Siz, siz olun GOOGLE AVUKATI (!) olmayın
Burada değineceğim, kısaca izah edeceğim husus ise yanlış, eksik ya da yalın bilgilerin, verilerin transferi, edinimine dairdir. Daha iyi anlaşılabilmesi açısından, mensubu olduğum avukatlık mesleğinin faaliyetleri üzerinden bu bahsi açmak istiyorum. Müvekkillerimden ya da müvekkil adaylarımdan çokça işittiğim en vahim beyanatlardan örneklemeler vermek gerekirse; "yahu avukat bey ben baktım google, #yandex ve diğer arama motorlarında şöyle linkler buldum, orada böyle yazıyordu bla bla bla..." "Avukat bey internette buldum şöyle bir dilekçe bu bizim dava için olur mu?.."

Çağımızın yüksek teknolojik gelişimi sayesinde, bilgiye, veriye erişim hızlanmış gibi görünse de; bu durum salt anlamı ile hayatın çok içinde olan, tecrübe ve pratik gerektiren daha da elzemi "yüksek muhakeme yetisi" gerektiren avukatlık, doktorluk gibi meslekler için pek bir anlamı yoktur.

Avukatların yani hukukçuların dahi "hafız" (ezberci) gibi yetiştirildiği bir sistemde belki benim aksime düşünen azınlık sayıda avukat, hakim, savcı dahi çıkacaktır. Ancak antik yunana ve öncesi tarihi verilere kökünü dayamış "avukatlık" mesleği insanın olduğu, hayatın olduğu her zerre olmak durumda kalmıştır. Avukatlar, en azından ortalama zekaya sahip, yüksek muhakeme yetisi ile beraber yüksek vizyon, öngörüye sahip düşünür filozof hukukçular olması gerekmektedir. Velhasıl, avukatlık mesleği, google'dan iki kanun maddesi tespit etmekle icra edilebilecek bir uğraş değildir.

Avukatların çoğu kanuni mevzuatları ezberinde tutmazlar, ancak AİHS, Anayasa gibi ya da çok temel mevzuat hükümlerinin içeriğini ve maddelerin genel hatlarını neyin nerede olduğunu hemen tespit edebilirler. Bu da aslında pratiğin bir getirisidir. Avukatlık mesleğinin ifasında hiç bir zaman iki artı iki dört etmez binaenaleyh bir çok kanuni düstur, karineye hakim olmakla beraber yüksek muhakeme yetisi ve analitik bir zeka ile senteze, çözüme varmaya çalışırız. Nitekim bu da salt anlamı ile ezberci sistem, hafızlık ile olabilecek bir şey değildir. Din adamlarında dahi hafızların ancak kuran ayetlerini ezbere bilirken, din alimlerinin ilim ürettiklerini biliriz. Bunun yanı sıra ise adliye işleyişi, metafizik düşsel muhakemelerin dışında, metasal anlamda ise avukatlar adliyeye, idari makamlara hakim ve genel olarak iç işleyişlerini bilirler.

Bu sebeple çok değerli vatandaşlarımızı bu bahiste kısaca uyarmak istedim. Siz, siz olun GOOGLE AVUKATI (!) olmayın, telafisi imkansız hak kayıplarına sebebiyet verip, bir bardak soğuk su içmek zorunda kalmayın.

Saygımla,
Orhan Önal

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zafer K 10 ay önce

Harika bir yazı kaleme almış, şu vücudu şikayet edilen Avukat orhan önal değil mi? tahlisiz bir genç ama az önce hakkında arama yaptım, çok güzel makaleleri ve yazıları varmış. Tebrik ettim, genç meslekdaşı

Avatar
Leyla 10 ay önce

Yazıyı çok akıcı ve yerinde buldum, meslektaşıma tamamen katılıyorum.

Avatar
Moogle 10 ay önce

Şu an Google dan daha iyi avukat yok!!
Her şeyi biliyor mübarek!

Avatar
Metin 10 ay önce

Aynen öyle google zannedersiniz bir tanrı

Avatar
Karaman Selim 5 ay önce

Avukat Orhan şeklinde bir meslekdaşı ararken bu yazıya denk geldim. Çok doğru tespitler, Orhan beye katılıyorum. Doğru bir yazı.