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

-"BELEDİYE İŞÇİLERİNE SÜRGÜN YOLU AÇILDI"-

Çelebi, DİSK'in Torba Yasa ile kabul edilen emek düşmanı düzenlemeleri kamuoyu ile paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördüğünü belirterek, bu düzenlemeleri şöyle sıraladı:
"-Resmi 3 milyon işsize karşın sadece 170 bin kişinin faydalanabildiği İşsizlik Fonu'nun prim gelirlerinin yarısının, taşeron firmalara, özel istihdam bürolarına aktarılmasının yolu açıldı.
-Belediye işçilerine sürgün yolu açıldı. Sendikasızlaştırma kapıda. Norm kadroda ya da değil, belediye işçileri "İhtiyaç fazlası" ilan edildikleri taktirde, Milli Eğitim veya Emniyet teşkilatının taşra teşkilatlarına gönderilecek. Atandıkları yere 5 günde başlamazlarsa işlerini kaybedecekler. İşçiyi yollayan belediye 5 yıl boyunca yeni kadrolu işçi alamayacak. Hizmet alım yöntemiyle taşeron ile anlaşacak. Taşeronlaşma yaygınlaşacak.

-"ŞİRKETLER HER DARA DÜŞTÜĞÜNDE ÜCRETSİZ İZİNLER DEVREYE GİRECEK"-


-Kriz döneminde, şirketler krizdeyiz diyerek işçi ücretlerini ödemedi. İşçilerin ücretleri İşsizlik Fonu'ndan, işçilerin kendi haklarından ödendi. Şimdi bu uygulama sadece genel kriz koşullarına tabi olmayacak, sektörel ve bölgesel düzeyde de uygulanabilecek. Şirketler her dara düştüğünde ücretsiz izinler, kısa çalışma ödeneği devreye girecek. Bu uygulamanın olduğu işyerlerinde işten çıkartmalar kolaylaşacak. İşverenler kriz bittiğinde bu fona, işçilere yapılan ödemelerin karşılığında bir geri ödeme yapmıyorlar. Olan işçilerin işsiz kaldıklarında kullanacakları haklarına oluyor.
-Torba Yasa ile kamuda esnek istihdam artık yasal hale getiriliyor. Öngörülen değişiklik ile bir kamu emekçileri birkaç farklı kurumda çalıştırılabileceği gibi, 8 saatlik çalışma süresinin dışında farklı şekillerde çalıştırılabilecek.

-"SÜRGÜN KURAL HALİNE GELECEK"-

-Kamu emekçileri, rızaları dışında kurum içi ve kurumlar arasında 1 yıldan 6 aya kadar görevlendirilebilecek. Sürgün kural haline gelecek.
- Özel sektörde 10 yılın üzerinde yöneticilik yapmış kişiler, kamu kurumlarının başına getirilecek. Böylelikle kamu yararı ilkesinin yerine, piyasa koşullarına uyum sağlanmaya çalışılacak. Özel sektör zihniyeti kamuyu yönetilecek.
-İşyeri denetimlerini iş müfettişlerinin yerine çalışma bakanlığının memurları yapacak. İşçi daha korumasız hale gelecek. İş kazaları konusunda yaşanan süreç ortada. Böylelikle kamuda nüfuzu olan şirketler denetimden kaçabilecek.

-"KAMUDA DAHA AZ ENGELLİ İSTİHDAM EDİLECEK"-

-İş öğrenimi adı altında, daha kuralsız ve düşük ücretle çalışmanın aracı olan stajyerlik uygulamasında ücretler düşürüldü. Stajyerler 229 TL yerine 178 TL alacak. 20'den az kişi çalıştıran iş yerlerinde stajyer ücretleri 89 TL olacak. Stajyer uygulamasının yapılabileceği yerlerde işçi sınırı 20'den, 5'e çekildi. Böylelikle denetimin en az olduğu alanlar stajyer kullanımına açılıyor.
-Kamuda daha az engelli istihdam edilecek."

-"ARKADAN GELECEK DAHA BÜYÜK HAK GASPLARINA ZEMİN HAZIRLIYOR"-

Çelebi, Konfederasyon olarak Torba Yasa ile emeğin kazanılmış haklarına yönelik yapılan saldırının, arkadan gelecek daha büyük hak gasplarına zemin hazırladığını düşündüklerini belirtti. Gerek İstihdam Strateji Belgesi'nde, gerek TİSK, TÜSİAD ve TOBB'un Ekim 2010 tarihinde hazırladığı son taslak raporunda ve gerekse de Yatırım Ortamını İyileştirmesi İstihdam Teknik Komitesi (YOİKK) 2011-2013 eylem planı önerilerinde bu hususların görüldüğüne işaret eden Çelebi, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Seçim sonrasına ertelenen hedefler, 4857 sayılı yasada yapılacak değişikliklerle çok daha kapsamlı ve bütünlüklü bir saldırının temel verilerini bize sunmaktadır. Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesi, bölgesel asgari ücret, özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi oluşturabilmesi, asgari ücretin çıraklar ve 16-18 yaş gençler için düşürülmesi, "güvenceli esneklik' adı altında esnekliğin bütün biçimlerinin yaygınlaştırılarak kayıtdışının yasallaştırılması, kayıtiçi sektörlerin ise kuralsızlaştırılması, AKP'nin seçim sonrasında yeniden hükümet olması halinde emekçileri bekleyen tehditlerdir. Ancak sermayenin ve AKP'nin emek düşmanı bu programını uygulamayacağını taahhüt etmeyen her türlü siyasal partinin de bu suça ortak olacağını ve emekçilerin desteğini alamayacağını deklere ederiz. Yasa konusunda mücadelemiz Cumhurbaşkanı nezrinde sürecektir. Ancak temel gündemimiz yeni gelecek saldırı dalgasına karşı ortak mücadele hattını şimdiden örmektir. Bu anlamda çağrımız tüm emek güçlerinedir. Emek örgütleri ya bu yasalara ve anlayışa karşı direnecektir, ya da tarihin tozlu sayfalarında bir teferruat olarak kalacaklardır."(ANKA)
(HGS/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.