Yeni yılda 'mahkemesiz adalet' geliyor

Meclis Adalet Komisyonu, yeni yılın ilk toplantısında 'Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı'nı ele alacak. 4 Ocak'ta görüşülecek olan tasarı, yeni yılda Genel Kurul'dan geçirilecek. Yargıtay'ın Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia ettiği tasarı, 'mahkemesiz adalet' diye nitelendiriliyor. Hukuk uyuşmazlıklarında tarafları, mahkemelerden önce arabulucuların barıştırmasını öngörüyor.
 
Tarafları arabulucuların barıştırmasını hedefleyen sistem, yabancılar dahil tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanacak. Tasarıyla taraflar, dava açılmadan önce veya davanın görülmesi sırasında bu kişilere başvurabilecek. Gizlilik hükümlerine aykırı hareket ederek bir kişinin hukuken korunan menfaatinin zarar görmesine neden olan arabulucu, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Arabulucu olmak için 4 yıllık lisans eğitimi alma ve arabuluculuk eğitimini tamamlama şartı aranacak.
 
Öte yandan Meclis Adalet Komisyonu, 2005 yılından bu yana görüşülmeyi bekleyen, hükümetin yeni yasama döneminde yenilediği Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı'nı da 11 Ocak'ta ele alacak. Tasarıyla devlet sırrı, "Açıklanması veya öğrenilmesi, devletin dış ilişkilerine, milli savunmasına ve milli güvenliğine zarar verebilecek, anayasal düzeni ve dış ilişkilerinde tehlike yaratabilecek ve bu nedenlerle niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgi ve belgeler" şeklinde tanımlanacak. Bilgi ve belgelere devlet sırrı niteliğini verme işlemlerini yapmak üzere Başbakanlık müsteşarının başkanlığında Devlet Sırrı Kurulu kurulacak. Mahkemelerce talep edilen devlet sırrı niteliği taşıyan bilgi ve belgeler, kurulca gerekçesi belirtilmek suretiyle verilmeyebilecek. Devlet sırrı niteliği süreli veya süresiz olarak verilebilecek. Süreli verilen devlet sırlarının süreleri her bilgi ve belgelerin üzerinde belirtilecek ve bu süre 75 yılı geçemeyecek.


Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı için TIKLAYINIZ


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Turan 6 yıl önce

Şu tasarı metnini yayınlayıjn lütfen. Görelim iyi mi kötü mü?

Avatar
Uğur 6 yıl önce

Tasarıyı inceleyen var mı?

Avatar
Yargıç 6 yıl önce

ee o zaman adliyeleri de kapatalım.

Avatar
Av. Vatandaş 6 yıl önce

Bu tasarının ve içeriğinin Hukuk dünyamızda tartışılması lazımdı. Ama gene güme gidiyor gibi... Avukatlarla paylaşılmayan bu tasarıyı kınıyorum