Sözleşmesi yenilenmeyen 4/C'liler yargıya sığındı

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu'nda (HAKSEN) örgütlü iki çalışan, davalı TÜİK'de10 yıldan bu yana 657 sayılı yasanın 4/C bendine dayalı olarak çalışıyordu. Ancak kurumda anketörlük görevi yürüten personel, idare ile aralarında Ocak ayında imzalanması gereken hizmet sözleşmesi imzalanmadığı için işsiz kaldı. Sendika tarafından açılan davada idare işleminin iptali ile çalışanların yoksun kaldığı mali hakların yasal faiziyle birlikte ödenmesi ve dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması istendi.

Dava dilekçesinde, personelin 10 yıldır davalı idare bünyesinde kesintisiz bir şekilde çalıştığı vurgulanarak, "Her ne kadar 657 sayılı yasanın 4'üncü maddesinde sözleşmeli personel ihtiyaç üzerine oluşan istihdam olarak tanımlanmışsa da günümüz uygulamasında, yasada belirtilen gerekçelerle sözleşmeli personel istihdamı söz konusu değildir. Bu uygulamalar, asıl düzenleme olan memur istihdamının önüne geçerek istisnailikten asıllığa dönüşmüş, devletin asgari çalışma ilkelerine uyma zorunluluğu taşımaksızın personel istihdamı tesisinin aracı haline gelmiştir. İşçi ve memur istihdamında çalışanların yasal haklarını tanımak durumunda olan devlet, sözleşmeli personel uygulaması ile neredeyse hiçbir hakka sahip olmayan personel ile işlerini yürütmek istemektedir" denildi.

'Gerekçesiz şekilde sözleşmenin sona erdirilmesi hukuka aykırı'

Dava konusu sözleşme yenilememe işlemi nedeniyle çalışanların işsiz kaldığının belirtildiği dava dilekçesinde, çalışma ilişkilerine dair yasal hükümler gereği gerekçesiz bir şekilde sözleşmenin sona erdirilmesinin hukuka aykırı olduğu vurgulandı. Dilekçede, "Bu açıkça hukuka aykırı işlem nedeniyle işinden yoksun kalan müvekkilin sonradan giderilmesi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara uğradığı açıktır. Bu maddi ve manevi kaybın sonradan giderilmesi mümkün olmayacağından, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması isteminde bulunma zorunluluğu doğmuştur" ifadelerine yer verildi.

Dava dilekçesinde sözleşme yenilememe yoluyla çalışma ilişkisinin sona erdirilmesine dair davalı idare işleminin iptali istenerek, "Bu hukuka aykırı işlem" nedeniyle çalışanların yoksun kaldığı mali hakların yasal faiziyle birlikte hesaplanarak ödenmesi, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması ve yargılama giderleri ile vekalet ücretinin davalı idareler üzerinde bırakılması talep edildi.


ANKA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.