BOŞANMA DAVASI VE TAZMİNAT TALEBİ
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2016/8870
K. 2016/9871
T. 12.5.2016


•• BOŞANMA DAVASI VE TAZMİNAT TALEBİ ( Davacı Kadının Eşinden Soğuduğunu Onu İstemediğini Boşanırım Annemin Evine Giderim Sonra da Evlenirim Çocuk Senden Değil Dediği/Davalı Erkeğin İse Eşini Aşağıladığı Annesinin Evlilik Birliğine Müdahalesine Tepkisiz Kaldığı Müşterek Çocuğu Kaçırdığı - Davacı Kadının Fiziksel Şiddet Gördüğünü Kanıtlayamadığı/Tarafların Eşit Kusurlu Olduğunun Kabul Edileceği ve Eşit Kusurlu Eş Yararına Manevi Tazminata Karar Verilmemesi Gerektiği )

•• EŞİT KUSURLU EŞ YARARINA MANEVİ TAZMİNATA KARAR VERİLEMEMESİ ( Davacı Kadının Eşinden Soğuduğunu Onu İstemediğini Boşanırım Annemin Evine Giderim Sonra da Evlenirim Çocuk Senden Değil Dediği/Davalı Erkeğin İse Eşini Aşağıladığı Annesinin Evlilik Birliğine Müdahalesine Tepkisiz Kaldığı Müşterek Çocuğu Kaçırdığı - Davacı Kadının Fiziksel Şiddet Gördüğünü Kanıtlayamadığı/Tarafların Eşit Kusurlu Olduğunun Kabul Edileceği ve Eşit Kusurlu Eş Yararına Manevi Tazminata Karar Verilemeyeceği )

• DAVACI KADININ EŞİNDEN FİZİKSEL ŞİDDET GÖRDÜĞÜ İDDİASINI KANITLAYAMAMASI ( Davacı Kadının Eşinden Soğuduğunu Onu İstemediğini Boşanırım Annemin Evine Giderim Sonra da Evlenirim Çocuk Senden Değil Dediği - Davalı Erkeğin İse Eşini Aşağıladığı Annesinin Evlilik Birliğine Müdahalesine Tepkisiz Kaldığı Müşterek Çocuğu Kaçırdığı/Tarafların Eşit Kusurlu Olduğunun Kabul Edileceği ve Eşit Kusurlu Eş Yararına Manevi Tazminata Karar Verilmemesi Gerektiği )
4721/m. 166, 174

ÖZET : Dava, boşanma davası ve tazminat talebine ilişkindir. Davacı kadının “eşinden soğuduğunu, onu istemediğini, boşanırım annemin evine giderim sonra da evlenirim , çocuk senden değil, çocuk şu anda babasının yanında, babası sen değilsin" dediği, davalı erkeğin ise eşini aşağıladığı, annesinin evlilik birliğine müdahalesine tepkisiz kaldığı, müşterek çocuğu kaçırdığı sabittir. Davalı erkeğin, davacı kadına fiziksel şiddet uyguladığı da kabul edilmiş ise de; davacı kadının bu iddiasını sunduğu delillerle ispatlayamadığı anlaşılmaktadır. Boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Eşit kusurlu eş yararına manevi tazminata karar verilemez.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davalı erkek tarafından, kusur belirlemesi, velayet, manevi tazminat ve iştirak nafakası yönünden temyiz edilerek; temyiz incelemesinin duruşmalı olarak yapılması istenilmekle; duruşma için belirlenen 29.2.2016 günü temyiz eden davalı vekili geldi. Karşı taraf davacı ve vekili gelmedi. Gelenin konuşması dinlendikten sonra işin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1- )Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre, davalı erkeğin aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2- )Yapılan soruşturma ve toplanan delilerden; davacı kadının “eşinden soğuduğunu, onu istemediğini, boşanırım annemin evine giderim sonra da evlenirim , çocuk senden değil, çocuk şu anda babasının yanında, babası sen değilsin" dediği, davalı erkeğin ise eşini aşağıladığı, annesinin evlilik birliğine müdahalesine tepkisiz kaldığı, müşterek çocuğu kaçırdığı sabittir. Her ne kadar mahkemece davalı erkeğin, davacı kadına fiziksel şiddet uyguladığı da kabul edilmiş ise de; davacı kadının bu iddiasını sunduğu delillerle ispatlayamadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Eşit kusurlu eş yararına manevi tazminata karar verilemez ( TMK m. 174/2 ). Durum böyleyken; mahkemece, davalı erkeğin daha ağır kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davacı kadın yararına manevi tazminata hükmedilmesi isabetsiz olmuş, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarda 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, hükmün bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarda 1. bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, duruşma için taktir olunan 1.350.00 TL. vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalıya verilmesine, temyiz peşin harcının istenmesi halinde yatırana iadesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 12.05.2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


kazanci.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.