Yargıtay'dan 16 yaşından küçük evliliğe veto
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin, 16 yaşından küçük Y.T.'nin evlenmesine izin verilmesine dair yerel mahkeme kararını bozma kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda davacılar C. ve F. T. tarafından 2006 yılında açılan davada, çocukları Y. T.'nin evlenmesine izin verilmesinin istenildiği, yerel mahkemenin de davayı kabul ettiği ifade edildi. Medeni Kanun'un ilgili 124. maddesinde yer alan "Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir" hükmüne rağmen hükmün temyiz edilmeyerek kesinleştiğinin ifade edildiği Yargıtay kararında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın temyiz etmesiyle dosyanın Yargıtay'a geldiği belirtildi. Evlenmesine izin verilmesi istenilen 1991 doğumlu Y. T.'nin dava ve hüküm tarihinde on altı yaşını doldurmadığının anlaşıldığının belirtildiği kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Mahkemece, kanuni şartın oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesi hükmüne aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere bozulmasına, oybirliğiyle karar verildi." (ANKA)


21 Şubat 2013  PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 28566


YARGITAY KARARI
 
Yargıtay 2. Hukuk Dairesinden:

             Esas No                   : 2011/16682

             Karar No                 : 2012/30236

YARGITAY İLAMI

İncelenen Kararın:

             Mahkemesi             : Mengen Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi

             Tarihi                      :6/7/2006

             Numarası                : Esas No: 2006/62    Karar No: 2006/58

             Davacılar                 :

             Davalı                      : Hasımsız

             Dava Türü              : Evlenmeye İzin Verilmesi

             Temyiz Eden           : Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 31/3/2011 tarihli 6217 sayılı Kanunun 3. maddesi ile ilave edilen geçici 3. maddenin (1) fıkrası gereğince 1086 sayılı Kanunun temyize ilişkin hükümlerinin uygulanması gerekmiştir.

Davacılar C. ve F. T. tarafından 22/6/2006 tarihinde hasımsız olarak açılan davada, müşterek çocukları Y. T.'nin evlenmesine izin verilmesinin istenildiği, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeyerek kesinleştiği anlaşılmaktadır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesi ile “Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir” hükmü getirilmiştir.

Evlenmesine izin verilmesi istenilen 27/02/1991 doğumlu Y.T.'nin dava ve hüküm tarihinde on altı yaşını doldurmadığı anlaşılmaktadır.

Mahkemece, kanuni şartın oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesi hükmüne aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA, oybirliğiyle karar verildi. 13/12/2012


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.