Yargıtay'dan 'kartlı sayaç' kararı; Zorunlu tutulamaz
Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinden (ASKİ)  kartlı sayacının okumalı sayaçla değiştirilmesini isteyen abone, bu talebi kabul  edilmeyince dava açtı. 
 
Davacı, ASKİ'nin su aboneliğine ilişkin tahsilatı ön ödemeli sistem  olan kartlı sayaçla yaptığını, bu tür aboneliği kendisinin tercih etmediğini,  okumalı sayaç aboneliğine geçmek istediğini belirtti. 
 
Ankara 9. Tüketici Mahkemesi, davayı reddetti. 
 
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 3. Hukuk  Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. 
 
Bozma kararında, ASKİ Tarifeler Yönetmeliği'nde yeni abonelikler için  mekanik veya kartlı sayaç kullanımı konusunda idareye takdir yetkisi tanındığı  ancak idarenin bu takdir yetkisini kullanırken objektif ve iyi niyet kurallarına  uygun davranması gerektiği belirtildi. 
 
Ayrıca 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un ilgili  maddelerine atıfta bulunulan kararda, şu ifadelere yer verildi: 
 
"Davalı idarenin tek taraflı olarak çıkardığı yönetmeliği gerekçe  göstererek, iltihaki nitelikteki sözleşmeyle kartlı (ön ödemeli) sayacı zorunlu  tutması, Türk Borçlar Kanunu'na, 4077 ve 6502 sayılı tüketicinin korunması  hakkındaki yasaların lafzına, ruhuna, düzenleme amaçlarına ve temel tüketici  hakları ile hukukun genel ilkelerine açıkça aykırılık teşkil etmektedir." 
 
 Sayaç seçiminin aboneye bırakılması gerektiği vurgulanan kararda,  mekanik veya kartlı sayaç seçimi konusunun davacının tercihinde bulunduğu göz  ardı edilerek, yerel mahkeme tarafından davacının mekanik sayaç takılması  talebinin reddine karar verilmesinin doğru görülmediği kaydedildi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.