Tanık savcıyı terleten sorular

ntvmsnbc ve Ajanslar

DİYARBAKIR - Kayseri eski Jandarma Komutanı Emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın faili meçhul cinayetlerden yargılanmasına devam ediliyor.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Albay Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın, Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kukel Atağ hazır bulunurken,  dönemin Cizre Cumhuriyet Savcısı olan Samsun Cumhuriyet Savcısı Atilla Ceylan tanık olarak dinlendi.

Temizöz ve Atağ'ı görev nedeniyle tanıdığını anlatan tanık Ceylan, cinayetlerle ilgili bilgisinin olmadığını belirtti. Mahkeme Başkanı, Ceylan'a Cizre'de 1993-1994 yılları arasında öldürülen bazı şahıslarla ilgili hazırlanan otopsi evraklarında  imzasının bulunduğunu, o olayları hatırlayıp hatırlamadığını sordu.

Tanık Ceylan, altında imzası bulunan evrakları kendisinin hazırladığını ancak aradan 17-18 yıl geçmesi nedeniyle olayları hatırlamadığını söyledi.

Bu arada söz alan müdahil avukatlar, faili meçhul cinayetlerle ilgili hazırlanan evraklarda şahısların yasa dışı örgüt tarafından öldürüldüğü belirtilerek, dosyanın o dönemde yetkili olan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne gönderildiğini hatırlattı.

Avukatlar, tanık Ceylan'a ''Siz bu insanların örgüt tarafından öldürüldüğü kanısına nasıl vardınız? Ailelerini neden dinlemediniz'' diye sordu. Ceylan, olaylarla ilgili acil ve zorunlu işler yapıldıktan sonra dosyaları yetkili olan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiklerini aktardı.

Müdahil avukatlar, Ceylan'a Cizre'de o dönemde hazırlanan bazı adli evrakların altında kolluk kuvveti görevlilerinin isimlerinin yerine kod isimler kullanıldığını, bunun mutat bir uygulama olup olmadığını sordu. Tanık Ceylan, böylesi bir evrak hatırlamadığını söyledi.

NEDEN OTOPSİ YAPILMADI?
Müdahil avukatlar tanığa, söz konusu cinayet olaylarında şahıslara neden otopsi işlemi yapılmadan evrak hazırlandığını sordu. Ceylan bu soruya da 'İmkanlar ölçüsünde ne gerekiyorsa o yapılıyordu' dedi.

Tanık Ceylan'a o dönemde gidip geldiği Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'nda sivil bir sorgu ekibi ve beyaz Toros marka bir aracın varlığı konusunda bilgi sahibi olup olmadığını sordu.

Bu konuyu hatırlamadığını anlatan tanık Ceylan, 'Sivil kıyafetli emniyet mensupları vardı. Ancak aralarında jandarma görevlilerinin bulunup bulunmadığını bilmiyorum' diye konuştu.

Söz alan emekli Albay Temizöz, eski Cizre Cumhuriyet Savcısı Ceylan'a yöneltilen soruların kasıtlı olduğunu belirterek, ''Tanığı yanıltmaya çalışıyorlar. Cizre'de o dönemde otopsi için şartlar uygun muydu onu kimse sormuyor. Tanık hükümet  konağına yapılan saldırıyı anlatsın'' dedi.

İkamet ettiği adliye lojmanlarının hükümet konağının yakınında bulunduğunu ifade eden tanık Ceylan, zaman zaman bir takım olayların yaşandığını ancak detaylarını hatırlamadığını anlattı.

Albay Temizöz'ün avukatı Hikmet İşler de tanığa, ''O dönemde jandarmanın savcılara baskı yaptığı iddiaları var. Böyle bir durum söz konusu muydu?'' diye sordu. Ceylan, yasal çerçeve içerisinde görevini yaptığını ifade etti.

Kamil Atağ da Ceylan'a Beşir Bayar'ın öldürülmesi olayını sordu. Tanık Ceylan, bu olayı da hatırlamadığını söyledi.

Bu arada Bayar'ın öldürülmesiyle ilgili müdahil avukat Veysel Vesek ile sanık Kamil Atağ arasında tartışma yaşandı. Atağ, avukat Vesek'e 'Sen yerine otur. Böyle konuşmaya devam edersen durum değişir' dedi. Atağ'ı uyaran Mahkeme Başkanı Yılmaz, yaşananları duruşma tutanağına kaydetti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.