Danıştay'dan red kararı

Milli Eğitim Bakanlığınca 5 Haziran 2010 tarihinde ilköğretim 8. sınıflara yönelik olarak yapılan SBS'nin e-kılavuzunun, sınavın yabancı dil bölümünün ve bu bölüme ilişkin cevap anahtarının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açılmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, Ortaöğretime Geçiş Sistemi SBS'ye ilişkin MEB genelgesinin, e-başvuru kılavuzunun ve sınavın yabancı dil bölümü ile bu bölüme ilişkin cevap anahtarının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Daire, iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

Daire'nin yürütmeyi durdurma gerekçesinde, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerine ait olmak üzere 15'er sorudan oluşan ve dört farklı cevap anahtarı bulunan SBS yabancı dil sınavı ile ilgili itiraza değinilerek, davacının, geçmiş yıllarda yabancı dil cevap anahtarının tek olduğunu, bu yıl cevap anahtarlarının her dil için ayrı olacağı yolunda uyarı yapılmadığını iddia etmekte ise de 2008 ve 2009 yıllarına ilişkin sınav kılavuzlarında da cevap anahtarları ile ilgili bir açıklama ve uyarı olmadığı hatırlatıldı.

Dava konusu 2010 yılına ilişkin e-başvuru kılavuzu ile 2010 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi SBS'nin uygulanmasına ilişkin 2 Haziran 2010 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı genelgesinde, yabancı dil sınavının 'aynı cevap anahtarı' uygulamasıyla yapılacağına ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediğinin anlaşıldığı belirtilen gerekçede, davalı idarenin önceki yıllarda uyarıda bulunduğu halde bu sınavda uyarıda bulunmadığından söz edilemeyeceği gibi idarenin böyle bir yükümlülüğünün de bulunmadığı vurgulandı.

Kararda, şöyle denildi:

''2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavı, tüm ülke çapında yapılan ve özel okul ile devlet okullarının öğrencilerinin seviyelerini anayasal eşitlik çatısı altında eşit uygulamayla ölçmeyi amaçlayan bir sınav olduğuna göre, bir zorunlu ve bir seçmeli dil okuyan öğrenciye aynı cevap anahtarı uygulaması yaparak dilediği soruda dilediği anahtarı kullanmak ayrıcalığını tanımak eşitlik ilkesine de aykırı olacaktır.

Bu durumda, söz konusu sınavla ilgili belirlediği ve açıkladığı kurallar dışında bir uyarı yapma yükümlülüğü bulunmayan idarenin, tesis ettiği 2 Haziran 2010 tarihli genelgenin, 2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavı e-başvuru kılavuzunun ve yapılan sınavın yabancı dil bölümünün ve bu bölüme ilişkin cevap anahtarının iptali istemiyle açılan davada; 2577 sayılı Yasanın 27. maddesinin 2. fıkrasındaki koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddine oy birliği ile karar verildi.''


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.