5 Temmuz'dan önce icra takibi başlatanlar DİKKAT!
YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN
Kanun No. 6352 Kabul Tarihi: 2/7/2012

6352 sayılı kanun, 5 temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığı için 6352 sayılı kanununla yapılan 2004 sayılı kanunda değişiklikler, 38. madde hükmü gereğince 5 temmuzdan önce açılan icra takipleri için uygulanmayacak, eski kanun hükümleri geçerli olacaktır. Bu durumda, ev haczi ile ilgili hükümler de dahil olmak üzere, 2004 sayılı kanunda yapılan değişikler uygulanmayacaktır.

MADDE 38 – 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9 – 9 uncu maddenin ikinci fıkrası gereği ödeme yapılabilmesi için ilgilisi tarafından, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde banka hesap numarasının bildirilmesi gerekir.

GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
teoman kılıç 6 yıl önce

kanunun gerekcesine ve lafzına bakmak gerekir.kanun yürürlüğe girdiği tarihten önceki takipler eski kanuna tabidir o tarihte acılan takipler neticesinde ev eşyası haczine gelinmemişse, yeni kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, yeni kanun uygulanacaktır.bu şekil yorumlanması gerekir kanatindeyim.

Avatar
şahinbey 6 yıl önce

bu madde bahsi geçen kanunun bütünü göz önünde bulundurularak yorumlanmalı. yeni düzenlemeler ile icra işlemleri için bir dizi yeni kural getirilmekte, işte bu kurallar için maddenin yürürlük tarihinden önceki hükümler geçerli olacaktır.örneğin,tebligat usulu,asgari ücretin altındaki takipler için iadeli taahhütlü mektup zorunluluğu,elektronik imza ve internetten satış v.b. maddenin yürürlük tarhinden sonra geçerli olacaktır. icra takipleri bu yasanın yürürlük tarihinden önce başlatılsa bile bu değişikliklerin yürürlük tarhinden sonraki uygulamalar için yeni hükümler geçerli olacaktır..yanlış yorumlamayın.

Avatar
demet 6 yıl önce

körler sağırlar birbirini ağırlar.. lehte hükümler herkesi kapsar. bir tarafınızdan asparagas haber uydurmayın lütfen.

Avatar
Ali BOZKUR 6 yıl önce

ilgili hükümler nedir. bu hükümleri sayar mısınız.

Avatar
SystemLORD 6 yıl önce

bu konuda en doğru açıklamayı bakanlık yapacaktır.

Avatar
Seyit Subaşı 6 yıl önce

Av.Mustafa Göktiğin KEKEVİ
3.yargı paketi haciz uygulamaları
Merhabalar;
Bilindiği üzere 3.yargı paketi çoktan yasalaştı ancak tartışmaları da beraberinde getirdi.Özellikle haciz uygulamalarında sıkıntı var .

Yasanın GEÇİCİ 10. MADDESİ -” Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir” demektedir.

Ben ve bir çok meslektaşım bu ibareden yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılan icra takiplerine müstenit olarak , yasa yürürlüğe girdikten sonra yapılacak haciz işlemlerinde de eski kanun hükümlerinin uygulanacağını düşünmekteyiz. Ancak özellikle bazı icra müdürleri bunu dar anlamda yorumlayıp, yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılmış icra takiplerinde şu an hacze gidilecek olsa hacze ilişkin olarak yeni yasa hükümlerini uygulayacaklarını beyan ediyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

11-07-2012, 11:01
Av.İlker DOLGUN

Aynı konuda konuştuğum bütün icra müdürleri “ı

Avatar
Seyma_3500 6 yıl önce

bunu fazla belkide sağa sola çekmenin bir anlamı yok. eski takip haczi yeni takip haczi diye bir olay olamaz keza anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.icra daireleri bunu eski yeni diye ayırmayacaktır. ama yinede biz bunu bu şekilde uygularız diyen icra memurları veya avukatlar ise buyursunlar uygulasınlar, doğru veya yanlış bununda sonuçları olacaktır.

18 milyon icra dosyasının olduğu bir ülkede, 18 milyon yeni dava daha çıkacaktır ortaya. itiraz davaları, suç duyuruları gibi bir çok yeni dosya çıkacaktır ortaya hatta ben inanıyorum ki barolara bile yüzlerce yeni şikayet gidecektir.

Avatar
Seyma_3500 6 yıl önce

merhaba,x banka hukuk bürosu,
borcunuzu nasıl ödeyeceksiniz,
maaşımdan kesilsin uygun taksitlerle
olmaz alacaklı tamamını peşin istiyor.
tamamını şu anda ödeyemem.
o zaman nasıl ödeyeceksiniz.
anlamadınız beni galiba maaşımdan taksit taksit 8 ayda biter dedim.
olmaz alacaklı peşin istiyor. gelip taksit taksit taahhüd verirseniz olur diyor arkasından. ben taahhüd veremeyeceğimi olaki ileride hasta oldum bişiy olduda ödeyemedim bundan dolayı ceza evine girmek istemediğimi söylüyorum.

o zaman size ve ablanıza hacze geliyoruz, hacze gelince görüşürüz sizinle o zaman alırız taahhüdü sizden.
ablama gelemezsiniz ne kefil oldu ne de benim bugüne kadar orda oturduğuma dair bir ikametim oldu adresini ben bile bilmiyorum keza size böyle bişey tebliğ etmedim.

burada adresi var onada size de geleceğiz diyorlar bana, artı emir kipli ve tahrik içerikli konuşmaları buyurun size baskı uygulama metodları ve şikayetlik bürolar.