Adli Tatilin Dava Açma, Cevap Verme, Temyiz ve İtiraz Sürelerine Etkisi Nedir?
Danıştay daireleri ile bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri 1 Ağustos – 5 Eylül döneminde çalışmaya ara verme (adli tatil) sürecidir.  Bu süre yeniden  eskiye dönülerek   20 Temmuz ila 31 Ağustos olarak  yeniden düzenlenmiştir.[1]

Çalışmaya ara veren mahkemeler için adli tatilde dava açma süreleri işlememekte, İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndaki sürelerin son gününün bu döneme rastlaması halinde süre, adli tatilin sona erdiği günü izleyen günden itibaren yedi gün uzamaktadır.

Adli tatilin;

a)     Yalnızca İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndaki sürelere etkisi olduğuna,

b)     Adli tatilin bütün mahkemeler için söz konusu olmadığına, yargı çevresine dahil olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu il merkezi dışında kalan idare ve vergi mahkemelerinin çalışmaya ara vermediğine,

özen gösterilmelidir.

1.Adli Tatil Dönemi Nedir?

Danıştay Kanunu’nun 86. maddesi gereği Danıştay daireleri ve İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 61. maddesi gereği de bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri her yıl ağustosun birinden eylülün beşine kadar çalışmaya ara vermektedirler.

Bu hükümler gereği 1 Ağustos 2015 – 5 Eylül 2015 döneminde yukarıda belirtilen yargı organları çalışmaya ara verecek, diğer bir ifadeyle adli tatilde olacaklardır. Bu  süreç yeniden düzenlenmiş ve adli tatil  20 Temmuz dan başlayıp 31 ağustosa kadar  devam edecektir.

Danıştay Kanunu’nun 86. maddesi gereği Danıştay Daireleri, İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 61. maddesi gereği de bölge idare, idare ve vergi mahkemeleri 20 Temmuz 2015– 31 Ağustos 2015 döneminde çalışmaya ara verecek, diğer bir ifadeyle adli tatilde olacaklardır.

26.08.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” ile adli dönemi değiştirilmiş ve yukarıda belirtildiği gibi adli tatil dönemi 20 Temmuz – 31 Ağustos olarak yeniden belirlenmiştir. 

Bu düzenleme Anayasa Mahkemesinin 18.07.2012 tarihli kararıyla iptal edilmiştir. Mahkeme ayrıca iptal hükmünün, kararın Resmi Gazetede yayınlamasından başlayarak 6 ay sonra yürürlüğe girmesine karar vermiştir. Dolayısıyla, Anayasa Mahkemesinin iptal kararının bugün başlayan adli tatil süresine bir etkisi yoktur.

2.Çalışmaya Ara Veren / Vermeyen Mahkemeler Nelerdir?

Adli tatil bazı mahkemeler için söz konusu değildir. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 61. maddesine göre, yargı çevresine dahil olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu il merkezi dışında kalan idare ve vergi mahkemeleri çalışmaya ara vermemektedir.

Buna göre vergi mahkemesi itiraz mercii olan bölge idare mahkemesiyle aynı ildeyse çalışmaya ara verir, farklı ilde ise çalışmaya ara vermez. Hak kayıplarının önlenmesi açısından bu konuya özellikle özen gösterilmesinde fayda bulunmaktadır.

3.Adli Tatilin Dava Açma, Cevap Verme, Temyiz ve İtiraz Sürelerine Etkisi Nedir?

İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 8. maddesine göre bu kanun’daki sürelerin son gününün adli tatile rastlaması halinde süre, adli tatilin sona erdiği günü izleyen günden itibaren yedi gün uzamaktadır.

Adli tatil nedeniyle uzayacak süreler, İdari Yargılama Usulü Kanunu’yla belirlenen bütün süreleri kapsamaktadır. Adli tatil nedeniyle uzayacak sürelerden önemli bazıları şunlardır:

a)     İYUK’nun 7. maddesinde yer alan dava açma süresi.

b)     İYUK’nun 16. maddesinde yer alan cevap verme süresi.

c)     İYUK’nun 27. maddesinde yer alan yürütmenin durdurulması hakkında karara itiraz süresi.

d)     İYUK’nun 45. maddesinde yer alan itiraz süresi.

e)     İYUK’nun 46. maddesinde yer alan temyiz süresi.

f)      İYUK’nun 53. maddesinde yer alan yargılamanın yenilenmesi süresi.

g)     İYUK’nun 54. maddesinde yer alan kararın düzeltilmesi talep süresi.

Öte yandan, yukarıda da belirtildiği üzere, bazı mahkemeler çalışmaya ara vermemektedir. Çalışmaya ara vermeyen mahkemelerle ilgili sürelerin adli tatilden etkilenmediği bilinmelidir.

4.Adli Tatilden Etkilenmeyen Süreler Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere,İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndaki sürelerin son gününün adli tatile rastlaması halinde süre, adli tatilin sona erdiği günü izleyen günden itibaren yedi gün uzamaktadır.

Buna göre, adli tatilden etkilenen süreler sadece İdari Yargılama Usulü Kanunu’ndaki sürelerdir. Diğer kanunlarda yer alan süreler adli tatilden etkilenmemektedir.

