Yargıtay: Ölen kişinin kredi borcunu sigorta şirketi öder
Eskişehir'de iki ayrı tüketici kredisi çektikten sonra organ nakli operasyonu geçiren ve kaptığı enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybeden kişinin yakınları, kredi bedelini 'poliçenin sağlık bölümü boş bırakılmış, böbrek yetmezliği hastası olduğunu bize bildirmemiş' diyerek ödemeye yanaşmayan sigorta şirketi aleyhine tazminat davası açtı. Mahkemenin davayı reddetmesi üzerine son sözü söyleyen Yargıtay 17. Hukuk Dairesi, düzenlenen kredi hayat sigortaları başvuru formunun matbu olarak düzenlenerek ölenin kimlik bilgileri dışında diğer kısımların doldurulmamış olması da değerlendirildiğinde sigorta ettirenin ihtiyaçlarından ziyade kredi veren kurumun, bankanın ihtiyaçları ve zorlaması ile ortaya çıkan bir sözleşme olduğuna hükmetti.

Eskişehir'de ikamet eden böbrek yetmezliği çeken bir kişi, 28 Mayıs ve 11 Haziran 2008 tarihlerinde iki ayrı tüketici kredisi çekti. Krediler karşılığında hayat sigortası poliçesi düzenlendi. 27 Aralık 2008'de organ nakli operasyonu geçiren tüketici, enfeksiyon kapması sonucu 14 Ocak 2009'da hayatını kaybetti. Tüketicinin eşi ve çocukları, kredi bedelinin ödenmesi için sigorta poliçesini düzenleyen şirkete müracaat etti. Şirket, ölen tüketicinin kredi çekerken kendilerine böbrek yetmezliği hastası olduğunu söylemediğini, poliçenin 'sağlık' bölümünün boş bırakıldığını belirterek ödeme yapamayacağını bildirdi. Bunun üzerine tüketicinin mirasçıları Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesi'ne müracaat ederek mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Mahkemede savunma yapan tüketici mirasçılarının avukatı, şunları kaydetti: "Tüketiciden kredi çekerken sağlık taraması ya da sağlık durumuna ilişkin belge istenmesi yönünde bir istekte bulunulmadı. Bu konuda hiçbir soru sorulmadı, sigortanın gerekli araştırma ve incelemeleri yapma yetkisi vardı. Davalı sigorta şirketinin prim farkını isteyerek ya da o oranda düşme yaparak ödeme yapabilecekken poliçe bedelini geri ödemeden cayma hakkını kullanması iyi niyetli bir davranış değildir. Tüketicinin ölüm sebebinin de kronik böbrek yetmezliği olmadığı, geçirdiği operasyon sonrasında kapmış olduğu enfeksiyon nedeniyle vefat ettiği, gerçekleşen bu rizikonun bildirim yükümlülüğünün ihlali ile bir bağlantısının bulunmadığı da ortadadır. Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydı ile 7 bin 500 lira tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek faizi ile birlikte ve ayrıca mirasçıların dava sonuçlanana kadar ödeyecekleri kredi miktarlarının davalıdan tahsiline karar verilmesini istiyoruz."

Davalı sigorta şirketinin avukatı ise 'Kredi Hayat Sigorta Başvuru Formu'nda sigorta ettirenin hastalığını beyan etmediğini, dolayısıyla poliçe kapsamında sigorta ettirenin Hayat Sigortası Genel Şartları'nın C.2.2 maddesi uyarınca beyan yükümlülüğüne aykırı davrandığını, bu durum karşısında müvekkilinin yasal cayma hakkını kullandığını, savunarak davanın reddini istedi.

Bilirkişi raporu ve dosya içeriğine göre kararını açıklayan Eskişehir Asliye Ticaret Mahkemesi, ölen tüketicinin Kredi Hayat Sigortaları Başvuru Formunun 'Sağlık Beyanı' başlıklı maddesindeki sağlık sorularına 'evet' ve 'hayır' seçeneklerinin işaretlenmediğine dikkat çekti. Poliçenin düzenlendiği 11 Haziran 2008 tarihinde tüketicinin kronik böbrek yetmezliği hastalığı olduğuna işaret eden mahkeme, tüketicinin ölümü ile hastalığı arasında illiyet bağının bulunduğu, davalının cayma hakkını kullanmasında haklı olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

SÖZLEŞMEDE İRADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

Mirasçıların temyiz müracaatı üzerine dosyayı yeniden değerlendiren Yargıtay 17. Hukuk Dairesi, hayat sigortalarında bir kimsenin hastalığının nihai olarak sigortacının taşıdığı rizikoyu artıran bir husus olduğu hatırlatıldı. Sigortacının bu durumda ya hiç sigorta sözleşmesi yapmamakta ya da daha ağır şartlarla sigorta sözleşmesi yaptığına vurgu yapılan kararda şu ifadelere yer verildi: "Davaya konu kredi hayat sigorta sözleşmelerinde asıl amaç sigorta ettirenin bir ihtiyacının karşılanması olmayıp, bankanın kredi verdiği kişinin ölüm nedeniyle krediyi geri ödeyememesi nedeniyle maruz kalacağı riskin teminat altına alınmasıdır. Somut olayda, tüketici kredi sözleşmesinde müteveffanın (ölen tüketici) hayat sigorta yaptıracağının düzenlenmiş olması ve kredi sözleşmesinin yapıldığı banka şubesi tarafından düzenlenen kredi hayat sigortaları başvuru formunun matbu olarak düzenlenerek müteveffanın kimlik bilgileri dışında diğer kısımların doldurulmadığı ortadadır. Sigorta ettirenin ihtiyaçlarından ziyade kredi veren kurumun, bankanın ihtiyaçları ve zorlaması ile ortaya çıkan bir sözleşme söz konusu olduğundan sözleşmelerde görülen irade özgürlüğü bulunmadığı, ayrıca eksik beyanda bulunulması halinde sigortalının hangi yaptırımlara maruz kalacağının kendisine bildirilmemesinin bilgilendirme yükümlülüğüne aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmeksizin yazılı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, kararın bu nedenlerle davacılar yararına bozulması gerekmiştir. Açıklanan nedenlerle davacılar vekilinin temyiz itirazının kabulü ile hükmün davacılar yararına bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

CHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Onur Han Demirci 4 yıl önce

varsa esas ve karar numaralarını paylaşmamız mümkün müdür?

Avatar
Pamuk48 2 yıl önce

Verdiğiniz örnekle birebir aynı durumdayım. Babam da böbrek hastası iken kredi cekti ve beyin kanaması sebebi ile vefat etti. Örnekte verilen davanın esas ve karar numaralarını paylaşırsanız açtığım davada benzer olarak gösterme şansım olur .

Avatar
serkan avci 2 yıl önce

slm Hocam Babam Vakıfbanktan 25.000 Tl kredi çekti kredilerin bir kısmını ödedi daha sonrasında vefat etti. Çekmiş olduğu kredinin sigortası banka tarafından yaptırılmamış kredinin geri kalanını ödemek zorunda kaldık budurumda dava edersek kazanma ihtimalimiz var mı?

Avatar
Sonkan 2 yıl önce

Merhabalar 33 yasindayim. annem kanser hastasiyken 22000 lira kredi cekti 6000 yada 7000 lira gibi bir miktar odedi ve 7.7.2014 de vefat etti policenin altinda kanserden dolayi vefatta police gecersizdir diyor. Ama annem bobrek yetmezligi ve ure tanisiyla vefat etti olum belgesine olum nedeni kanser yazilmis. Anneannemden anneme ve annemden bana miras kalirsa mirastan kesinti olurmu olmamasi icin olum belgesindeki yanlisligi duzelttirmem mi gerekli ve olum belgesi degisikligini nasil yapabilirim hangi yollari izlemem gerekli.. saygilarimla...

Avatar
Hatice Aslan 1 yıl önce

Merhabalar babam sene 2011 de konut kredisi çekmişti babamdan ozaman sekiz buçuk milyar beşin istediler babamda bu miktarı peşin vermesinin mümkün olmayacağını söylemiş ancak taksitlere bölünürse verebilirim senelik Demiş ve 2012 de 1 yıllık hayat Sigorta'sı yaptırdı birdahaki yaptırmadı çünkü babama sen Kuah hastasısın yaptırma yaptırsanda alamazsın dediler biz Hakkımızı mahkemede arayabilirsiniz Teşekürler

Avatar
pınar 1 yıl önce

merhaba babamı 25.03.2017 tarihinde kaybettim . bankadan 2013 te kullanmış olduğu 40000 faizi ile birlikte toplamda 60000 tl lik kredi vardı . babam 40000 tl borcunu ödedi.bu da 48. taksitti ve o ay vefat etti .yani 20000 borcumuz kaldı . bankaya ilk gittiğimde kredinin sigortası var dedi . fakat sigorta şirketi 1 yıllık yapıldığını idda ediyor .yani 2014 te bitmiş hayat sigortası . şuan banka kredinin sigortası olmadığını dile getiriyor . resmi hiçbir evrak vermiyor . borcun kalanını siz varisçilerden tahsil edeceğiz diyor . şuan hiçbirşey yapmadım. babam emekli oldu ve aynı bankada emekli ikramiyesinden kalan vadeli hesapta 30000 tl var . bizden habersiz hesaptan borcu alabilirler mi ? bu banka bu zaman kadar ki yatırdığım 40000 i geri alamayacağımı da söylüyor . lütfen yardımcı olur musunuz?

Avatar
Ramazan Gökmen 1 yıl önce

İyi akşamlar Annem 2016 da vefat etti babam dan kalan emekli maaşından ihtiyaç kredşsi cekti 8 ay sonra vefat etti bankaya ölüm raporunu verdik annemin vefatı dogal ölüm olarak rapor tutuldu kayıtlı her hangi rahatsızlıgı yoktu ama annemin hayat sigortası olmasnana ragmen sigorta annemin ölüm sebebini istiyor Doktorda olmayan rahatsızlıgı yazamam diyor bana banka kredi cekti annemin borcunu kapattırdı eşimle buyüzden tartıştık evi terk etti cok zordurum dayım Allah rıza için bilgilendirin şimdiden teşekkür ederim

Avatar
Huseyin han 1 yıl önce

Ablam vefat etti cigna sigortadan bir yazi geldi yasal varis oldugumdan, banka nin yapmis oldugu hayat sigortasina istinaden varislere odenecek vefat tazminati ile ilgili bilgilendirildim gerekli evraklari kuruma teslim ettim kendi hesap no verdim fakat sigorta sirketi kredi odemesi bitmediginden odemeyi avukatlik firmasina yaptigini beyan etmistir. Bu islem yasal midir ben varis iken ve her hangi bi muvafakatname vermemisken. Tesekkurler