Yargıtay: İnşaatta işçinin ölümünden şantiye şefi sorumludur
Yargıtay, benzer iki davada yerel mahkemelerin inşaat şirketi sahiplerine verdikleri mahkumiyet kararlarını bozdu.

2011 yılında İzmir'de bir inşaat meydana gelen olayda, kalıp ustası olarak çalışan işçi, inşaatın dördüncü katında kolona dayadığı 5 basamaklı merdiven üzerinde çalıştığı sırada dengesini kaybederek 14 metre yükseklikten aşağıya düştü. Olayda işçi hayatını kaybederken inşatta şantiye şefi olarak görev yapan mimar ile inşaat şirketi sahibi hakkında dönemin İzmir 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'Taksirle ölüme sebep olma' suçundan dava açıldı. Mahkeme, şantiye şefi ve şirket sahibinin mahkumiyetine hükmetti. Sanık avukatlarının temyiz müracaatı üzerine dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 12. Ceza Dairesi, şantiye şefi olarak görev yapan mimarın avukatlarının temyiz başvurusunun reddine karar vererek yerel mahkemenin mahkumiyet kararını onadı.

İnşaat şirketinin sahibi hakkında verilen kararı da değerlendiren Yargıtay 12. Ceza Dairesi, şirket sahibinin sorumlu olmadığına hükmetti. Kararda şu ifadelere yer verildi: "Sanığın sahibi ve müdürü olduğu limited şirketine ait inşaatta kalıp ustası olarak çalışan ölenin inşaatın 4. katında kolona dayadığı 5 basamaklı merdiven üzerinde çalışırken dengesini kaybederek 14 metre yükseklikten yere düşerek öldüğü olayda; sanığın, mesleği mimarlık olan kişiyi şantiye şefi olarak atamıştır. Atanan şantiye şefinin işinde ehil olduğu, ölene koruyucu malzemelerin verildiğine dair tutanağın bulunduğu dikkate alındığında; koruyucu malzemelerin kullanılmasının sağlanmasının, denetlenmesinin ve bu hususta işçilerin bilgilendirilmesinin şantiye şefinin sorumluluğunda olduğu, bu olay karşısında sanığa yüklenebilecek kusur bulunmadığı gözetilmeksizin yazılı şekilde mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırı olup, sanık müdafinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi gereğince isteme aykırı olarak bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

ŞANTİYE ŞEFİ ŞİRKET SAHİBİNDEN HERHANGİ BİR İSTEKTE BULUNMAMIŞ

Öte yandan Samsun Tekkeköy'deki benzer bir davayı da değerlendiren Yargıtay 12. Ceza Dairesi, bir inşaatta iskelenin kopması sonucu hayatını kaybeden işçinin ölümünden inşaatı üstlenen müteahhidin yerine gerekli güvenlik önlemlerini almakla görevli şantiye şefinin sorumlu olduğuna hükmetti. Kararda şu ifadelere yer verildi: "İskelede meydana gelen kopma sonucu düşerek işçinin yaşamını yitirdiği olay nedeniyle yargılaması yapılan ve mahkumiyetine hükmedilen temyiz incelemesine gelmeyen inşaat mühendisinin inşaatın şantiye şefi olarak görev yaptığı iş güvenliğinden de sorumlu olduğu ve işyerindeki iş güvenliğiyle ilgili bir eksiklik bulunduğuna dair sanığa herhangi bir talepte bulunulmadığı anlaşılmakla, sanığın inşaatın güvenliği ile ilgili konusunda ehil yetkili inşaat mühendisi olan kişiyi şantiye şefi olarak ataması nedeniyle sanığa yüklenecek kusur bulunmadığından berati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine hükmedilmesi kanuna aykırı olup, sanık müdafinin temyiz itirazı bu nedenle yerinde görüldüğünden kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

CHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burarc 4 yıl önce

Sistem değişmeli.iş Güvenliği uzmanını ve şantiye şefini para yatırarak müteahit devletten talep etmeli. Devlette insanları görevlendirmeli ve aylık maaşını yatırmalıdır. Bak o zaman kim patron, 1 kişinin kılına zarar geliyomu

Avatar
hakan gunes 4 yıl önce

Her turlu tedbiri veriyoruz.. egitim..kemer.. baret..arkayi bi donuyoruz isci yine bildigini okuyor.. yeri geliyor 2000 isci ayni santiyede calisiyor...2000 kisininde basina adammi dikmek lazim... keske iskeleden duşsemde ailem tazminat alsa diyen isciyi bilirim ben.... gunah kecisi illa bulunmasi gerek o da santiye sefi...

Avatar
keskin kılıç 4 yıl önce

müteahhit 3 kuruş paranın hesabını yapar, işçi hayatıyla dalga geçecek kadar rahat umursamaz hiçbir uyarıyı dikkate almaz, sonra bir kurban bulunur tüm hesap ona patlar.o da üç kuruş paraya çalıştırılan parasının müteahhit tarafından ödenen, ipleri müteahhitin elinde olan şantiye şefidir. bu düzen bu şekilde olmaz suçlu ölendir. inşaat 1. dereceden ölüm riski olan yerlerdir. işçi ben buraya çıkıp bu işi yapmam diyecek. çünkü ondada akıl vardır ve bir insan olarak düşünme özelliği vardır.

Avatar
deniz 4 yıl önce

işverenler kurallara uymuyor.mimar ne yapsın.

Avatar
ender onur 4 yıl önce

şantiye şefide diğer çalışanlar gibi bir işçidir,her şantiyede işverenin menfaatlerini gözeten harcamaları denetleyen bir akrabası veya bir yakını bulunur,isterse bu kişi şantiye şefinin bile işine son verir, hala şantiye şefi sorumludur deniyor

Avatar
imo 4 yıl önce

patron kesesini değil işçi sağlığını düşünen bağımsız denetim mekanizması olmalıdır!!

Avatar
kemal derviş 4 yıl önce

kaza 2011 yılında meydana gelmiş. bu durumda yeni sistemde iş güvenliğinden sorumlu isg uzmanıysa, iş kazasındanda eğer isg uzmanı işvereni konuyla ilgili uyarmazsa sorumlu o olur gibi görünüyor. haksız mıyım?

Avatar
Ziya Yılmaz 4 yıl önce

Keskin kılıç yorumuna sonuna kadar katılıyorum..