BAŞKASININ BAHÇESİNDEKİ MANDALİNALARI SATMAK, HIRSIZLIK MI, DOLANDIRICILIK MI?
YARGITAY 13. Ceza Dairesi 
ESAS: 2012/22302
KARAR: 2014/8705

Mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle dosya incelenerek, gereği düşünüldü:

Sanığın yüzünde verilen kararda temyiz süresinin başlangıcının yanıltıcı olarak “tefhim veya tebliğden” itibaren başlayacağının belirtilmesine ve gerekçeli kararın da sanığa tebliğ edilmemesine göre; temyiz istemi süresinde kabul edilip, sanığın temyiz isteminin süre yönünden reddine ilişkin Seferihisar Asliye Ceza Mahkemesi'nin 15.03.2010 tarihli kararı kaldırılmak suretiyle yapılan incelemede;
Dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, toplanıp karar yerinde incelenerek tartışılan hukuken geçerli ve elverişli kanıtlara, gerekçeye ve hakimin takdirine göre; suçun sanık tarafından işlendiğini kabulde usul ve yasaya aykırılık bulunmadığı anlaşılmış, diğer temyiz nedenleri de yerinde görülmemiştir.

Ancak;

Sanık E.. G..'ün, mağdurun bahçesinde bulunan mandalinaları satma hususunda yetkisi bulunduğu intibaını oluşturarak, temyize gelmeyen sanık A.. Ç..'a bahse konu bahçedeki mandalinaları sattığı, tüm aşamalarda suça konu mandalinaları satma hususunda sanık E.. G..'ün yetkili olduğu zannıyla hareket ederek mandalinaları topladığını belirten ve kovuşturma aşamasında mağdurun uğradığı zararı tam olarak tazmin eden temyize gelmeyen sanık A.. Ç.. ile sanık E.. G..'ün birlikte hareket ederek hırsızlık suçunu işledikleri hususunda delil de bulunmadığının anlaşılması karşısında; sanık E.. G..'ün eyleminin dolandırıcılık suçunu oluşturup oluşturmadığı kararda tartışılmaksızın, yazılı şekilde uygulama yapılması,

Bozmayı gerektirmiş, sanık E.. G..'ün temyiz nedenleri bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün açıklanan nedenle tebliğnameye uygun olarak BOZULMASINA, 12.03.2014 gününde oy birliğiyle karar verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.