Yargıtay: 'Tasarı, Anayasa'ya aykırı'


Yargıtay'dan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde Anayasal görevini yürütmekte olan Yargıtay'ın verdiği bazı kararlar ile özellikle CMK 102. Maddesinin uygulamaya girmesi ile yapılan tahliyeler üzerine bilgi eksikliğine dayalı olduğu sanılan "olumsuz" açıklamalar karşısında kamuoyunun bilgilendirilmesinde ve Anaya Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili Yargıtay'ca oluşturulan görüşün kamuoyunca paylaşılmasının zorunlu olduğunun görüldüğü ifade edildi. Açıklamada, temyiz incelemesinde öteden beri Yargıtay'ın bütün ceza daireleri zaman aşımı yakın ve tutuklu dosyaları öncelik verip ivedilikle görüşmekte olduğu belirtildi. Anılan hususlarda şimdiye değil, daireler arasında uygulama farklılığı olmadığı gibi ve Yargıtay 1. Başkanı dışında herhangi bir daire başkanının da farklı bir açıklamasının olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Son dönemdeki tahliyeler ile ilgili sorun olağanüstü artan iş yükü nedeniyle yargılama sürecinin çok uzamamasından ve CMK'nın 102. maddesinin uygulaması yürürlüğe girmesinden kaynaklanmış olup, uygulamaya geçilmeden önce konu çeşitli yönleriyle incelenmiş asgari süreyi aşan tutuklu işlerde yasal zorunluluk nedeniyle gereken karar verilmiştir. Yasal düzenlemelerde yorum farklılığına neden olacak hususların düzeltilmesi ve yargılanma sürecinin makul süreye indirilmesi için gereken tedbirlerin biran önce alınması gerektiği düşünülmektedir.
Olağanüstü zor koşullara rağmen iyi niyet ve özveriyle fedakarca çalışan Yargıtay çalışanlarının haksız ve dayanıksız bir takım ithamlarla karşı karşıya bırakılması ve bu şekilde kurumun manevi kişiliğinin zedelenmiş olması büyük üzüntü ile karşılanmaktadır.
AYM'nin kanun tasarısı ile ilgili olarak Yargıtay Başkanlar Kurulu toplanmış, Yargıtay Birinci Başkan Vekili Erdal Sanlı başkanlığında iki Yargıtay üyesinden oluşan 3 kişilik bir komisyonun Yargıtay görüşünü oluşturması kararlaştırılmış, söz konusu kanun tasarısı hakkındaki Yargıtay görüşü öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız ile TBMM Başkanlığı ve Başbakanlık makamı başta olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşlara ulaştırılacaktır."

-"ANAYASA'YA AYKIRI"-

Öte yandan Yargıtay'ca AYM'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili görüşünde ise "Tarihe şer düşmek amacıyla söz konusu tasarıdaki düzenlemelerin hukuk devleti ilkesi ile Anayasaya aykırı olduğu hususundaki görüş bildirme zorunluluğu doğmuştur.
Özellikle bireysel başvuru konusundaki düzenleme tamamıyla Anayasa ile açıkça çelişmektedir" denildi.(ANKA)
(EÖ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 7 yıl önce

CUMHURBAŞKANIMIZ,
TBMM MİZ
HÜKÜMET
ADALET BAKANLIĞI,
HSYK
TAA ,görevlerini tam yaparllarsa,yargımızn sorunları bir yılda çözülür:
1-adalet bakanlığına ve yargımıza ,ek bütçe verilmeli.
2-personel ihityacı karşılanmalı.
3-istinaflara atama yapılmalı.
4-yargıtayda yeni dairler kurulmalı.yeni üyeler atanmalı.
5-ilçler için,törenler yön. 9.md. ve ek-1 listesi nde değişiklik yapılmalı.
6-pvsk ile jandarma kanununa hakim ve cumhuriyet savcılarımızın güvenliği için hükümler konulmalı.
7-her ilçede yeterli ve yeni araçlar olmalı.
8-konut sorunu çözülmeli.
9-tayinler ve yetki kararnamesi zamanında çıkmalı.
10-1 ve 2 ye kura ile gidip,sonrada kararname ile 5ve 4e gönderilenler,3.bölgeye verilmeli.
11-askerlik nedeniyle hizmet saydıran ve a terfi yapanların hakları korunmalı . geriye doğru inceleme ile hakları verilmeli.
12-2005den adaylığa alınanların 1. sınıf incelemesi için gereken süre yönünden hak kayıpları yasal düzenleme
ile önlenmeli.
13-özlük hakları iyileştirlmeli.

Avatar
Vatandaşın komşusu 7 yıl önce

Vatandaşın çözümleri takdire şayan.
Vatandaş her şeyin en iyisine layık.
Siyaset ağzı bir tarafa, gerçekten tebrikler.