'100 promilden yüksek alkollü sürücünün, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunda kasıt vardır'
YARGITAY 12. Ceza Dairesi 2012/12992 E.N , 2012/5144 K.N.
 
Özet
 ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE ETKİSİYLE VEYA BAŞKA BİR NEDENLE “EMNİYETLİ BİR ŞEKİLDE” ARAÇ KULLANAMAYACAK KİŞİNİN, BU HALDE ARAÇ KULLANMASI SUÇU, KASITLA İŞLENEBİLECEK BİR SUÇTUR. ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDENİN SIRF KULLANILMIŞ OLMASI BU SUÇUN OLUŞMASI İÇİN YETERLİ OLMAMAKLA BİRLİKTE ADLİ TIP KURUMU BEŞİNCİ İHTİSAS KURULU RAPORLARINDA İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE VURGULANDIĞI ÜZERE, BİREYSEL FARKLILIKLARI DA ELİMİNE EDEBİLECEK ŞEKİLDE 100 PROMİLDEN YÜKSEK OLARAK SAPTANAN ALKOL DÜZEYİNİN, GÜVENLİ SÜRÜŞ YETENEĞİNİ KAYBETTİRECEĞİNİN, BİLİMSEL OLARAK KABULÜ GEREKİR.
 
İçtihat Metni
 
Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, mahalli Cumhuriyet Savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelendi gereği düşünüldü:
 
5237 sayılı TCK’nın 179/3. maddesinde düzenlenen; alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle “emniyetli bir şekilde” araç kullanamayacak kişinin, bu halde araç kullanması suçu kasıtla işlenebilecek bir suçtur. Alkol ve uyuşturucu maddenin sırf kullanılmış olması bu suçun oluşması için yeterli olmamakla birlikte Adli Tıp Kurumu Beşinci İhtisas Kurulu raporlarında istikrarlı bir şekilde vurgulandığı üzere; alkollü bir şekilde trafikte seyreden bir sürücünün alkol konsantrasyonu hangi seviyede olursa olsun bireysel farklılıklar göstermekle birlikte trafik güvenliği açısından değişen derecelerde risk oluşturabileceği, ancak bu durumun tehlike arz edecek düzeyde olup olmadığı, dolayısıyla sürücünün tesiri altında bulunduğu alkol seviyesinde araç kullanması halinde, güvenli sürüş yeteneğini kaybedip etmediği, bireyin o andaki sürüş ehliyetini belirleyebilecek dikkat, algı, denge, refleks, psikomotor ve nöromotor koordinasyon gibi nörolojik, nistagmus, akomadasyon, görme gibi oftalmolojik ve genel durumunun tespitine yönelik detaylı dahili muayenesine yönelik tıbbi verilerin değerlendirilmesi ile mümkün olabileceği, ancak böyle bir tespit yapılmamış olsa bile bireysel farklılıkları da elimine edebilecek şekilde 100 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin, güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin, bilimsel olarak kabulü gerektiği anlaşılmakla;
 
İncelenen dosyada; 104 promil alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücü belgesiz sanığın, güvenli sürüş yeteneğini kaybettiği ve dolayısıyla atılı suçtan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği halde, beraatine karar verilmesi isabetsiz olup, mahalli Cumhuriyet Savcısı temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden, hükmün isteme aykırı olarak (BOZULMASINA), 23.02.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
 
YARGITAY 12. Ceza Dairesi 2012/12992 E.N , 2012/5144 K.N. İlgili Kavramlar TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA Özet ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDE ETKİSİYLE VEYA BAŞKA BİR NEDENLE “EMNİYETLİ BİR ŞEKİLDE” ARAÇ KULLANAMAYACAK KİŞİNİN, BU HALDE ARAÇ KULLANMASI SUÇU, KASITLA İŞLENEBİLECEK BİR SUÇTUR. ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDENİN SIRF KULLANILMIŞ OLMASI BU SUÇUN OLUŞMASI İÇİN YETERLİ OLMAMAKLA BİRLİKTE ADLİ TIP KURUMU BEŞİNCİ İHTİSAS KURULU RAPORLARINDA İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE VURGULANDIĞI ÜZERE, BİREYSEL FARKLILIKLARI DA ELİMİNE EDEBİLECEK ŞEKİLDE 100 PROMİLDEN YÜKSEK OLARAK SAPTANAN ALKOL DÜZEYİNİN, GÜVENLİ SÜRÜŞ YETENEĞİNİ KAYBETTİRECEĞİNİN, BİLİMSEL OLARAK KABULÜ GEREKİR. 

İçtihat Metni Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, mahalli Cumhuriyet Savcısı tarafından temyiz edilmekle, dosya incelendi gereği düşünüldü: 5237 sayılı TCK’nın 179/3. maddesinde düzenlenen; alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle “emniyetli bir şekilde” araç kullanamayacak kişinin, bu halde araç kullanması suçu kasıtla işlenebilecek bir suçtur. Alkol ve uyuşturucu maddenin sırf kullanılmış olması bu suçun oluşması için yeterli olmamakla birlikte Adli Tıp Kurumu Beşinci İhtisas Kurulu raporlarında istikrarlı bir şekilde vurgulandığı üzere; alkollü bir şekilde trafikte seyreden bir sürücünün alkol konsantrasyonu hangi seviyede olursa olsun bireysel farklılıklar göstermekle birlikte trafik güvenliği açısından değişen derecelerde risk oluşturabileceği, ancak bu durumun tehlike arz edecek düzeyde olup olmadığı, dolayısıyla sürücünün tesiri altında bulunduğu alkol seviyesinde araç kullanması halinde, güvenli sürüş yeteneğini kaybedip etmediği, bireyin o andaki sürüş ehliyetini belirleyebilecek dikkat, algı, denge, refleks, psikomotor ve nöromotor koordinasyon gibi nörolojik, nistagmus, akomadasyon, görme gibi oftalmolojik ve genel durumunun tespitine yönelik detaylı dahili muayenesine yönelik tıbbi verilerin değerlendirilmesi ile mümkün olabileceği, ancak böyle bir tespit yapılmamış olsa bile bireysel farklılıkları da elimine edebilecek şekilde 100 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin, güvenli sürüş yeteneğini kaybettireceğinin, bilimsel olarak kabulü gerektiği anlaşılmakla; İncelenen dosyada; 104 promil alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücü belgesiz sanığın, güvenli sürüş yeteneğini kaybettiği ve dolayısıyla atılı suçtan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği halde, beraatine karar verilmesi isabetsiz olup, mahalli Cumhuriyet Savcısı temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden, hükmün isteme aykırı olarak (BOZULMASINA), 23.02.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
 ALKOLÜN VÜCUT VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 ÖLÇÜM DEĞERİ
 VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
 0.2 Promil
 ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması
 0.5 Promil
 belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR
 0.8 Promil
 koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi
 1 Promil
 sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler
 1.5 Promil
 ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali
 *2 Promil
 ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar
 3 Promil
 reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı
 
Av.Mahmut AsrağKaynak:Genç Baro 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yargıtay düsmani olacam yakındır 4 yıl önce

100 yakalandik mahkemeye vermisler onu kazandir ehliyet gitti tabbi bu arada ceza ödedik 980.. neyse beratt ettik her sey biitti derken gecen mahkeme den bi zarf acar bakarim ki neyy yargitay bozmus berati neymis promil 100 alacak miş benim ki de 101 yargıtay ben senin..