Turhan Çömez'in kırmızı bülteni

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün medyada yer alan haberlerde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanık sıfatıyla yargılanan Turhan Çömez hakkında kırmızı bülten çıkartılması ve uluslararası düzeyde arattırılması için Adalet Bakanlığı'nın herhangi bir talep ve girişimde bulunmadığı yönünde iddialara yer verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, Türkiye'de bir suç işleyip yurt dışına kaçtığı duyumu alınan ve hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca verilmiş bir tutuklama kararı bulunan şahıslar hakkında, "Türkiye'ye iadesi amacıyla uluslararası düzeyde aranması amacıyla kırmızı bülten tanzim edilmesi için İnterpol Genel Sekreterliği'nden talepte bulunma yetkisinin adli mercilere ait olduğu" vurgulandı. Adalet Bakanlığı'nın resen harekete geçerek doğrudan kırmızı bülten talebinde bulunma yetkisinin bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:


"8 Ekim 2009 tarihli yazımız ile; İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 17 Eylül 2009 tarihli yazısına atfen, Turhan Çömez'in 7 Haziran 2008 tarihinde yurtdışına çıkış yaptığı belirtilerek, aranıp aranmadığının ve aranmakta ise, olayı kısaca izah eden bir dosya, inceleme tutanağı ve tutuklama veya yakalama müzekkeresinden bir örneğin gönderilmesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2 Aralık 2009 tarihli yazısı ekindeki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 23 Kasım 2009 tarihli yazısında sanık hakkında kırmızı bülten düzenlenmesine gerek görülmediği bildirilmiştir. Bu husus, 14 Aralık 2009 tarihli yazımız ile İçişleri Bakanlığı'na iletilmiştir. Bu kez Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 26 Ağustos 2011 tarihli yazısı ile Turhan Çömez'in Londra'da ikamet ettiği belirtilerek yapılacak işlemin bildirilmesi istenmiştir. Bu yazıya atfen; 26 Ağustos 2011 tarihli (aynı gün) yazımız ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan şahıs hakkında mevcut dosya durumuna göre kırmızı bülten düzenlettirilmesinin talep edilip edilmeyeceğinin bildirilmesi, talep edilmesi halinde hazırlanacak kırmızı bülten talep formunun ve eklerinin Bakanlığımıza gönderilmesi istenmiştir.


Talep formunun, içermesi zorunlu hususlardaki eksikler ve usulüne uygun biçimde düzenlenmemesi nedeniyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile bir dizi yazışma yapılması zorunluluğu doğmuş ve süreç bu nedenle uzamıştır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, ilgili Genelge'ye uygun olarak tanzim edilerek, 24 Mayıs 2012 günü Bakanlığımıza iletilen kırmızı bülten talep evrakı, aynı gün içinde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilmiştir."

(ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.