Yeni anayasaya özel web desteği


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yeni anayasaya katkı amacıyla hazırlanan özel web sayfasının adresi ''www.tbmm.gov.tr/yenianayasa'' olarak belirlendi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, sayfada yer alan önsözünde web sayfasının birinci amacının; anayasaya ilişkin kanun teklifleri, komisyon raporları, kanunlar ve Genel Kurul tutanakları dahil birçok ilgili belge ve dokümanı bir araya getirip başta yeni anayasayı hazırlayacak Komisyon olmak üzere kamuoyunun bilgisine sunmak olduğunu bildirdi. Çiçek, ikinci amacın ise teknolojik imkanları kullanarak vatandaşların mümkün olduğunca yeni anayasa hazırlık sürecine katılımlarını sağlamak olduğunu ifade etti.

-Bütün anayasalar bulunacak-

Gelecek önerilerle daha da zenginleştirilmesi beklenen web sayfasında, siyasi partiler, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından daha önce hazırlanan anayasa taslakları ve raporları, 1921, 1924, 1961 ve 1982 anayasa metinleri, 1982 anayasasında bugüne kadar yapılan bütün değişikliklere ait komisyon raporları, kanunlar ve Genel Kurul tutanakları, dünya anayasaları, komisyon üyeleri hakkında bilgi ve iletişim adresleri yer alacak.

-Haberler de yer alacak-

Ayrıca ''Yayınlar'' başlığı altında anayasa konusundaki haberler, köşe yazıları, makaleler ve kitaplara erişmek mümkün olabilecek. Web sayfası aracılığıyla o günkü, o haftaki veya belli tarih aralığında bütün gazetelerde çıkan köşe yazıları ve haberleri taramak mümkün olacak.

Web sayfasında yer alan ''Yeni Anayasa Çalışmaları'' başlığı altında da komisyonun çalışmalarına yer verilecek. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 19 Eylül 2011 tarihinde anayasa hukuku profesörleri ile yaptığı toplantının tutanaklarına da buradan erişilebilecek.

-Vatandaş online görüş bildirebilecek-

Ayrıca, kurulan sistem ile vatandaşlardan online görüş alınabilecek. ''Görüşleriniz'' başlığı tıklandıktan sonra gelen bölümde TC kimlik numarası, ad ve soyadı girilip kayıt yapıldıktan sonra, görüş bildirmek mümkün olacak. İlk soru ise ''Sizce yeni anayasanın temel ilkeleri neler olmalıdır?'' şeklinde düzenlendi. Aynı şekilde kayıt yaptıran vatandaşlara komisyon çalışmaları hakkında düzenli bilgi verilecek.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu, anayasa hazırlık komisyonun önerisi doğrultusunda web sayfasının sürekli güncelleneceğini ve içeriğinin daha da zenginleştirileceğini söyledi.(AA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin 7 yıl önce

Sizin sitenin yaptığını meclis yeni yapmaya başlamış. Hukukihaber e bravo.

Avatar
BURHAN İŞCAN 7 yıl önce

AKP NİN TEK BEĞENDİĞİM YANI BU.
Eleştirilere açık olmaları. Dostlar alışverişte görsün anlayışında da olsa eleştiri ve öneri yapabilme imkanı tanıyorlar. AB. Uyum Çerçevesinde çıkarılan bir çok reformist yasadan biri olan bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi edinmeyi hızlandırmak için çeşitli web siteleri devreye koydular. AKİM ve BİMER başta olmak üzere bir çok site aracılığı ile bilgi akışı sağlanıyor.
Mecliste böyle bir sitenin olması bu ananelerinin devamını gösteriyor.
Beni üzen, başta muhalefet partileri olmak üzere diğer partilerin sitelerinin işlevsizliği. Örneğin CHP veya MHP nin niye böyle bir sitesi yok. Halkın beklentilerinin neler olduğunu niye onlarda tespit etmiyorlar. Yoksa onlarda AKP gibi; “biz sizin için en iyisini düşünür ve yaparız” mantığında mı?
Çözümü bilmeyenler, sorunu bilmiyor demektir. Sorunu bilmemek önemli değil, öğrenmemek vebal taşır. Sorunu bilmeyen çözüm üretemez. Bir fikri bir bilgi meydana getirir. Fikirlerin tartışılması ve bu tartışmada çürütülmesi sağlam bilgilerle olur.
Bilgi iletişim çağı dediğimiz bu çağda bilgi toplumu olamıyorsak sebebi nedir? Kimler fikirlerinin tartışılmasını istemez?
AKP nin bu siteleri açmasında maksat belli. Dostlar alışverişte görsün. Sözüm ona çoğulcu katılımcı demokrasinin önünü açıyorlar. Yani yağmasalarda gürlüyorlar. Diğer sistem partileri gürlemesini bile bilmiyor. Bildikleri herkesce malum yolsuzluk bilgilerini papağan gibi saymak. Bir kere de bize bilmediklerimizi anlatsalar. CHP nin face sayfasında bunları yazdım diye, o sayfadan kovuldum. İşte size sistem mantığı.
Yiğidi öldür ama hakkını ver derler. Meclis başkanını kutluyorum.
Gerisi bizim kabiliyetimize kalmış bir şey…
Burhan İşcan