Basın açıklamasına yürütmeyi durdurma kararı


Açıklamayla ilgili, 'içinde yaptırım tehdidi bulunan emredici ve zorlayıcı nitelik taşıdığı' ileri sürüldü. Danıştay, bu gerekçelerle bir ilke imza atarak basın açıklamasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiş oldu. Bir karşı oya karşı 4 oyla alınan karara Sağlık Bakanlığı itiraz edecek.

Anayasa Mahkemesi'nin Tam Gün Yasası ile ilgili verdiği kısmî iptal kararı, tartışmaları da beraberinde getirdi. Kararı Sağlık Bakanlığı farklı, Türk Tabipler Birliği (TTB) farkı değerlendirdi. Sağlık Bakanlığı'na göre Anayasa Mahkemesi'nin kararı, sadece üniversite öğretim üyelerini tam günün dışında tuttu. Böylece öğretim üyeleri, hem üniversite hastanelerinde hem de muayenehanelerinde çalışabilecek. Devlet hastanelerindeki doktorlar ise muayenehane veya devlet hastanesinden birini tercih edecek. Devlet hastanelerindeki hekimlerin tercih yapmak için 30 Temmuz'a kadar süreleri olacak. TTB ise Anayasa Mahkemesi'nin kararının bütün doktorlar için muayenehane açma kapısını araladığını savunuyor. Bu tartışma sürerken Sağlık Bakanlığı, 17 Temmuz'da bir basın açıklaması yaparak devlet hastanelerindeki doktorların 30 Temmuz'dan sonra muayenehane açamayacağını duyurdu. Bu basın açıklaması üzerine harekete geçen TTB, konuyu Danıştay'a taşıdı. Bakanlığın mı, yoksa TTB'nin mi haklı olduğunun anlaşılması için Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayımlanması beklenirken Danıştay ilginç bir kararla tartışmaya farklı bir boyut kazandırdı. Basın açıklamasına ilişkin iptal kararı veren Danıştay 5. Dairesi, bir yandan da TTB'nin yorumuna uyarak bütün doktorların muayenehane açmasının yolunu açtı. Böylece Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını beklemeden kararını açıklamış oldu. Danıştay, basın açıklamasıyla ilgili iptal kararının gerekçesinde ise bakanlık işleminin Anayasa Mahkemesi kararına ve hukuka aykırı olduğu ileri sürüldü. Basın açıklamasının 'içinde yaptırım tehdidi bulunan emredici ve zorlayıcı nitelik taşıdığı, düzenleyici nitelik bulunduğu' ileri sürüldü. Bu sebeple 'kesin ve yürütülmesi zorunlu düzenleyici işlem' olarak değerlendirildi. Danıştay'ın son kararı ile Tam Gün Yasası'nın en önemli maddesi geçersiz olacak. Bütün doktorlar, hem muayenehanede hem de hastanede çalışabilecek.

DANIŞTAY, benim KONUŞMAMA NE ZAMAN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERECEK?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Danıştay 5. Dairesi'nin Tam Gün Yasası ile ilgili aldığı karar için 'hukuk garabeti' ifadesini kullandı. Horasan'da incelemelerde bulunan Bakan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Akdağ, "Eğer böyle bir karar verilmişse bu hukuk garabeti olur. Hukuk fakültelerinde hukuk yanlışlığı olarak okutulacak ders olur. " dedi. Bakan Akdağ, Danıştay'ın, kendi konuşmalarına da yürütmeyi durdurma kararı vermesini beklediğini dile getirdi.
Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.