İlamda brüt olarak yazılmış olan genel tatil ücreti için icra takibi
Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü :

İşçi alacaklarına ilişkin ilamlı icra takibinde borçlunun, ilamda hükmolunan alacak kalemlerinden yasal kesintiler yapılarak alacağın netleştirilmeden takibe konulduğunu, işlemiş faizin ve takipten sonra istenen faizin yüksek olduğunu beyanla icra emrinin iptali istemi ile mahkemeye başvurduğu, mahkemece, bilirkişiden alınan rapor hükme esas alınarak alacak kalemleri tespit edilerek icra emrinin düzeltildiği ve takip tarihinden tahsil tarihine kadar olan süre için ilgili net asıl alacak kalemlerine yasal faiz uygulanması gerektiğine karar verildiği anlaşılmıştır. 

Takip dayanağı Ankara 11. İş Mahkemesinin 23.03.2010 tarih ve 2007/1078 Esas, 2010/47 Karar sayılı ilamının hüküm bölümünde; "Davanın kısmen kabulü ile, Davacının ihbar tazminatı alacağı brüt 2.009,28 TL'nin temerrüt tarihi olan 23.03.2008 tarihinden itibaren yasal faiziyle, davacının fazla mesai alacağı brüt 8.426,64 TL'nin temerrüt tarihi olan 23.03.2008 tarihinden itibaren en yüksek banka mevduat faiziyle birlikte, davacının hafta tatili ücret alacağı brüt 2.579,58 TL'nin temerrüt tarihi olan 23.03.2008 tarihinden itibaren en yüksek banka mevduat faiziyle birlikte, davacının UBGT alacağı brüt 384,95 TL'nin temerrüt tarihi olan 23.03.2008 tarihinden itibaren en yüksek banka mevduat faiziyle birlikte davalıdan tahsili ile dravacıya verilmesine" karar verildiği görülmektedir. İlamın infaz edilecek bölümü hüküm kısmıdır. İcra mahkemesi, yorum yolu ile ilamın hüküm kısmını değiştiremez (HGK.8.10.1997 tarih ve 1997/17¬517 Esas 97/776 Karar). 

Takibe konu ilamın hüküm kısmında ihbar tazminat alacağı için yasal faiz uygulamasına karar verildiğinden bu konu ile ilgili icra hukuk mahkemesinin kararı doğrudur. Ancak fazla mesai alacağı, hafta tatili ücreti alacağı ve UBGT alacağı için dayanak ilamda yukarıda yazılı olduğu üzere en yüksek banka mevduat faizi ile tahsiline karar verildiğinden mahkemece, takip tarihinden tahsil tarihine kadar en yüksek mevduat faiz oranının uygulanarak tahsiline hükmedilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir. 

SONUÇ : Alacaklının temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK’nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 04/05/2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.