KOOPERATİF - YASAYA AYKIRI İNŞAAT - PAYDAŞLARIN HAKLARI
T.C.
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi 
Esas No:2010/2073
Karar No:2011/2079 

Dava konusu 3 nolu parsel davacı ile K. ve Ç'de hissedarı olduğu yapının kal'ine ilişkindir. M'nin 692. maddesi uyarınca ortak taşınmazın üzerinde önemli bir tasarrufta bulunabilmesi tüm hissedarların oybirliği ile verecekleri karara bağlı olup mahkemece hissedarlara çıkartılan tebliğat üzerine adı geçenler yargılamaya katılmamışlar ve davaya muvafakat ettiklerini de açıklamamışlardır. Bu haliyle muvafakat istemine karşı çıktıklarının kabulü gerekmektedir. Davacı hissedarın tek başına açtığı bu davanın kural olarak dinlenilmesi mümkün bulunmamaktadır. O halde, öncelikle dava şartının yerine getirilmesi bakımından kal'e karşı çıkan diğer hissedarlar aleyhine dava açılarak bu dava ile birleştirilmesi gerekir. Dava açıldığı takdirde ise ilgili belediyeden inşaatın durumu sorulup, yasal hale getirilmesinin mümkün olup olmadığı araştırılmalı, inşaatın yasal hale getirilmesinin mümkün olmadığının anlaşılması halinde diğer hissedarların davaya karşı çıkmaları haklı kabul edilemeyeceğinden men'i müdahale ve kal istemi kabul edilmelidir. İnşaatın yasal hale getirilmesinin mümkün olduğunun anlaşılması halinde ise asal hale getirilmesi için talebi var ise davalı kooperatife gerekli yasal ve inşai işlemleri yapmak bakımından yetki ve uygun bir mehil verilmeli, bu mehil sonunda inşaat yasal hale getirilmediği takdirde men'i müdahale ve kal kararı verilmeli, inşaat yasal hale getirildiği takdirde ise davanın reddine karar verilmelidir. Ancak herhalükarda yasal olmayan bir inşaat yapmakla davanın açılmasına davalı sebebiyet verdiğinden mahkeme masraf ve vekalet ücretinden davacı sorumlu tutulmamalıdır.

Mahkemenin kabul şekline göre ise müdahalenin önlenmesi kararının ne şekilde infaz edileceğine dair hüküm yetersiz olup, infaz kabiliyeti bulunmamaktadır. Kararda bilirkişi raporuna ekli sarı boya ile çevrili olarak gösterilen 243.33 m2'lik kısımdan men kararı verilmiş ise de bu parselin alanı belirtilen miktardan çok fazla olduğu gibi alan içinde birden fazla yapının mevcut olduğu ve bu haliyle hangi bölümlerde men kararı verildiği, hangi yapıların kalıne karar verildiği anlaşılamamaktadır. HUMK'un 388.vd. maddeleri gereğince verilen kararın hiçbir tereddüte yer vermeyecek şekilde ve infaz kabiliyetine haiz olması gerekir. Verilen kararın infaz kabiliyetine haiz olmadığı ortadadır. Belirtilen sebeplerle usul ve yasaya uygun düşmeyen karar bozulmalıdır.

SONUÇ

Yukarıda açıklanan nedenlerle kararın temyiz eden davalı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcının istek halinde temyiz eden davalıya geri verilmesine, 05.04.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.hukukmedeniyeti.org 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hard70 2 yıl önce

KOOPERATİF İSTİFASI NASIL YAPILIR?
İSTİFA SONRASI KOOPERATİFİN AÇTIĞI BORÇ DAVASINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?
Öncelikle Kooperatif İstifa etmeyi düşünen yazlık-sahil Kooperatif üyeleri önce Kooperatif İle ortak Su (Artezyen), ortak Elektrik, ortak Kanalizasyon (Arıtma sistemi kullanan Kooperatif), Kooperatif ortak Havuzu var ise asla Kooperatif İstifanız söz edilemez. Örnek benim Kooperatif gibi bekçi yada güvenlik görevlisi bu zorunlu durumlara girmez. Kooperatif istifa edebilmeniz için Kooperatif 5 yılını doldurmuş yada Kooperatif Tüm yapıların tamamlanmış olması gerekir.
İstifayı dilekçe ile elden Kooperatif başkanına vermeyin. Resmiyet kazanması için Notere gidip Kooperatif istifası yapacağım diye belirtmeniz gerekiyor. Bu dilekçeyi vermeden önce daha önceki ay ve yıllara borcunuz var ise kapatın ve dekontlarını saklamış olun yada Kooperatif Yöneticisinden BORCU YOKTUR belgesi Kaşeli-İmzalı isteyin.
Kooperatif kanunun 10,1.12,13maddelerine göre her üye üstte saydığım şartlara uyuyors