Danıştay'dan emsal 'aile konutu' kararı
İzmir'de bir vatandaş, karısının maliki olduğu taşınmazın tapu kaydına ''aile konutu şerhi'' konulması istemiyle başvuru yaptı. Davacının istemi reddedildi. Davacı koca, isteminin reddine ilişkin işlemlerin dayanağı Tapu Sicil Tüzüğü'nün 57. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendi ile Aile Konutu Şerhi Genelgesi'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 10. Dairesi, ''aile konutu şerhi için, konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan ve varsa apartman yönetiminden alınmış belge ile birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı aranacağına'' ilişkin tüzük hükmü ve ''Malik olmayan eşin talebiyle, evlilik birliğinin resmen devam ettiğini kanıtlayan nüfus kayıt örneği ile bu konutta birlikte yaşantılarını sürdürdüklerini kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belgenin ibrazi halinde aile konutudur şerhinin işlenmesi''ni düzenleyen genelgenin yürütmesini durdurmuştu.

Daire, bir taşınmazın aile aile konutu niteliğini taşıyıp taşımadığının, dolayısıyla tapu kaydına aile konutu şerhi konulup konulmayacağının tespitinin adli yargı hakiminin yetkisinde olduğuna karar vermişti.

10. Daire'nin bu kararı üzerine, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı, tapu müdürlüklerine yazı göndererek, malik olmayan eşin talebi üzerine aile konutu şerhi işlenmesi için mahkeme kararı aranması gerektiğini bildirmişti.

Kurul'dan döndü

Daire kararına itiraz edilmesi üzerine dosya, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na geldi. Kurul, oybirliğiyle itirazı kabul etti.

Kurul, hakim kararına gerek kalmaksızın malik olmayan eşin isteği üzerine idarece aile konutu şerhi verilebileceği sonucuna vararak, şerh verilmesi isteminde, nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanının aranmasına ilişkin yapılan düzenlemelerde hukuka aykırılık bulunmadığına hükmetti.
AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gürsel ATKICI 5 yıl önce

DANIŞTAY KARARINNIN NUMARASINI BİLDİREBİLİRMİSİNİZ. saygılarımla

Avatar
hüseyin aydogdu dogdular@hotmail.com 5 yıl önce

Merhaba ögrenmek istedigim aile konutu ile bilgilendirilmem
Ticari ilişkilerim den dolayı malzeme aldıgımız fabrikaya ortagı oldugum şirketemiz borçlandı bu borç tan dolayı aile konutu olan evimi eşimden habersiz önce ipotek olarak
Fabrikaya ipotek ettim sonra iyi niyet çerçevesinde gürüşmelerimizden sonra benden borçların ödenene kadar tapunun devrinin yapılmasını yapılacak kişinin ortakları oldugunu
Söyledikleri kişinin borçların bitiminde tapuyu iade edeceklerini söyleyerek mutabakata varıldı bende tapuyu bahsi geçen kişiye devrettim aradan iki yıl geçmesine ragmen
Benim işlerim dahada kötüye gitti borcu ödeyemedim borcum bulunan fabrikanın avukatı benim evi boşaltmamı veya parayı ödememi istedi bu arada evi devrettigim şahıs
Fabrika ortagı deyil fabrikada çalışan elemanlardan biri oldugunu ögrendim
Benin bu borcu ödeme imkanım yok başka kalacak evimizde yok hanı

Avatar
Halit 8 ay önce

Annem aile konutuna serh koydurmak istiyor. Fakat babamin muhtarla arasi cok iyi oldugundan ordan belge alamiyoruz.Tapu dairesi illaki Muhtar ve 2 azanın imzasi olan "aile konutu belgesi" istiyor.
Baska caresi yok mu ? Nüfus kayit ornegi neden yeterli degil ?