Adli tatil 1 Ağustos'ta başlayacak
ANKARA Anayasa Mahkemesi, 650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin, adli tatilin 20 Temmuz'da başlayıp 31 Ağustos'ta sona ermesine ilişkin hükümlerini iptal etti.

- Tatil süresine ilişkin değişiklik 2013 Adli Tatilinde uygulamaya geçebilecek.

 Anayasa  Mahkemesi kararında iptal kararının yürürlüğü 6 ay ertelendiği için, adli tatilin süresine ilişkin karar, bu yıl değil  seneye adli tatilde uygulamaya konulabilecek.

 CHP, 650 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.
 
Davayı esastan görüşen Anayasa Mahkemesi heyeti, KHK ile ilgili incelemesini, "KHK hükümlerinin, Yetki Kanunu kapsamında olup olmadığı" ve "Anayasa'ya aykırılık" durumu yönünden inceledi.
 
KHK'nın tümünün iptal istemini reddeden Yüksek Mahkeme heyeti, adli tatilin başlangıcını 1 Ağustos'tan 20 Temmuz'a çeken maddelerinde aralarında bulunduğu 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 18, 21, 22, 23, 24 ve 25. maddelerini Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden iptal etti.
 
-İptal edilen hükümler-
 
Anayasa Mahkemesi, KHK'nın, adli tatilin 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar yapılacağına ilişkin, "Barışta Askeri Yüksek İdare Mahkemesi her yıl 1 Eylül'de başlamak üzere, 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar çalışmaya ara verir" hükmünü içeren 2. maddesi ile "Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk ve Ceza bölümleri ile Genel Kurulu her yıl 1 Eylül'de başlamak üzere, 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar çalışmaya ara verir" hükmünü içeren 3. maddesini iptal etti.
 
İptal edilen diğer maddeler şöyle:
 
-Danıştay'ın karar organları arasına eklenen Başkanlar Kurulu ve Başkanlık Kurulu ibarelerini düzenleyen 4. maddesi,
 
-Danıştay'da görev alacak memurlarla ilgili düzenlemeler içeren 6. maddesi,
 
-Danıştay Başkanlık Kurulu'nun oluşumu ve görevleriyle ilgili düzenlemeleri içeren 7. ve 8. maddesi,
 
-Danıştay dairelerinin 1 Eylül'de başlamak üzere, 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar çalışmaya ara vereceklerine ilişkin 9. maddesi,
 
-Danıştay Başkanlık Kurulu'nun adının "Başkanlar Kurulu" olarak değiştirilmesine ilişkin 10. maddesi,
 
-Bölge idare, idare ve vergi mahkemelerinin, her yıl 1 Eylül'de başlamak üzere, 20 Temmuz'dan 31 Ağustos'a kadar çalışmaya ara vereceklerine ilişkin 11. maddesi,
 
-Adli ara vermeden yararlanmayan daire başkan ve üyeleri ile Cumhuriyet savcıları ve tetkik hakimlerinin yılın diğer dönemlerinde yol süresi dahil adli ara verme süresi kadar izin kullanabileceklerine ilişkin 13. maddesi,
 
-Adalet müfettişliğine atanmak için gereken 8 yıl görev yapma şartını 5 yıla indiren 18. maddesi,
 
-Hakim ve savcıların adli ara vermeden yararlandırılmasının esas olacağına ilişkin 21. maddesi,
 
-Hakim ve savcıların hak ve ödevi olan meslek içi eğitimlerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca yaptırılacağına ilişkin 22 maddesi,
 
-İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun hükümlerinin Noterlik Kanununa göre kurulan noterlik dairelerine uygulanmayacağına ilişkin 23. maddesi,

-Cezaevi eğitim merkezlerine alınacak personelin hizmet öncesi eğitim süresini 1 yıldan 5 aya indiren 24. maddesi ve hizmet öncesi eğitime alınanların, eğitim gördükleri süre içinde genel sağlık sigortalısı sayılacaklarına ilişkin 25. maddesi.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seçil 6 yıl önce

hadi buyur, son dakika bombası

Avatar
hadi gaari oldu mu şimdi 6 yıl önce

haydee son günün son dakika bombası gerçekten...
bize göre başlamıştır sayın meslektaşlarım adli tatil. duruşmalar tatil planları vs herşey buna göre ayarlandı. omadı böyle. işlerinde adli tatil süreyi kesecek diyen arkadaşlara aman dikkat.

Avatar
doksana son saniye golü 6 yıl önce

bravo tebrikler chp ve anayasa mahkemesi.

Avatar
arzu 6 yıl önce

ne olacak şimdi. ramazanla tatil geldi diye sevinmiştik. bavulları boşaltacak mıyız. bu yıl durum eskisi gibi olmalı sanırım. bodrum sen gene de bekle beni. geliyorum 1 ağustoru bekleyemem...

Avatar
rıza 6 yıl önce

10 gün tatili çok gördünüz hukukçulara.tatil kaosuna buyrun..

Avatar
RESMİ G. DE YAYIMLANMIŞ MI? 6 yıl önce

anayasa mahkemesi'nin iptal kararlarının kural olarak resmi gazetede yayınlandıkları tarihten itibaren ve geleceğe dönük olarak hüküm ve sonuç doğuracağı unutulmamalıdır.
karar bu gün çıkmışsa gerekçeli karar daha ortada yok demektir. karar bu gün resmi gazetede yayımlanmışsa olay bitmiştir. geçmiş olsun... haberde rg den bahsedilmiyor. bir ümit var. şunun şurasında 10 gün tatili çok görmeyin hukukçulara.

Avatar
Sedat 6 yıl önce

seneye uygulanır artık.

Avatar
Dönme dolap 6 yıl önce

hmk ve diğer usul yasalarindaki maddeler son bir iki yılda 3 defa değişmiş oldu. ne talihsiz hükümlerimizmiş.