Bu çerçevede örneğin, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da yer alan ödeme emrine ve haciz işlemlerine karşı açılan davalarda süre uzamaz.

Yine uzlaşmanın sağlanamaması halinde vergi usul Kanunu’nun ek 7. maddesi uyarınca tanınan dava açma süresi ile ilgili de, ödeme emirleri yönünden geçmişte verilen Danıştay kararlarından hareketle, sürenin uzamayacağı sonucuna varılabilir.

5.Mali Tatil Nedeniyle Uzayan Sürelerin Son Gününün Adli Tatile Rastlaması Halinde Durum Nedir?

15.03.2007 tarih ve 5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun’un 1. maddesi gereği 01.07.2015 – 20.07.2015 dönemi mali tatildir.

Konuyu  bir örnekle açıklamak  gerekirse, kendisine 30 haziran  2015 tarihinde  vergi ve ceza ihbarnamesi  tebliğ edilen  bir mükellef bu konuda önce   31 temmuz 2015 tarihine kadar  uzlaşma talep  edebilir.   Mükellefin  25 temmuz 2015 tarihinde uzlaşma komisyonuna dilekçe verdiğini  kabul edelim. Uzlaşma komisyonu  mükellefe 6.8.2015 günü uzlaşma müzakere tarihi  olarak  belirlemiştir.  Mükellef, 6.8.2015 günü uzlaşma toplantısına katılıp uzlaşmaya  varamadığı kabul edilmiştir. 

Söz konusu bültende açıklandığı gibi, dava açma süresinin mali tatile rastlaması halinde süre, mali tatil süresince işlememektedir.

Mali tatil nedeniyle işlemeyen sürenin dikkate alınmasıyla bulunan dava açma süresinin son gününün adli tatile rastlaması halinde süre, adli tatilin sona erdiği günü izleyen günden itibaren yedi gün uzamaktadır.

Bu defa, adli tatil  mali tatil  biter bitmez  hemen  başlamaktadır. Yani, 20 Temmuzda mali tatil  bitmekte ve yeni düzenlemeye göre  hemen  aynı gün adli tatil başlamaktadır.  

6.Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

a)     Adli tatil dönemi içerisinde dava açılmasına ve adli tatilden etkilenen diğer başvuruların yapılmasına hukuken bir engel yoktur. Bu çerçevede adli tatil dönemi içinde dava açılması olasıdır.

b)     İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 61. maddesine göre, adli tatilde, bölge idare mahkemesi başkanının önerisi üzerine, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, her bölge idare mahkemesi merkezinde idare ve vergi mahkemesi başkan ve üyeleri arasından görevlendirilen üç hâkimin katıldığı bir nöbetçi mahkeme kurulmaktadır.

Nöbetçi mahkeme, yürütmenin durdurulmasına ve delillerin tespitine ait işler ile kanunen belli süre içinde karara bağlanması gereken işleri yapar.

Benzer şekilde Danıştay Kanunu’nun 86. maddesi gereğince Danıştay’da bir nöbetçi daire kurulmaktadır. Bu daire esas olarak hükümetçe verilen ivedi ve kanunen belli sürede karara bağlanması gereken işler ile yürütmenin durdurulmasına veya delillerin tespitine ait işleri yapar.

7. Mali  Tatil: 1 Temmuzda Başlar, 20 Temmuzda Biter. Adli Tatil 20 Temmuzda Başlar, 31 Ağustosta Biter

Mali tatil  20 Temmuzda biter ancak süreler 7 gün daha uzar.  Bu durumda mali tatil  27 Temmuza kadar devam etmiş sayılabilir.  Adli tatil ise, 31 Ağustosta bitmesine  karşın süreler 5 gün daha uzar. AV.NAZLI GAYE ALPASLAN[1] Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması; 6/4/2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulu’nca 8/8/2011 tarihinde kararlaştırılmış ve 26.08.2011 tarih ve 28037 sayılı RG’de yayımlanmıştır.
Anahtar Kelimeler:
ADLİ TATİL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av.Günkut Kaya 3 yıl önce

6183 Sayili Kanun uyarinca odeme emirleri icin Danistay adli tatilde surelerin uzayacagina hükmetmektedir. Guncel ve gecerli uygylama bu sekildedir. Dayanak ise IYUK md 7/1 ve 8/3 dir. Bu konuda duzeltme yapmak yanlis bilgilendirmenin önüne gececektir. Saygilarimla

Avatar
Levent 2 yıl önce

Merhabalar benim acil bi sorum olacakti lutfen cevaplayin rica ediyorum.benim yas buyutme davam var haziran 28 de mahkeme vardi simdi bu adli tatil erkenmis bu sene acaba benim davam etkilenir mi sonuc cikar mi haziranda

Avatar
Caner 2 yıl önce

Is mahkmesinden actigim işe iade davasını kazandim ve yargitay eksik incelemeden bozup tekrar yerel mahkeme ye gönderdi ve yerel mahkeme yeniden ayni karara hukmetti tebligat yazildi ve 22 temmuzda yargitaya gitti peki adli tatil içinde dosyaya karar verilecekmi?teşekkürler.ayrica ikinciye yargitaya gitmesi dosyanin incelemeleri nin daha kisa surmesine etkenmidir